Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1968/69 година.

1969 година: МИЛАН - АЯКС 4:1

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА, ЛЕВСКИ БОЙКОТИРА ПРЕСТИЖНАТА ЕВРОПЕЙСКА НАДПРЕВАРА

Купата на европейските шампиони 1968/69 е 14-то издание на турнира. 32 клубни отбора участват в него, в това число 31 национални първенци от предходния сезон и Манчестър Юнайтед като носител на трофея от най-престижната клубна надпревара.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и този показател е равен, се изиграва трети мач на неутрален терен. Ново правило от този сезон е провеждането на всички срещи от първия кръг в един определен ден.

УЕФА обявява за невалиден официалния жребий за първия кръг и провежда втори при закрити врати. Причина за новото теглене е протестът на западноевропейските отбори срещу навлизането на войски на Организацията на Варшавския договор в Чехословакия. При повторния жребий отборите от страните-членки на ОВД (без Албания, която малко след това напуска пакта), както и комунистическата Югославия, са изтеглени едни срещу други, поради което пет от тях (Динамо Киев (СССР), Карл Цайс Йена (ГДР), Рух Хожов (Полша), Ференцварош (Унгария) и българския Левски София) напускат надпреварата в знак на протест. От тези освободени места печелят Милан и Бенфика Лисабон, които достигат до четвъртфинал без да изиграят нито един мач във втория кръг на турнира.

*-Силният тогава отбор на Левски-Спартак така и не съумява да демонстрира класата си за КЕШ

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТУРНИРА ПРЕЗ СЕЗОН 1968/69:

Малмьо, Милан, Сент-Етиен, Селтик, Уотърфорд (Ирландия), Манчестър Юнайтед, Андерлехт, Гленторан (Северна Ирландия), Розенборг, Рапид Виена, Реал (Мадрид), АЕЛ (Лимасол), Нюрнберг, Аякс, Манчестър Сити, Фенербахче, Валур (Исландия), Бенфика, Флориана (Малта), Рейпас Лахти (Финландия), Стяуа Букурещ, Спартак Търнава, АЕК Атина, Жунес Еш (Люксембург), Цюрих, АБ

Бойкотират: Динамо (Киев), Рух, Левски-Спартак, Ференцварош, Цървена Звезда,Карл Цайс Йена

РАЗГРОМНИ РЕЗУЛТАТИ В ПЪРВИЯ КРЪГ:

Началото на великия турнир е белязано от няколко разгромни резултата. Реал (Мадрид) поставя същински голов рекорд, след като вкарва 12 попадения в 2 мача срещу скромния първенец на Кипър - АЕЛ (Лимасол). Кралете на Европа от Манчестър Юнайтед пък нанизват „само" 10 на съседите си от ирландския Уотърфорд. Малко зад тях остава и принципно лишения от всякакъв късмет Бенфика. Португалците допускат сензационно 0:0 в първия си мач срещу Валур, но на реванша „орлите" са безпощадни и съсипват съперника си с 8:1.

Изненадата в тази фаза поднасят турците от Фенербахче. Грандът от Истанбул се справя с настоящия шампион на Англия-Манчестър Сити. „Гражданите" подхождат към турнира с голям ентусиазъм. Всички в клуба вярват, че ще повторят европейските успехи на своя омразен градски опонент. Всичко обаче рухва още в първия кръг, когато загуба с 1:2 праща селекцията на Джо Мерсер безславно у дома.

АЯКС НА „ПЪРВИТЕ АПОСТОЛИ"

Когато професионалният футбол е въведен в Холандия през 1955, Аякс е далеч от класата на най-добрите в Европа. Това си проличава съвсем ясно и в мачовете им на континенталната сцена. Като голям срам се счита отпадането им през 1960 година от норвежките аматьори ФК Фредрикстад. Същото важи и за събитията 12 месеца по-късно, когато амстердамци биват попилени от Дожа Уйпещ за КНК.

