Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1984/85 година.

1985 година: ЮВЕНТУС-ЛИВЪРПУЛ 1:0

РАЗВИТИЕ НА ТУРНИРА, ЛЕВСКИ ОТНОВО ПОВТАРЯ ПОДВИГА СИ СРЕЩУ ЩУТГАРТ

Купата на европейските шампиони 1984/85 е 30-то издание на турнира. 32 клубни отбора участват в него, в това число 32 национални шампиона от предходния сезон и Ливърпул като носител на трофея.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение: финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В НАДПРЕВАРАТА ПРЕЗ СЕЗОН 1984/1985 год.

ФК Илвес (Финландия), Ювентус, Грасхопърс, Хонвед, Валеренга, Спарта (Прага), Лабиноти Елбасан, Лингби (Дания), Бордо, Атлетик (Билбао), Динамо (Букурещ), Омония, Левски-Спартак, Щутгарт, Трабзонспор, Днипро Днипропетровск, Абърдийн, Динамо Берлин, Аустрия Виена, Валета (Малта), Лех Познан, Ливърпул, Цървена Звезда, Бенфика, Авенир Беген, ИФК Гьотеборг, Акранес (Исландия), Беверен, Фейенорд, Панатинайкос, Линфийлд, Шамрок Роувърс

ЛЕВСКИ СЛАГА КРАЙ НА „АРМЕЙСКАТА" ДОМИНАЦИЯ

След четири поредни титли на вечния съперник-ЦСКА, отборът на Левски успява да се пребори за така дългоочакваните златни медали. За пореден сезон, кампанията е надпревара между два коня. Левски и ЦСКА се откъсват с огромна преднина пред своите съперници и рядко губят точки. За да е драмата пълна, титлата се решава в последния кръг, когато „сини" и „червени" се изправят в директен двубой за първото място. ЦСКА се нуждае от точка, ала този път застаряващият им тим пада в жертва на новото поколение левскари 1:3. Точни за паметния шампионския успех са Емил Спасов, Божидар Искренов и Пламен Цветков, почетният гол за ЦСКА бележи Георги Славков. Вечното дерби е белязано от тежката контузия на Динко Димитров, след която той слага край на своята спортна кариера. Поради огромния заряд на срещата, мачът се ръководи от немския топ рефер Дитер Паули.

*-Шампионската радост на Боби Михайлов и компания

През този сезон „синята поредица от победи продължава с пълна сила, след като факт стават успехи номер „3", „4", „5". Момчетата на Васил Методиев съвсем комплексират „червените" биейки ги за първенство, национална купа и Купата на Съветската армия.

Кампанията остава паметна, тъй като през нея Левски печели всички възможни отличия в България, постигайки „златен" требъл.

Голмайстор на първенството става Едуард Ераносян с 19 попадения, изпреварвайки с един гол втория Стойчо Младенов. Третото място отново е заето от звезда на ЦСКА-Спас Джевизов (17).

В първоначалното крайно класиране ЖСК-Спартак (Варна) завършва трети. Малко след  церемонията по награждаването им на националния стадион "Васил Левски", БФФ взема решение да анулира резултата от срещата от XXIX кръг Ботев (Враца) - Сливен 2:1 заради нередовен състезател в състава на домакините. Присъден е служебен резултат 3:0 в полза на Сливен, който по този начин излиза трети с 32 т., измествайки ЖСК-Спартак от получаването на бронзовите медали.

През 2000 г. Спартак (Варна) обжалва пред БФС решението от 1984 г. с мотива, че отборът е можел да се пребори за бронзовите медали, ако решението за присъждането на служебната победа на Сливен е било взето преди последния кръг, в който варненци правят 3:3 като гост на изпадащия Локомотив (Пловдив). Въз основа на жалбата на Спартак (Варна) БФС отмени решението си от 1984 г. и възстанови първоначалното крайно класиране.

„БЕБЕТАТА НА ШПАЙДЕЛА" ДЕТРОНИРАТ НЕМСКИЯ ШАМПИОН!

Пълният с таланти тим на Левски най-сетне се добира до участие в турнира за КЕШ. Наставникът Васил Методиев е изградил хомогенен състав, в който личат имената на много „сини" юноши, паснали си идеално с по-опитните играчи от състава. Отлично впечатление с изявите си оставят Борислав Михайлов, Николай Илиев, Емил Велев-Кокала, Наско Сираков, Божидар Искренов и неуморимият краен бранител Петър Петов.

За добро или зло, жребият е безпощаден за Левски. Още в първия кръг, тимът от „Герена" трябва да премери сили с добрите си познайници от Щутгарт - тогавашният актуален шампион на Германия. Година по-рано „сините" творят клубната си история, елиминирайки „швабите" в първия кръг за Купата на УЕФА.

В селекцията на немския първенец личат имената на опитния нападател Асегир Сигурвинсон и капитана Бернд Фьостер. Сред резервите пък се откроява младият стрелец-Юрген Клинсман.

