Европейските клубни турнири са в своя разгар. Отбори от цяла Европа водят люта битка за достигане на груповата фаза в ШЛ или Лига Европа, с което освен признание, ще си заслужат и сериозни финансови облаги. За съжаление, по стара българска традиция, нашите клубове безславно приключиха своя европоход още през месец юли. Поредните географски открития станаха факт, а срамът бе неизмеримо голям. И докато нашите първенци копаят дъното, отбори  от далеч по-скромни страни вече стъпиха сериозно на континенталната футболна карта.

Topsport.bg ще ви разкаже какво се случва с всички онези селекции, които през годината направиха за смях нашите самоуверени грандове. Лепнаха им прякора „евроидиоти" и останаха завинаги във фенския фолклор. Голяма част от някогашните „джуджета" вече са истински страшилища, други фалираха, а трети отново ще очакват срещата си с български отбор, за да достигнат до нови върхове в скромната си история.

БЕЛГИЙСКИТЕ ГРОБОКОПАЧИ НА ЛЕВСКИ

Един от първенците по сериозни издънки в Европа, несъмнено е Левски. След малко повече от месец „сините" ще празнуват 50 години в европейските клубни турнири. Голяма част от тях са са белязани от сериозни успехи, но има и такива, които цял живот ще бъдат помнени с чувство на огромен срам.

Започваме с белгийските издънки на вековниците. Роял Антверпен шокира футболната ни общественост, след като елиминира левскарите в знаменит обрат от турнира за Купата на УЕФА (1989/1990 година). Боят над Левски е само началото на успехите им. Най-старият клуб в Белгия достига до финал за КНК през 1993 година, когато на стадион „Уембли" губи с 1:3 от италианския Парма. Следват тежки времена за отбора, който изпада по долните дивизии заради финансови проблеми. През 2000 година отново се завръща в елита, но само за да изпадне 4 години по-късно. Голямата им гордост е свързана с дългогодишното им партньорство с Манчестър Юнайтед. Английският гранд подхранва Антверп с млади таланти, които са жадни за доказване в мъжкия футбол. В момента Роял Антверп се намира на 6-то място в белгийската втора дивизия.

Ендрахт Аалст е следващият „син" срам, който се случва през сезон (1995/1996), отново в турнира за Купата на УЕФА. De Ajuinen обаче ги чака тежка съдба. През 2002 година отборът фалира и се създава наследникът му К.С.К Ендрахт Аалст, който и до днес се състезава в белгийската трета дивизия. Успехът им над Левски все още е смятан за най-големия им на европейската сцена.

„Малките африкански негърчета" или Беверен, направиха за смях Мъри Стоилов и Левски през лятото на 2003 година. Победа с 1:0 и равенство 1:1 бяха напълно достатъчни за изключителната сензация. Впоследствие част от африканските звезди на клуба направиха сериозна кариера в Европа: Емануел Ебуе игра в Арсенал, Ромарик и Марко Не стигнаха до Примера Дивисион, а Бьорн Влеминкс се превърна в голямата звезда на Брюж. Парите от осъществените трансфери обаче не бяха използвани по най-акуратния начин и през 2010 г., този исторически клуб за Белгия бе пред фалит. Спасението дойде след обединението с КВ Ред Стар Ваасланд и сега тимът носи името КВ Ред Стар Ваасланд-Беверен. В момента селекцията заема седмото място в елитното първенство на страната си.

„СКИОРИТЕ" от АВСТРИЯ, които напълниха със сняг вратовете на Славия, Литекс и Ботев

Тирол (Инсбруг) вкарва общо 5 гола на Славия в два мача и изхвърля „белите" от Купата на УЕФА през 1996/1997 година. Въпросният клуб е създаден едва през 1993 година, а през 2002 обявява банкрут.  На негово място възхода си получава Вакер Инсбруг, който в момента е на първа позиция във втора австрийска Бундеслига.

ГАК унищожава скъпарската селекция на Литекс през лятото на 2004 година. Австрийците губят първия си мач в Ловеч с 0:1, но на реванша са безпощадни с 5:0. Тимът прави най-успешните си представяния през периода 1995-2005. През сезон 2006-2007 ГАК банкрутира, в резултат, на което са отнети 28 точки от актива му. През следващия сезон му е забранено да се състезава професионално в Австрия и е изпратен в Австрийската Регионална Лига. В последствие клубът отново банкрутира, но успява да осигури оцеляването си. През 2012 година се ражда новият Грацер АК, който се явява и историческият наследник на тима от Грац. В момента „червено-белите" се подвизават в долните дивизии на Австрия.

Санкт-Пьолтен се възползва от скандала с КТБ и успя да нанесе голям срам на Ботев (Пд) през изминалото лято. „Канарите" бяха елиминирани от австрийците за ЛЕ , които в този период се намираха във втората дивизия на своята страна. С въпросния слабак не се случва нищо интересно. Все още живурка във втория ешелон, а единствените ум успехи са свързани с продаване на част от основните им футболисти  на Адмира-Вакер и Аустрия (Виена).

ПОЗДРАВИ ОТ СЛОВАКИЯ ЗА ГОНЗО И КОМПАНИЯ

Освен белгийски, Левски има и добре изразен словашки синдром. Всичко започва през лятото на 2008 година, когато Жилина „ужили" столичния гранд след 1:1, 0:1. Елиминацията на Левски  даде сериозен европейски тласък на „жълто-зелените", които през същата година стигат и до груповата фаза на Купата на УЕФА.  През следващите години следват и сериозни постижения на домашната сцена-  две титли и купи на страната. Следва историческото участие в груповата фаза на Шампионската лига през  сезон 2010/2011. По пътя си към „турнира на богатите", Жилина елиминира и друг български клуб Литекс (1:1, 3:1). Година по-късно словаците имат леки финансови проблеми, които повлияват и на тяхното представяне в словашката Суперлига. В момента всичко покрай тях е стабилно, Селекцията на Адриан Гула отново атакува групите на ЛЕ. В първия си мач от плейофната фаза, Жилина удари с 3:2 Атлетик (Билбао), който само преди няколко дни бе унижил Барселона с 4:0 за Суперкупата на Испания.