Всичко обаче се променя през 1965 година, когато за старши-треньор на отбора е назначен легендарният Ринус Михелс. Заедно с дебютиращия тогава млад талант-Йохан Кройф, той успява да спаси Аякс от позорно изпадане и впоследствие го превръща в един от най-магнетичните състави в историята на футболната игра.  Разполагайки с играчи като Кройф, Хенк Грот, Антон Пронк, Сяк Сварт, Пит Кайзер и Велибор Васович, клубът печели три последователни титли в Ередивизията (1966, 1967, 1968), и някак си логично стига и до своите първи европейски успехи през 1969 година.

*-Легендата Михелс (в средата)

След две поредни неуспешни кампании за КЕШ, амстердамци сякаш са си взели поука и започват по ударен начин участието си в разглежданата днес от нас надпревара. Елиминират с лекота е немският първенец Нюрнберг (5:1 общ резултат). Отлично впечатление в тези мачове оставят Сяк Сварт и Йохан Кройф, които почти собственоръчно класират отбора за следващата фаза. Там опонент е вече споменатият Фенербахче. За разлика от битките с Ман Сити, турците нямат никакъв шанс срещу хората на Михелс и след две загуби с по 0:2, се превръщат в новата жертва за „червено-белите".

Така се стига до епичните четвъртфинални битки с легендарния Бенфика. Еузебио и компания са считани за абсолютните фаворити. Те потвърждават това и с играта си в първата среща, когато отнасят като гост младоците от Аякс с 1:3. Резултатът може да бъде още по-неприятен, но с добри намеси блесва вратарят  Герт Балс. Бенфика пък вече мисли в перспектива, имайки комфортен аванс от три гола на чужд терен, благодарение точните изстрели на Жасинто Сантос, Симоес и Жозе Аугусто.

Европа обаче е изумена на 19 февруари, 1969 година, когато Аякс наглед прави невъзможното и на реванша води с 0:3 само след половин час игра. Възпитаниците на Ринус Михелс  демонстрират футбол от най-висока класа. Йохан Кройф набързо отбелязва два гола, а по един добавя Инге Даниелсон. Късно попадение на Жозе Торес все пак спасява Бенфика и всичко трябва да бъде решено в трета допълнителна среща.

Двубоят в Париж е гладиаторска битка, решена едва след 120 минути футбол. Видимо по-свежи от опонента си, футболистите на Аякс бележат три гола в продълженията и така „Първите апостоли" заслужено отиват на полуфинал.

Летящи в облаците от грандиозния успех, холандците с лекота отнасят сензацията Спартак (Търнава) в първата полуфинална среща. Кройф, Сварт и Кайзер скриват топката на чехословашкия първенец и вече недвусмислено мислят за големия финал. Преди неговото достигане обаче, Аякс преживява истински кошмар в ответния мач срещу Спартак. Домакините повеждат с 2:0 до 50-ата минута и само чудо спасява амстердамци от допълнителен трети мач. Горчилката от лошата игра обаче бързо е забравена, тъй като мечтата е изпълнена - Аякс е на финал!

ГРАНДЕ МИЛАН ОТНОВО Е ТУК!

След няколко години на затишие, Милан отново заема средищно място в най-престижния клубен турнир. Водени от великия Нерео Роко, „росонерите" постигат „златен" дубъл в Италия през 1968 година, което ги зарежда с допълнително самочувствие преди тежките битки в Европа. В редиците на миланския гранд пък се подвизават легенди като Трапатони и Джани Ривера, които са сигурен гарант за феноменални успехи.

Типично по италиански, Милан тръгва с фалстарт. Още в първата си среща, отборът губи гостуването си на Малмьо с 2:1. Следват жестоки критики в местната преса, които явно повеляват благотворно на шампионите и те убедително печелят реванша с 4:1. Две попадения за успеха бележи 22-годишният тогава нападател- Пиерино Прати.

