Мисията „Шам­пионска лига" изглежда аб­солютно въз­можна за Лудогорец. Това е изводът, който може да направим след първото изпита­ние на тима през то­зи сезон в Европа срещу Дюделанж. И това не е заради успеха с 4:0 или пък за­щото още живеем със спомените от пролетния рейд на разградчани в Лига Европа.

Причините са чисто спортно-тех­нически и се отнасят към настоящия мо­мент. Обобщението е, че в мача с Дюде­ланж, доколкото мо­жем да правим изво­ди от него, не видях­ме нито един играч, който да е свалил от нивото си. Дори нап­ротив - всеки в Лудо­горец изглеждат по-добре след подготов­ката, отколкото бе през миналия сезон. При нормални усло­вия сме свикнали в първите 5-6 мача да слушаме оправдания как футболистите още се отърсват от умората, как времето не е стигнало на тре­ньора и как липсва сработка. В Лудого­рец не видяхме и не чухме подобно нещо след първото изпита­ние. Тимът сякаш е използвал времето си абсолютно по план. Съставът е доб­ре физически, такти­чески и игрово. Раз­бира се, имаше го известният брак в по­даванията, породен от все пак ранния д етап на сезона както и нормал­ното напре­жение за първа официална среща. Ноиначе отборът се справи удивително добре, а съперникът, в интерес на истина­та, не беше чак толкова зле, колкото очакваха всички.

В какво се корени истината на Лудогорец? Мо­же би в три клю­чови елемента - пари, постоянст­во  и  работа. Първото спес­тява натиска от нуждата от за­дължителните продажби, за да се оцелява. Второто идва от изградената структура и пое­тия курс да се надгражда бавно и методично отбо рът. В Лудогорец от години са показа ли, че умеят да отстраняват уморените коне в точния мо­мент. Огромната дър­зост да се пазарува всичко най-добро от родния пазар пък скъ­сява периода на адап­тация до минимум.

Третото е явно пра­вилната работа. От Лудогорец си тръгна­ха доста треньори. Първо си замина Душан Стевич, след то­ва и Иван Йованоски, а наскоро във втория тим бе пратен и Геор­ги Дерменджиев. На всеки от тях в опреде­лен период от време­то се приписваше ос­новната заслуга за добрите игри. Оказа се, че тимът може без всеки от тях, а Стойчо Стоев продължава да се справя все така добре. Но и той рано или късно вероятно ще се изчерпа.

В Разград може да са доволни от работа­та на своите треньори и поради факта, че иг­рачите показват стра­хотна взаимозаменяе­мост. Така например Александър Барт, кой­то в голяма част от миналия сезон бе контузен, застана прекрасно и в крайна сметка се ока­за, че просто му е трябвало малко вре­ме. Абало като на шега забоде 5 гола в подготовката и си извоюва титу­лярното място, замествайки прекрасно контузения Михаил Алек­сандров. По същия начин Ешпиньо, кой­то не бе убе­дителен в началото, в един момент просто „захапа" мяс­тото на Златински и в голяма част от двубо­ите бе титуляр и игра на висота. Да не гово­рим, че в запас Стойчо Стоев продължава да има две от чуждес­транните си перли -Вандерсон и Йерун Луму. Със сигурност обаче и техният миг ще дойде, защото практиката показва, че в Разград умеят да разчитат силите на своите състезатели и да им дават шанс в точния момент, в кой­то са готови за него.

И за финал - някол­ко думи за поредния добър трансфер на от­бора. Абел Анисе е попадение не защото вкара само 3-4 мину­ти, след като се появи в игра. Той е попаде­ние, защото е от мал­кото хора в България, които могат да бъдат достойна конкуренция на Марселиньо. От доста време се гово­ри, че бразилецът може да бъде прода­ден, а дори и да ня­ма сделка, рано или късно ще се стигне до момент, в който ще свали нивото си. А именно Марсели­ньо бе може би най-важният играч и при трите титли на разг­радчани, както и при европохода. Сега Стойчо Стоев може да е спокоен, защото има негов заместник с това допълнение, че Анисе може да бъде използван как­то по-назад, така и на върха на атаката при нужда. Той не е само конкурент на бразилската звезда, но и твърде вероятен негов партньор на терена.

Изобщо този Лудо­горец трябва да го сравняваме само с един отбор - Левски, но не със сегашния на Мурсия, който за­почва от нищото, а с машината на Стани­мир Стоилов и Наско Сираков. Приликите са не малко - двата тима записаха силни изяви у нас и соли­ден европробив в Лига Европа, с които се подготвиха за Шампионска лига. И докато тогавашният Левски нямаше чак такъв финансов ре­сурс и заложи на съ­щия състав, то Лудо­горец сега би тряб­вало да е по-напред в графика си, защото дори успя да надгради състава си.