Успехите на Жилина обаче нямаше Спартак (Търнава). Словаците елиминират  след драма с дузпи Левски, но така и не оставиха диря в европейската футболна история. Представянето им на домашната сцена също не е впечатляващо, където клубът няма трофей от 1998 година. Единственият спомен от този тим  ще остане Роман Прохазка, който след като собственоръчно елиминира „сините" през 2011 година, заигра на „Герена" и се превърна в един от най-обичаните футболисти на подуенци.

ПРОСТО БАТЕ БОРИСОВ!

Беларуският клуб, който завинаги промени историята на Левски и Литекс. „Трактористите" се прочуха след елиминацията си на Левски през 2008 година, за да се превърнат в един от най-редовните участници европейските клубни турнири. Тимът изкова своите успехи, започвайки от нулата. С правилно управление и отлични спортно-технически резултат, БАТЕ се превърна  в един от флагманите на източноевропейския футбол. Отборът игра общо 4 пъти в груповата фаза на ШЛ и още два в Лига Европа. Участия, които спомогнаха на беларусите да си построят истински стадион-бижу - „Борисов Арена". Той бе открит през 2014 година, а сумата за неговото построяване възлиза на 40 млн. евро. Срещите си на него играе и националният отбор на Беларус.

МОЛДОВСКИ КОШМАРИ

Отборът на Зимбру се превърна в „черна" котка за цели два български отбора. Първи от  тях си изпати Литекс още през далечната 2003 година, а постижението им бе повторено от ЦСКА през изминалото лято. Голямата заслуга за това имаше тогавашният треньор Стойчо Младенов, който за пореден път демонстрира изключителната си некомпетентност в турнирните битки. "Биковете" направиха разочароващ сезон през изминалата кампания, след като стигнаха едва до шесто място в местната Дивизия 1. Нещата през тази кампания обаче са различни. Грандът от Кишинев похарчи сериозна сума за нови попълнения и към днешна дата се намира на първа позиция в шампионата, събирайки актив от 13 точки след 5 кръга.

Чудото Милсами пък сложи началото на евроидиотизмът за Лудогорец. Макар и по много късметлийски начин, молдовските „орли" сътвориха истински подвиг, изхвърляйки на боклука скъпарската селекция на Кирил Домусчиев. Впоследствие Милсами бе разкрит от Скендербеу и изхвърча от квалификациите в ШЛ. Шампионите на Молдова обаче продължават участието си в Лига Европа и са на 90 минути от класирането в груповата фаза. Разбира се, всичко това ще бъде факт, ако момчетата на тандема Осипенко - Минцев се справят с френския Сент Етиен (в първата среща 1:1). В момента Милсами криволичи в местното първенство, намирайки се на пето място с актив от две победи и две загуби.

МУРА И ТАМПЕРЕ ВЕЧЕ СА „ПОКОЙНИЦИ"

ЦСКА и Левски вървят ръка за ръка в своите географски открития. Вярно, „сините" имат повече, но пък „армейците" изумяват с отпадането си от Мура. Словенците шокираха „червена" България  след два равни мача и повече голове на чужд терен. Заслуга за отпадането отново имаше Стойчо Младенов, а в ролята на изкупителна жертва влезе сегашният наставник Христо Янев, който бе изгонен веднага след огромния резил. Въпреки, че бе създаден едва през 2005 година, клубът банкрутира само преди 2 години, отнасяйки в гроба спомените за величественото отстраняване на ЦСКА.

Тампере Юнайтед сложи край на „златните години" в Левски. През 2007 година „лидерите" направиха за резил футболистите, които месеци по-рано мереха сили с Барселона, Челси и Вердер (Бремен).  Поради огромните си финансови задължения, Тамепре Юнайтед прекрати своето съществуване през 2010 година, а срещу  президентът Хари Пухалто се водят дела и до ден днешен. Феновете на Тампере пък през 2009 година създадоха свой отбор ТамЮ-К 2009, който смятат за естествения наследник на двукратния шампион на Финландия.

НЯМА КАК ДА ЗАБРАВИМ И ЗА....

ФК Сараево е една от последните големи неудачи на Левски (сезон 2012/2013). Година след отстраняването на „сините", босненският гранд бе закупен от малайзийският милиардер Винсънт Тан, който притежава уелския Кардиф Сити и белгийците от Кортайк. В близките дни за треньор на клуба пък ще бъде обявен не кой да е, а Миодраг Йешич.

Казахстанците от Иртиш (Павлодар) пък мечтаят за нов европейски триумф. Павлодарци все още си спомнят с умиление победата над Левски с 2:0 и рейда си в Лига Европа през 2013 година. Настоящият наставник на отбора е Димитър Димитров-Херо, който се бори за челните места в първенството заедно с куп играчи от родната „А" група: Алсан Н'Диайе, Карлос Фонсека, Фернардер Касай и Томаш Иршак.

Нека не забравяме и отборите на Торпедо (Москва), Борац (Чачак), Йелгава , Дебрецен и Олимпия (Любляна), които достойно оставиха своя отпечатък за тоталния разпад, към който е поел българският футбол.