Благодарение бойкота на страните-членки на ОВД, Милан директно се класира на фаза четвъртфинал. Там обаче противникът не е никак лек. Мачовете срещу коравия Селтик са истинско предизвикателство. „Детелините" знаят добре как се побеждава милански гранд и това кара „росонерите" да бъдат доста внимателни в първия мач. Това повлиява жестоко и на резултата, тъй като битката завършва без победител 0:0. Героя на реванша се оказва гореспоменатият Пиерино Прати, който с ранен гол в 12-ата минута стресира съперника. Впоследствие той се оказва напълно достатъчен за класирането на полуфинал.

А какъв по-сериозен съперник преди финала от настоящия носител на трофея. Съдбата отрежда на Милан да премери сили с гордостта на британския футбол Манчестър Юнайтед. „Росонерите" се възползват максимално от пословичната слабост на англичаните, когато гостуват и взимат комфортен успех на „Сан Сиро" с 2:0. Попаденията бележат Анджело Сормани и Кнут Хармин. В ответния сблъсък, „червените дяволи" налагат унищожителен натиск. Голът на Боби Чарълтън обаче не се оказва достатъчен и така шампионът на Европа е детрониран.

„САНТЯГО БЕРНАБЕУ" СЕ ПРЕКЛАНЯ ПРЕД „РОСОНЕРИТЕ"

Арена на грандиозният финал е митичният „Сантяго Бернабеу". Феновете в испанската столица съжаляват, че любимците им от Реал не се добират до мечтаната среща. Устремът на „белия балет" обаче е спрян още на осминафинал от Рапид (Виена). Така шоуто е поверено на амбицираните Милан и Аякс.

"Росонерите" започват мача вихрено и още в 7-ата минута Пиерино Прати с глава праща топката в мрежата на холандците. В 40-ата минута Прати по великолепен начин с шут с десния крак опъва за втори път мрежата на Болс. Сърбинът Васович връща един гол от дузпа, но Милан достига до нови две попадения, дело на Сормани и Прати след показни контраакции. С трите си гола във финала Прати се превръща в герой за италианския гранд, а капитанът Джани Ривера пръв целува купата. Милан изравнява градския си съперник Интер по титли на Европа, а Аякс ще трябва да почака величието още 2 години.

Голмайстор на турнира пък става шотландската звезда на Манчестър Юнайтед- Денис Лоу.

Няколко месеца по-късно, Милан триумфира и с Междуконтиненталната купа, побеждавайки след продължения аржентинците от Естудиантес (2:1). В края на годината пък Джани Ривера е награден със „Златната топка", ставайки първият италианец с това отличие.

МИЛАН-АЯКС 4:1

1:0 Прати (7'), 2:0 Прати (40'), 2:1 Васович-дузпа (60'), 3:1 Сормани (67'), 4:1 Прати (75')

СТАДИОН: „Сантияго Бернабеу", гр. Мадрид, посещаемост: 50 000 зрители

СЪДИЯ: Хосе Ортис де Мендибил (Испания)

МИЛАН: Кудичини, Анкуилети, Шнелингер, Росато, Малатрази, Трапатони, Хамрин, Лодети, Сормани, Ривера (к), Прати

Треньор: Нерео Роко

АЯКС: Балс (к), Сурбиер (46 мин - Мулер), Хулсхоф, Васович, Ван Дуйвенбоде, Грот (46 - Нунинга), Пронк, Сварт, Даниелсон, Кройф, Кейзер

Треньор: Ринус Мичел

ПЪТЯТ НА МИЛАН ДО КУПАТА

ПЪРВИ КРЪГ

Милан-Малмьо 1:2, 4:1

ЧЕТВЪРТФИНАЛ

Милан-Селтик 0:0, 1:0

ПОЛУФИНАЛ

Милан-Манчестър Юнайтед 2:0, 0:1

ФИНАЛ

Милан-Аякс 4:1