Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1982/83 година.

1983 година: ХАМБУРГЕР ШФ-ЮВЕНТУС 1:0

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА, ЦСКА ВЗИМА СКАЛПА НА ФРЕНСКИ ГРАНД

Купата на европейските шампиони 1982/83 е 28-то издание на турнира. 33 клубни отбора участват в него, в това число 32 национални шампиона от предходния сезон и Астън Вила като носител на трофея.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТУРНИРА ПРЕЗ СЕЗОН 1982/83:

Динамо (Букурещ), Волеренга (Норвегия), Монако, ЦСКА Септемврийско Знаме, Динамо (Загреб), Спортинг (Лисабон), Викингур, Реал (Сосиедад), Селтик, Аякс, Грасхопърс, Динамо (Киев), 17 Нйентори Тирана, Линфийлд, Динамо (Берлин), Хамбургер ШФ, Олимпиакос, Йостер, Динамо (Букурещ), Дукла Прага, Астън Вила, Бешикташ, Стандарт Лиеж, Рабе Ето Гьор, Хвидовре (Дания), Ювентус, Авенир Беген (Люксембург), Рапид (Виена), Хибърниънс, Видзев Лодз,Омония, Хик Хелзинки, Дъндолк, Ливърпул

НИЩО НОВО-ЦСКА ПАК Е ШАМПИОН НА БЪЛГАРИЯ!

В годината, която ЦСКА прави най-епичния си сезон в европейските клубни турнири, сякаш нищо не може да спре „армейците" и на родната сцена. Въпреки сериозната съпротива от страна на Левски, селекцията на Паро Никодимов триумфира с поредна шампионска титла на България. Златните медали биват решени в последния кръг, когато „червените" бият като символичен гост Локомотив (София) с 4:2. Така те финишират с точка пред вечния си съперник, който въпреки по-малкия си брой загуби, трябва да се примири с второто място.

Голмайстор на шампионата става Михаил Вълчев от Левски Спартак, който за 30 кръга бележи 24 попадения. Второто място остава направилия феноменален сезон и в Европа-Стойчо Младенов с 18. Третата позиция е за легендата на Спартак (Пл)-Пламен Гетов.

Изненада буди представянето на Академик (София), който останал без голяма част от своите звезди, финишира на последно място и изпада безславно в „Б" група.

МОНЕГАСКИТЕ РОНЯТ ГОРЧИВИ СЪЛЗИ НА „ВАСИЛ ЛЕВСКИ"

Вече традиционно, късметът отново не е с ЦСКА по време на жребия за новата кампания за КЕШ. Още в първия кръг, „червените" трябва да премерят сили с шампиона на Франция - Монако.Монегаските впечатляват с футболисти като: вратарят Жан-Люк Етори, националите:Мануел Аморос, Умберто Барберис и Бруно Белоне. В предни позиции пък с габаритите си впечатлява шведът Ралф Едстрьом.

Любопитен факт е, че първият двубой се играе в Ница, а не в Княжеството, поради смъртта на принцеса Грейс (съпруга на принца на Монако), загинала при автомобилна катастрофа. Традиционно домакините оказват сериозен натиск, който обаче така и не успяват да материализират в попадение. Отново стабилен на вратата е Джони Велинов, който на няколко пъти спасява опасни положения на Куриол. Стойчо Младенов също напомня за себе си, ала ударът му е избит самопожертвователно от голлинията от Лиежон.

На реванша в София 55 000 зрители очакват пореден европейски триумф от своите любимци.Двубоят между шампионите на България и Франция е изключително равностоен. Двата тима пропиляват по няколко 100-процентови положения. Монако впечатлява със своя техничен футбол. Така с оглед събитията на терена, срещата отива в продължения.

Преломен момент в тях се оказва 103-ата минута, когато съдията Менегали отсъжда дузпа в полза на ЦСКА. Цецо Йончев е съборен от съперников футболист и с 11-метровия удар се нагърбва Ради Здравков. „Баба Рада" не греши срещу Етори и бележи за 1:0. Голът на успокоението, който също така означава и визи за втория кръг, пък е дело на вездесъщия Стойчо Младенов.

