Анализаторът на Topsport.bg Велислав Вуцов днес ще се спре на националния ни отбор по футбол. Вижте какво каза Вили за мача с Италия и този срещу Малта, който е днес от 21:00 часа.

Един лош, като резултат, и много добър като игра мач на националния ни отбор. За жалост изпуснахме да победим Италия и с това да спечелим две неща - така необходимите ни точки, които можеха да ни изведат дори и на първото място в групата, и самочувствие, ентусиазъм от евентуалната победа над световен и европейски шампион, гранд в световният футбол. Нещо, от което младият ни и амбициозен отбор имаше страхотна нужда.

Мисля че срещата имаше две лица - едно през първото полувреме и съвсем друго през второто. Нашият щаб беше избрал една много добра и правилна за случая тактика на по прибран футбол с изчакване и евентуално надхитряне на противника. Темпото на играта, без да е бавно като скорост, беше по-лежерно и спокойно, като и двата тима се дебнеха и бяха значително предпазливи в дефанзивен план, а напред разчитаха на каквото се случи. Липсваха положения, голове и емоции, но привидно и двата отбора не бяха притеснени от това. Допуснахме една сериозна колективна грешка в отбрана към края на първото полувреме, от която опитният отбор на Италия се възползва максимално.Това отново показа, че италианците са добър отбор, който само от една ситуация взима предимство.

През вторите 45 минути нямаха нито една друга голова ситуация. Това попадение, макар че ни донесе негатив в резултата на полувремето, и после дълго беше обсъждано с всякакви критики кой, колко и защо е виновен, което аз категорично няма да направя, мисля че имаше и своята положителна страна за поведението и играта на нашия отбор до края на мача. Треньорският щаб през второто полувреме смени на няколко пъти доста очебийно тактическото подреждане на тима и състава. Веднага искам да отбележа и нещо друго - през първото полувреме играчите и постройката на си бяха добри, но резултатът ни задължаваше да бъдем по-активни и да търсим промяна в резултата. Активните действия във фаза атака на целия отбор ни донесоха създаването на куп положения пред противниковата врата, които само липсата на шанс и супер класата на Буфон не ни донесоха така нужните и ценни голове. Но, пак повтарям, много красиви за окото бяха положенията, които нашите футболисти създадоха с лекота. Мисля че всички любители на футбола у нас трябва да бъдем обнадеждени от класата, която показа нашият отбор в тази среща.

В тази връзка искам да кажа някои важни изводи, които се набиват на око. Започвам с това, че голям процент са същите играчи, които  бяха при предните треньорски ръководства, дори си позволявам да споделя, че доскоро в отбора бяха Бербатов, Стилиян Петров и Мартин Петров - звезди от европейска класа, каквито сега нямаме, но се изгради един колектив и отбор. Не се предприе предната "тактика", че нямаме играчи и класа, не се крием зад това, а се прие вариантът с това, което имаме като потенциал и да се обединим, да направим отбор, а не да разчитаме само на звезди. Аз лично съм доволен от това и поздравявам сегашния щаб на националния отбор за това, което прави. Вижда се, че може и с по-неизвестни и млади футболисти да се направи стойностен и перспективен тим. Не след всеки мач, след всяка грешка или загубен двубой да се правят по 5-6 промени в състава. Сега имаме едно ясно изградено основно ядро на отбора и текучеството е само, когато има контузени или наказани, сведено е до минимум - вратите са отворени за всички, и когато някой направи голям скок и впечатление, като Тодор Неделев, се вижда че има място и за него. Но аз съм убеден, че ключът към успехите на този отбор е поддържането на основното ядро на титулярният състав.

Всички говорят че три победи от трите оставащи до края мача ни класират за бараж, но аз не искам да съм такъв максималист. При всяко положение победата в Малта не подлежи на коментар - тя е задължителна. Във вторник вечерта ще знаем и резултатите в другите два мача от нашата група и тогава  ще е ясно кой от следващите ни два мача ще е по-важният. Защото ние при всяко положение, при победа в Малта,  ще сме с минимум точка пред Армения и Чехия, каквато е и моментната ситуация в групата. Но в зависимост от резултатите във вторник, аз съм убеден, че може един от двата ни конкурента за бараж да е извън борбата.Това обаче не значи, че някой ще ни подари победата в следващите ни мачове с тях.

Аз съм убеден в победите срещу Армения и Малта, мачът с Чехия или няма да ни трябва, или поне точка ще ни е достатъчна, като веднага споделям, че след като изгледах двата последни мача на Армения, като гости на Дания и Чехия, които ги направиха сериозни претенденти за второто място в групата, ни очаква и тежък мач с тях, при това като гости.