Крис Смоулинг подведе Юнайтед

"Въобще не ми се иска отборът да получи червен картон, тъй като, за да се спечели този мач с 10 души срещу 11 ще бъде много трудно. Недопускането на подобен сценарий беше част от нашата подготовка за мача", каза в петък Луис ван Гаал. След него треньорът разкритикува Крис Смоулинг за втория жълт картон и каза, че не е успял да види епизода с първия. Като се има предвид как преди седмица с отнесе към "глупавия" жълт картон на Робин ван Перси, по-добре въобще да не гледа този епизод.

Действията на защитника са олицетворение на днешния Юнайтед. Отборът е лидер за сезона по броя индивидуални грешки довели до удар по вратата или до гол. Затова не трябва да се учудваме, че въпреки отличната форма на де Хея, има само две "сухи мрежи" и то срещу последните два отбора в лигата.

Липсата на късмет и в двата отбора в известна степен помрачи дербито. Серията от неблагоприятните за домакините събития преди срещата като двете поредни поражения, травмата на Давид Силва, контузията на Александър Коларов по време на загрявката, връщането в игра на Уейн Рууни, даже позволиха на някои да видят в Манчестър Юнайтед фаворита. За съжаление след началния съдийски сигнал подобна поредица неприятности чакаше и гостите. Глупавият червен картон на Смоулинг и неприятната травма на Рохо принудиха отбора да играе почти цяло полувреме в защита с двама полузащитника (Валенсия и Карик) и двама юноши (19-годишните Макнейър и Шоу).

Туре се справи с ролята на лидер в отсъствието на Силва

Стилът на игра на Сити очаквано се промени без Силва. Най-красноречивият факт, който характеризира играта на испанеца е че той, не за първа година, води статистиката във Висшата лига по брой точни подавания в третината на противника. Умението с минимално количество брак да води играта в зоната, където другите футболисти правят най-много грешки се съчетава с великолепния му последен пас.

За номинална замяна на Силва трябва да се считат или Милнър, или Йоветич в зависимост от това на какъв пост би играл в този мач испанецът. Никой от тях не притежава подобен талант. И двамата направиха само по 29 паса. Следователно Сити беше принуден да играе повече на контраатака и даже отстъпваше на Юнайтед по процента владеене на топката до изгонването на Смоулинг. Но техният план за играта в атака, все едно, изглеждаше достатъчно ефективен.

"Гражданите" максимално бързо доставяха топката по фланговете на нападението, където, благодарение на умното придвижване на Йоветич, практически винаги имаха числено превъзходство. Важната роля на свързващото звено се падна на Яя Туре и той проведе изключителен мач. Туре направи повече и по-точни подавания от всеки друг футболист на терена (72 паса, от които 39 напред с точност 93,1%). Той не просто водеше играта на Сити, но и блестеше в ключовите епизоди. Великолепното му подаване постави началото на най-доброто положение за отбора му през първото полувреме; пасът му в дълбочина доведе до гола; след друг такъв ударът на Навас срещна гредата.

Рууни започна да играе едва след изгонването на Смоулинг

За втори пореден път схемата на Луис ван Гаал не оправдава очакванията на зрителите. Както и в мача с Челси избирането на изпълнителите в стартовия състав предполага 4-2-3-1. Но Юнайтед започна мача по схемата 4-3-3, а Уейн Рууни, както и Хуан Мата преди седмица, игра не "десетка", а централен полузащитник.

Ако испанецът просто не впечатли в тази роля, то Рууни  се провали. До червения картон той се отличи само със защитните си действия. На всеки 4 негови точни подавания се падаха 2 неточни, докато Яя Туре, в повечето случаи пряк съперник на Рууни,успешно водеше играта на Сити. След изгонването на Смоулинг, Уейн започна да покрива фланга (десния до края на първото полувреме и левия през второто) и в много по-голяма степен приличаше на капитан. Той значително подобри играта си в защита, а благодарение на индивидуалните си умения успя да създаде най-доброто положение за Юнайтед в атака.

Странните смени на Пелегрини

"Ние играехме добре до гола и не толкова след него. Такова нещо се случва в мачовете, които изискват изразходването на много физически сили. Ние леко се дръпнахме назад и престанахме да пресираме Юнайтед, когато те владееха топката", отбеляза Пелегрини.

В последните 30 минути действително Сити позволи на Юнайтед с 10 души повече време да владее топката. Но умората, и като резултат по-слабата преса, не са единствените причини за спада на играта на "гражданите". В не по-малка степен за натиска на Юнайтед допринесоха действията на самия Пелегрини, или по-точно липсата на ясен смисъл в тях.

В 71-вата минута той направи двойна смяна - Насри вместо Милнър и Джеко вместо Йоветич. Рокадата Насри - Милнър изглежда съмнителна, ако Сити е възнамерявал да играе защитно до края на мача. Тя придобива смисъл, ако приемем, че Насри се появява на терена, за да се засили контрола върху топката, но в такъв случай безполезна изглежда смяната на Йоветич с Джеко. В някаква степен едната смяна противоречи на другата.

В резултат Сити просто се окопа в защита, което подтикна Пелегрини към още едно странно решение - Фернандиньо вместо Агуеро, който не скри недоволството си от смяната. Като се има предвид, че към този момент Сити вече се беше дръпнал в защита, замяната на нападател с опорен полузащитник има известен смисъл. Но без Агуеро атаката на "гражданите" съвсем се лиши от скорост, а Манчестър Юнайтед получи още по-големи възможности за атака.