СПОРТИНГ ЛИСАБОН

В следващата фаза опонент на родния гранд е Спортинг (Лисабон). С оглед моментната класа на ЦСКА, „лъвовете" от Лисабон изглеждат като напълно преодолим съперник. Не така обаче се развива първата среща в София. Шампионът на България повежда още в 10-ата минута след прекрасно воле на Спас Джевизов. След това Фернандес   финтира Динко Димитров и останал на чиста позиция изравнява. Към неудачите се добавя и фактът, че още в 9-ата минута Георги Димитров напуска контузен след сблъсък с Жордао. Гостите демонстрират не само футбол, но и симулации, и грубости, в резултат на които Фешташ получава червен картон.

В 75-ата минута Йончев връща топката към Ст. Младенов, който с мощен диагонален удар отново дава преднина за нашите. Пет минути по-късно обаче влезлият след почивката Шавиер изпробва и силата на своя удар от 40 метра, и бдителността на нашия вратар, и забива топката под гредата.

Отличен мач за гостите пък изиграва техният страж Мело, който на няколко пъти спасява невъзможни положения пред своята врата. Същото обаче не може да се каже за Георги Велинов...Съдията Бриджес от Уелс пък отнася здрави псувни.

Ответният сблъсък на „Жозе Алваладе" се радва на сериозен зрителски интерес. Португалската публика става свидетел на равностоен двубой, който може да завърши по фантастичен начин за ЦСКА. В 87-ата минута Ради Здравков остава сам срещу Месарош, но за съжаление ударът му среща гредата и така полуфиналистите от миналия сезон напускат турнира без загубен мач.

КЪРВАВО ГЕРМАНСКО ДЕРБИ В ПЪРВИЯ КРЪГ

Началната фаза на турнира минава без особени изненади. Впечатление прави кървавото германски дерби между представителя на ГДР-Динамо (Берлин) и шампиона на Западна Германия- Хамбургер ШФ. Първата среща преминава при поделено надмощие и в крайна сметка завършва при равенство - 1:1. Рейдигер извежда домакините напред, докато Милевски  изравнява в 37-ата минута.

„Червените шорти" обаче демонстрират железни нерви на реванша и елиминират своя регионален опонент с 2:0. Точните изстрели са на Хартвиг и Хрубеш.

По това време Хамбургер се радва на своите най-добри години. „Червените шорти" успяват да доразвият своя „дрийм тим", който две години по-рано губи финала за КЕШ от Нотингам. В периода 1978 - 1984 г. Хамбургер става три пъти шампион (1978/1979, 1981/1982 и 1982/1983) и три пъти вицешампион. От този период датира един рекорд, неподобрен и до днес: от 16 януари 1982 г. до 29 януари 1983 г. отборът няма загуба в 36 поредни мача от Бундеслигата.

Звездите на отбора са Хорст Хрубеш, Манфред Калц, Феликс Магат и Ларс Баструп. „Червените шорти са умело ръководени от легендата в занаята Ернст Хапел.

„ЧЕРВЕНИТЕ ШОРТИ"  МАРШИРУВАТ КЪМ ФИНАЛА

След трудното начало, отборът на Хамбургер намира своя игрови ритъм и лесно преодолява втория кръг след 1:0 и 4:0 срещу Олимпиакос.  Шампионът на Западна Германия правия своя „мач на сезона" в първия си четвъртфинален двубой срещу Динамо (Киев). Хрубеш и компания буквално скриват топката на съветския гранд и го побеждават с категорично 0:3 насред стадион „Ленин" в Тбилиси.  Постижението е грандиозно, тъй като по това време голяма част от футболистите на Валери Лобановски са гръбнакът на съветския национален отбор. Въпросният мач пък се играе в Тбилиси, заради обилния снеговалеж в Киев.

На реванша Хамбургер държи интригата жива до 61-ата минута, тъй като до тогава губи с 0:1 с гол на Безсонов. Мартвиг обаче успокоява трибуните на „Фолкспаркщадион" с безценно попадение. Динамо все пак запазва честта си с късен гол на Йевтушенко и краен успех с 1:2.

*-Хорст Хрубеш

Така съперник на крачка от финалите е Реал Сосиедад. Баските, които в предния сезон биват елиминирани от нашия ЦСКА. За да стигнат до тази фаза от турнира, испанските шампиони елиминират Викингур (Исландия), Селтик и актуалния палач на ЦСКА-Спортинг (Лисабон). Иберийците обаче нямат идея как да се справят с дисциплинираната игра на Хамбургер. Гостите бележат важно попадение на чужд терен чрез Волф, а в края турнирната битка завършва 1:0 след късен гол на Гайяте.

