Как да спреш Меси?  Всички треньори по света се питат как да обезличат гения на аржентинеца, но малцина са успявали.Да спреш  носителя на четири Златни топки е направо невъзможно, но един човек го е правил пет пъти поред.

Диего Симеоне е имал доза късмет на своя страна по време на съперничеството им, но забележителния рекорд на Чоло срещу своя сънародник е нещо повече от щастлив момент и със сигурност не е случайно. Но как го е постигнал?

Меси се е развихрял срещу Атлетико нееднократно през годините, реализирайки 20 попадения в 14 мача срещу тях. Но откакто Диего Симеоне зае поста старши треньор, Лео бе спрян и не успя да отбележи нито веднъж в последните 5 мача срещу тях. Цели 341 минути без гол.

Първият от тези злополучни двубои за Меси е през миналия сезон на „Висенте Калдерон". Барселона побеждават с 2:1, но аржентинецът не е в основата на успеха. Той пробва рефлекса на Тибо Куртоа от пряк свободен удар, но шутът му е отразен. Меси е напълно обезличен. В 67-ата минута е заменен след като получава контузия в бедрото. В негово отсъствие каталунците правят пълен обрат и то с 10 човека. Алексис Санчес изравнява, а Габи си отбелязва автогол.

Следващата среща на тези два отбора е за Суперкупата на Испания, също на „Калдерон". Както в първия мач между двата отбора и в този Меси се контузи. Този път аржентинецът бе заменен на почивката. Докато беше на игрището, нисичкият техничар се отчете с прецизно извеждащо подаване към Педро и един опасен удар, но нищо повече. С головете на Неймар за Барса и Давид Вия за Атлети, мачът завърши 1:1.

Осем дни по-късно каталунците приеха „дюшекчиите" на „Камп Ноу". Меси се завърна в стартовите 11. Мачът започна брилянтно за аржентинеца, но Куртоа отново го отказа с брилянтно спасяване. 26-годишният нападател бе прихванат в зловеща физическа битка през цялата първа част. Втората част не беше особено впечатляваща за Меси. Аржентинецът не можа да покаже нито един от своите маркови пробиви, дори след изгонването на левия защитник на Атлетико Фелипе Луиш. Лео дори изпусна дузпа, след като нацели гредата. Двубоят завърши без голове 0:0, но благодарение на гола на чужд терен на Неймар Барселона спечели Суперкупата.

През януари, възпитаниците на Диего Симеоне спряха Барса за пореден път и отново в мач без голове, този път в Мадрид. Меси тъкмо се бе възстановил от контузията си в бедрото, която го остави извън терените за по-голямата част от ноември и целия декември. Тата Мартино го остави на пейката, но аржентинецът се появи на почивката, заменяйки Иниеста. За 45 минути игра Лео имаше не лоши възможности да отбележи гол, но Тибо Куртоа отново беше над Меси. Белгиецът се отчете със страхотни прояви при центриранията на Барса и спаси няколко опасни удара. Меси даде няколко добри подавания към Фабрегас, но Годин, Жоао Миранда и Фелипе Луиш си свършиха отлично работата.

Последният титаничен сблъсък между двамата аржентинци беше минала седмица в четвъртфинала от Шампионската лига на „Камп Ноу". Меси отново нямаше късмет, футболистите на Атлетико му се противопоставиха по отличен начин и най-вече Тибо Куртоа. Белгийският страж спаси по отличен начин удар с глава на аржентинеца през първото полувреме. Куртоа продължи да бъде като стена пред Меси, след като отрази по блестящ начин удар от фаул на 26-годишния техничар. Аржентинецът пусна перфектен пас към Иниеста, но испанецът не можа да го материализира, поради добрата проява на Диего Годин.

Малко или много, това е Меси срещу Диего Симеоне.

Атлетико започна всичките пет мача с една и съща защита - Годин, Миранда, Фелипе Луиш и Хуанфран. Четиримата имат отлични взаимоотношения по между си и сякаш се разбират телепатично.

Защитата на Атлети е дисциплинирана, организирана и отлично изпълнява своите задължения. Играчите са надъхани и когато е нужно, извършват нарушения. Четиримата са отлично подпомагани от халфовете на тима и празните пространства между двете линии се свеждат до минимум.

При такава отбранителна линия на Меси не му остава нищо друго освен да търси топката в нелогични за него зони. Нападателят се връща назад, отблъснат от футболистите на „дюшекчиите". На халфовете на „блауграна" пък не им остават други опции, освен да търсят с дълги топки своите нападатели, но те лесно биват обирани от защитниците.И ако все пак, халфовете и защитниците на Атлетико бъдат преодолени, там стои още една преграда - Тибо Куртоа.

Барса не се чувства комфортно срещу отбори със силно изразен защитен стил на игра. Каталунците отстъпват при физическите сблъсъци. Отборът на Атлетико е огледален образ на Симеоне като футболист - надъхан, борбен, понякога циничен, използващ всички начини да спре своя съперник.

Какво ли ще се случи сега? Залогът е място на полуфиналите в Шампионската лига. Един от двамата аржентинци ще се смее последен. Но дали  това ще бъде Симеоне или Меси? Партията шах между двамата продължава тази вечер...