Левскарите имат уникален малшанс, тъй като аут за първата срещата са контузените Божидар Искренов, Наско Сираков, Краси Коев, Руси Гочев и Пламен Цветков. Единствено последният успява да се включи за реванша в Щутгарт, като вкарва съдбоносния гол. В 62-ата минута Райхерт наказва моментно колебание в отбраната пред Михайлов и - 0:1. Секунди по-късно таранът Петър Курдов прави 1:1 и запазва живи надеждите за реванша. Това е първият мач в историята на „Герена", игран на осветление. 20-годишният Мирослав Байчев сътворява и най- красивия момент в мача - малко преди края той прави виртуозна задна ножица, която преминава на сантиметри от гредата. Английският съдия Хакет пък незнайно и до днес защо отменя редовен втори гол на Левски. 35 000 души напускат разочаровани „синия" храм, смятайки че техните любимци няма да имат никакъв шанс на реванша в Германия.

Ответният мач започва отлично за домакините. Теренът на „Некарщадион"  е мокър от проливния дъжд. Още в 14-ата минута Алгьовер стреля силно по земя и топката се оплита зад гърба на Михайлов - 1:0. В 29-ата минута централният защитник Николай Илиев засича с глава центриране от фаул и стреля точно под гредата - 1:1. В 38-ата минута Алгьовер повтаря упражнението за 2:1 като бие почти в същия десен долен ъгъл - 2:1 за Щутгарт. Нашите обаче не се отчайват нито за миг и в 59-ата минута ликуват. Неудържимият Мишо Вълчев пробива по лявото крило и с перфектен външен фалц с десния крак изсипва топката параболично около границата на наказателното поле. Там най-добрият му приятел Пламен Цветков засича от воле и неспасяемо изстревва топката в десния долен ъгъл на вратата на Роледер - 2:2 и Левски е на осминафинал! Германските вестници издигат вой до небесата за сензационното отпадане на техния шампион.

"Край! Всичко е свършено! Левски се превърна в кошмар за Щутгарт", тръбят разочаровани медиите в страната.

Ето какво си спомня за тези паметни моменти един от главните „сини" герои Борислав Михайлов: „Тогава и двата отбора бяха вече шампиони съответно на България и ФРГ. Като изтеглихме пак Щутгарт, се хванахме за главите. Но от друга страна, Левски вече беше вдигнал много нивото. Отборът беше наистина сработен, мисля, че Емил Велев игра и в двата мача, но ги нямаше Гибона и Сираков заради контузии. Тогава в първия бяхме домакини, но играхме на стадион "Георги Аспарухов". Много равностойна среща, немците поведоха, а Курдов изравни след 2 минути. Реваншът на "Некерщадион" също вървеше гол за гол. Домакините два пъти повеждаха, но първо Ники Илиев изравни с глава, а след това Пламен Цветков с уникално воле направи 2:2 и така отстранихме немците. Те не можеха да повярват, че им се случва за втора поредна година същото нещо. Изпопадаха на тревата и за тях беше голяма трагедия"

ПОЛИТИЧЕСКАТА КОНЮКТУРА СПИРА ЛЕВСКИ ОТ ПРОБИВ В ЕВРОПА

Във втория кръг съперник на „сините" е шампионът на СССР- Днепър Днепропетровск. Жребият е посрещнат със свити сърца от феновете на Левски, поради политическата конюнктурата, че не е препоръчително български отбори да елиминират съветските си опоненти.

Няколко години по-рано, след като Локомотив (София) елиминира Динамо Киев, треньорът, който през 1984 година води и Левски-Васил Методиев, изненадващо е уволнен.

Въпросният тим прескача първата фаза след тежки мигове срещу Трабзонспор. Селекцията на Владимир Емец губи гостуването си с 0:1, но на реванша триумфира с класическото 3:0. Отличен мач за Днепър изиграва и местната звезда-Генади Литовченко.

Първият мач в София се провежда под тоталната „синя" доминация. Левски унищожава шампиона на СССР с 3:1. Двубоят обаче не стартира по мечтан начин за столичани. Литовченко успява да прониже Борислав Михайлов в 23-ата минута. Това обаче мотивира допълнително хората на Шпайдела, които бележат три попадения в мрежата на Днепър. Точни за историческия успех са Емил Велев, Михаил Вълчев и Наско Сираков. Нещо повече, последният дори може да направи победата още по-изразителна, ала сътворява няколко сериозни пропуска. Така четвъртфиналите за КЕШ са само на 90 минути разстояние.

Реваншът се играе навръх националния празник на СССР - 7 ноември. Днепър играе домакинските си мачове в Кривой рог, тъй като Днепропетровск е затворен град за чужденци. Причината - наличие на огромно количество военни заводи, които биха могли да бъдат шпионирани. Любопитен факт е, че на съветската публика е забранено да изразява емоции и става на крака при гол. Единственото позволено е да пляскат с ръце и да викат „Шайбу"! Действията на привържениците пък се следи зорко от намиращата се на стадиона милиция. Подобна е ситуацията и по време на двубоя между Днепър и Левски.