Реваншът в Западна Германия пък си върви към продължения, тъй като шест минути преди края на срещата, резултатът е 1:1. Якобс извежда Хамбургер напред в 75-ата, но малко след това Алварес изравнява. Така славата остава са Томас вон Хесен, който в 84-ата минута с перфектен изстрел препарира Луис Арконада и така класира Хамбургер на втори финал за КЕШ в клубната им история.

ЮВЕНТУС-ГОЛЕМИЯТ ФАВОРИТ В ТУРНИРА

С отсъствието на Реал (Мадрид), Барселона и Байерн (Мюнхен), всичките участници в турнира за КНК през този сезон, италианският гранд Ювентус е смятан за един от най-големите фаворити за трофея.  „Старата госпожа" бере плодовете на „Ерата Трапатони". Тази ера през 80-те години на 20-ти век е изключително успешна за клуба. Още в началото на десетилетието Ювентус печели три титли, като общият им брой става 20. Така могат да добавят втора звезда върху клубната си емблема, с което се превръщат в първият италиански отбор с две звезди. През 1982г. Паоло Роси е обявен за футболист на годината, а през 1983,1984 и 1985г., Мишел Платини получава приза футболист на годината. Така Ювентус става първият клуб, чиито играчи печелят в четири последователни години.

По това време „Старата госпожа" е прелива от италиански национали, които година по-рано триумфират на световното първенство в Испания- Дино Дзоф, Клаудио Джентиле, Антонио Кабрини, Паоло Роси и Марко Тардели. Допълнени с двете си чуждестранни звезди Мишел Платини и Збигнйев Бониек, „бианконерите" сякаш изглеждат непобедими.

„Старата госпожа" доказва това и нагледно, след като елиминира с лекота Хвидовре (Дания) и Стандарт (Лиеж). На четвъртфиналите Юве детронира и настоящия носител на трофея Астън Вила. Грандът от Торино се поздравява с две победи. Първата от тях е на Острова, с резултат 1:2. Попаденията са дело на Роси и Бониек. На реванша италианците са още по-безпощадни и бележат 3 гола за 3:1. Мишел Платини блести с два гола, а един добавя Марко Тардели.

На полуфиналите техен опонент е коравият тим на Видзев Лодз. Поляците са тазгодишната сензация на турнира, като в по-преден етап от турнира успяват да отстранят- Ливърпул. Именно и това е клубът, от който произхожда и тогавашната звезда на „бианконерите"-Бониек.Юве обаче не допуска изненада и срещу този съперник и след 2:0 в Италия, и 2:2 в Полша, си осигуряват така желания финален сблъсък.

ГОЛЯМАТА ИЗНЕНАДА:

Двубоят се играе на 25 май 1953 година, а арена на голямото спортно събитие е олимпийският стадион в Атина. На трибуните са близо 73,500 души, а главен арбитър е румънецът Николае Райнеа.

Мишел Платини е тотално  обезличен от персоналния си пазач, а аплодисментите в центъра на терена обира Феликс Магат. Немският национал, който бележи  при спечелването на Купата на носители на национални купи от Хамбургер през 1977 г, прибавя ново попадение на сметката си, пронизвайки вратата на Дино Дзоф.

Принуден да догонва резултата Ювентус не успява да стигне до бленуваното попадение  и така „червените шорти" се поздравяват с успех, който малцина очакват. Чудото в Атина е факт!

Голмайстор на турнира става Паоло Роси с 6 попадения, следван от Мишел Платини с 5 и Гари Шоу от Астън Вила със същия брой голове.

ХАМБУРГЕР ШФ-ЮВЕНТУС 1:0

1:0 Магат (8')

СТАДИОН: „Олимпийски", Атина (Гърция), посещаемост 73,500 души

СЪДИЯ:Николае Райнеа (Румъния)

ХАМБУРГЕР: Щайн, Калтц, Вемейер, Якобс, Хиеронимус, Ролф, Милевски, Грох, Хрубеш (к), Магат, Баструп (55 мин - фон Хеесен)

ЮВЕНТУС: Дзоф, Джентиле, Кабрини, Бонини, Брио, Скиреа (к), Бетега, Тардели, Роси (55 мин - Марокино), Платини, Бониек