В срещата с ЦСКА Москва Манчестър Сити взе едва втората си точка от три мача в Шампионската лига. За слабия старт на отбора можем да изтъкнем поне пет причини.

1. Защитата като разграден двор

В навечерието на мача с Манчестър Сити нападателят на ЦСКА Муса нарече отбраната на англичаните "много слаба". Той като че ли е знаел нещо. Във вторник ЦСКА много пъти разбиваше защитната линия на гостите с подавания от дълбочина. И ако през първото полувреме "гражданите" по чудо запазиха вратата си суха, то през втората половина на мача в разтворените врати от отбраната влязоха два гола.

Този проблем не е нов. Голът на нападателя на Рома Франческо Тоти в предишния мач носеше същия белег. И през миналата година в първия осминафинален мач срещу Барселона защитниците на Манчестър Сити бяха прекалено гостоприемни. Само да си припомним епизода с изгонването на Демикелис, когато аржентинецът изпусна Меси и си заработи червен картон и дузпа за съперника. Вина за пропуснатите от ЦСКА голове носят също така и играчите от средата на терена. Фернандо не успя да се справи със задължението си да неутрализира играта на Натхо и Ерьоменко.

2. Кошмарната игра на Яя Туре

Най-добрият футболист на Манчестър Сити през предишния сезон в последно време не прилича на себе си. В мача срещу ЦСКА Туре показа много бледа игра, но това не беше цялата беда. Котдивоарецът с пълно основание може да си раздели с Коларов вината за втория гол на "армейците". Именно той допусна техническа грешка в средата на терена, след която Шченников се устреми към вратата на Харт. Мотивите на Пелегрини са ясни: той вярва, че в един прекрасен ден африканският лидер ще си възвърне предишната мощ и отново ще мое да решава мача. Но, вероятно, има смисъл да се освободи Туре от деструктивните функции и да му се отреди позицията на "десетка". А на мястото на двамата опорни халфове да се поставят Фернандиньо и Фернандо.

3. Пелегрини обърка тактиката

В 72-рата минута на мача с ЦСКА, при резултат 2:1 за Манчестър Сити, Пелегрини смени нападателя Джеко с фланговия играч Навас. По този  начин чилиецът реши да заложи на контраатаката и да възстанови комфортното предимство в резултата. След 6 минути Пелегрини размисли и отново промени схемата. От игра беше изваден такъв майстор на атаката като Давид Силва и на негово място беше пуснат опорния халфбек Фернандиньо. Въпроси към Пелегрини можеше да се отправят и по време на мача с Рома. Тогава чилиецът също промени схемата. "Ние имаме 9 точки, остава само да ги вземем", каза южноамериканският треньор след срещата с ЦСКА. Щом Пелегрини говори така, значи има ясна представа как да спечели останалите три мача в груповата фаза.

4. Мисленето на футболистите

Компани е категоричен. "Нямаме никакви проблеми с психологията. Трябва ни само да играем добре в няколко мача и това е всичко. Зная, че ни критикуват. Но хората забравят, че миналата година ние отново бяхме в тежка група и успяхме да излезем от нея. А сега сами си усложнихме задачата". Последното предложение ни кара да се замислим. Нима всичко вътре в отбора е спокойно?

Интересни са и думите на Пабло Сабалета. Преди мача той призна, че Манчестър Сити все още не е конкурентноспособен в Шампионската лига. Защо? Агуеро и Демикелис в състава на Аржентина играха на финала на Световното първенство. Силва преди етири години спечели тази титла. Туре, Харт, Джеко, Компани - всички те са звезди на световния футбол. Ако сега те не са готови за борба за Шампионската лига, то кога тогава?

5. Головете в последните минути

След мача Пелегрини каза, че отборът е играл не 95, а 45 минути. Чилиецът каза истината. През последните години Манчестър Сити има големи проблеми с концентрацията. Бройте: голът на Натко от дузпа беше 4 минути преди края; преди месец Боатенг вкара за Байерн в 90-ата минута; през миналия сезон Дани Алвеш от Барселона закопа англичаните в допълнителното време. Да си спомним и ерата на Роберто Манчини.  началото на сезон 2012/2013 г. в първия мач от груповата фаза на Шампионската лига Реал губи с 1:2 в 87-ата минута, но измъква победата. Ако тази липса на концентрация продължава, то "гражданите" ще напуснат Шампионската лига още в груповата фаза.