Домакините стартират срещата вихрено и до 24-ата минута повеждат с 2:0. Точни за селекцията на Владимир Емец са Олег Таран и Кузнецов. След това интригата в мача умира, като и двата тима доиграват оставащите минути. В 70-ата минута реферът Зигфрид Киршен от ГДР неочаквано за всички дава дузпа на Левски. В лагера на „сините" настава суетния, никой не иска да изпълни наказателния удар освен Емил Спасов. Легендата обаче не устоява на напрежението и пропилява този изключителен шанс. Така Левски се сбогува с мечтата си да играе на четвъртфинал за КЕШ.

Ето какво си спомня от този момент „грешника" Емо Спасов: Действително ми писна. Колкото повече остарявам, толкова повече ме питат. Докато бях активен футболист, рядко се говореше за този факт. Сега хората ме спират, разпознават ме, радват ми се. Обикновено казват: "Ех, какъв футболист беше! Как можа да изпуснеш онази дузпа тогава!". Има и въпроси дали не са ми наредили нарочно да я изпусна, дали мачът не е бил уреден... Истината е, че дузпата трябваше да изпълнява друг играч. Аз не бях бил дузпи близо година. Всички състезатели отказаха да изпълнят наказателния удар. Отвън се обадиха аз да я бия. Натопиха ме. В края на краищата - бих я, но я изпуснах. Наскоро Кристиано Роналдо изпусна две последователни дузпи. Това се случва и на най-големите футболисти в света. Един треньор навремето ми казваше: "Дузпи не изпуска този, който не ги изпълнява". А аз съм изпълнявал много. През кариерата си съм вкарал над 30. За съжаление се помнят изпуснатите, а не вкараните. Такъв е животът".

Според очевидци, Емил Спасов прави знак с глава на съперниковия вратар къде ще изпълни дузпата, за може съветският първенец да продължи напред в турнира. Нещо, което си проличава и от изказването на стража на Днепър -Сергей Краковски: "Когато българинът се приготви за удара, интуитивно разбрах къде ще шутира и спасих"

ТРЕГЕДИЯТА НА „ХЕЙЗЕЛ" - „ЧЕРНАТА СРЯДА НА СВЕТОВНИЯ ФУТБОЛ"

Като изключим представянето на Левски, надпреварата за КЕШ протича по очаквания начин. Фаворитите Ювентус и Ливърпул преминават с лекота през фазите на турнира и логично се срещат в заветен двубой за трофея. Арена на сблъсъка е белгийският стадион „Хейзел", който за съжаление се превръща в гробница  за 39 от тифозите на Юве. Ужасяваща трагедия, която завинаги променя мерките за сигурност във футбола.  Ето какво се случва в „Черната сряда на световния футбол". Датата е 29.05.1985 година.

Минути преди първия съдийски сигнал феновете на Ливърпул нахлуват в сектора на италианските тифози, въоръжени с пръти, бутилки, а някои са и с арбалети. Настъпва невиждан хаос, а белгийската полиция, която не е нито достатъчно като численост, нито добре подготвена, не знае как да реагира.

Италианците се опитват да избягат, но пътят им е препречен от бетонна стена на трибуните на "Хейзел". Поради големия натиск, стената рухва върху тях и резултатът е ужасяващ - под руините загиват 39 привърженици на Юве. Ранените са над 500, а пияните англичани не спират да млатят италианците.

"Трябваше да стане един истински спектакъл, а се получи пълен кошмар. Картината, която се откри пред очите ни в мига, в който излязохме на пистата на "Хейзел", ще остане завинаги в съзнанието ми", казва с треперещ глас години по-късно тогавашният капитан на "мърсисайдци" Джо Фейгън.

Двубоят започва с час по-късно, но смразяващите събития сковават футболистите на двата отбора. В крайна сметка Юве печели с 1:0 с гол от несъществуваща дузпа на легендата Мишел Платини, за да спечели първия си трофей в турнира.

Но шумът не утихва и в следващите няколко дни. Според мнозина мачът въобще не е трябвало да се състои, а УЕФА взима крути мерки - английските клубове са изхвърлени от участие в европейските клубни турнири за 5 години!

"Сред телата, изнесени от "Хейзел", имаше още един труп. Трупът на английския футбол, покрит с британския национален флаг", пише "Гардиън". Списание "Тайм" пък публикува на корицата си труповете на италианските привърженици, а заглавието е "Денят на футболния позор".

ЮВЕНТУС-ЛИВЪРПУЛ 1:0

1:0 Мишел Платини-дузпа (56')

СТАДИОН: „Хейзел". Брюксел; посещаемост: 58 000 зрители

СЪДИЯ:Андре Дайна (Швейцария)

ЮВЕНТУС: Такони, Фаверо, Брио, Ширеа (к), Кабрини, Бонини, Платини, Тардели, Бриаски (84 - Прандели), Роси (89 - Виньола), Бониек

ЛИВЪРПУЛ: Гробелаар, Нийл (к), Хансен, Лоуренсън (3 - Гилеспи), Беглин, Никъл, Далглиш, Уорк, Уилън, Уолш (46 - Джонстън), Ръш