На 26 март в сряда България ще срещне Финландия в приятелски мач. В днешния брой на „Архивите са живи" ще припомним за световната квалификация от 1980 година, в която настоящият треньор Пламен Марков бележи гол на Олимпийския стадион в Хелзинки. Също така ще се върнем и към единствената ни контрола, която сме играли с представителите на северната страна.

Да караме поред... През 1980 година треньор на националния тим е Атанас Пържелов. Преди мача с Финландия, който е на 4 юни, „А" отборът ни има две приятелски срещи. В Атина правим 0:0 с Гърция.

По-интересна е контролата ни в Осло на 22 май с Норвегия. Понеже Пържелов разбира, че от финландската футболна федерация ще изпратят оператори да заснемат мача, той казва на футболистите да играят по-дефанзивно, за да заблудят бъдещия си съперник. В следствие на непривлекателната игра нашите губят резонно с 0:1 след гол на Якобсен в 35-ата минута.

На 4 юли на Олимпийския стадион обаче тактическата схема е съвсем различна. Още в 3-ата минута Пламен Марков стреля покрай страничния дирек. Следва нов удар на капитана на отбора Андрей Желязков, който изважда въздуха на титулярния вратар Сайранен и той е заменен в 10-ата минута от Нурмио.

Ето какво разказва националният селекционер Пламен Марков за момента, в който вкарва първия гол: "Помня този мач, защото беше важен като първа среща, в която трябваше да бием на всяка цена. След по-малко от половин час игра (б.р - 28-ата минута) топката попадна в мен някъде около дъгата. Напреднах и с шут я изстрелях във вратата. Този гол ни успокои. Имахме още положения. Но чак в края на мача( б.р. - 81-ата минута) Костадин Костадинов увеличи на 2:0 и така тръгнахме с добър старт."

Между другото в тази среща в Хелзинки Пламен Марков е сменен в 88-ата минута от адаша си Пламен Цветков. Впоследствие губим всякакви надежди за участие на световното в Испания, след като в директните двубои с ФРГ и Австрия претърпяваме неуспехи.

Единственият приятелски мач с Финландия, който е част от така нареченото северно турне, се състои преди 20 години. Първо играем със „суоми", след това с Норвегия, а в третия двубой срещаме Исландия. По онова време наставник на националния тим е Борис Ангелов. Експедицията от трите мача е преди началото на футболния шампионат през 1988 година. Първата ни среща с финландците завършва 1:1. Това между другото е единственото ни реми със съперника от тази страна. В 77-ата минута играчът на Тракия (Пловдив) Атанас Пашев открива резултата, а в 83-ата минута Миири изравнява.

Съставът, с който нашите излизат, е следният: Вълов, Дочев (65-Киряков), Н.Илиев, Васев, Раков, Тр. Иванов, Искренов (46-П.Александров), Садъков, Л.Пенев(65-Киров), Г.Йорданов, Стоичков (46-Пашев). В следващия двубой в Осло с норвежците отново правим 1:1. Голът бележи Христо Стоичков.

Интересен е развоят на последния ни двубой в страната на гейзерите. На стадиона в Рейкявик домакините ни повеждат с 2:0. След това нашите правят пълен обрат с попадения на Георги Йорданов, Любо Пенев и Петър Александров и побеждават с 3:2.

Ето как Борис Ангелов обяснява във вестник „Народен спорт" играта на България срещу финландците: "Съперникът ни беше много агресивен, атлетичен и твърд. Не ни позволяваше да играем много футбол. Още в тази среща видях, че проблемите ни ще дойдат от високите атлетични състезатели на противника. Това беше сериозен сигнал. Играхме силно в избрания тактически план да следим плътно нашия съперник по цялото поле. Слабото ни място бе в нападателната фаза. Що се отнася конкретно до играчите, Вълов създава спокойствие, Ники Илиев става все по-уверен. Георги Йорданов освен с конструкторски функции се нагърбва и със задачи в дефанзивен план. Определено трябва да работим още във физически аспект, защото съперникът ни превъзхожда в сила и мощ."

Националите се връщат в България малко преди да започне първенството 1988/1989. В първия кръг грандовете ни се представят по различен начин. В София на стадион „Народна Армия" пред 15 000 зрители ЦСКА побеждава Ботев (Враца) с 5:1. Четири гола отбелязва Пламен Гетов и един Любослав Пенев. За гостите се разписва Илия Войнов. В Стара Загора под Аязмото пред 16 000 зрители Берое бие Левски с 1:0 след попадение на Мюмюн Кашмеров.

Между другото, въпросното турне в северните страни се прави с оглед подготовката за първата ни световна квалификация за Мондиал'90. Излизаме в София срещу Румъния и губим категорично с 1:3. За северните ни съседи бележат Матеуц и два пъти Къмътару, а за нас Христо Колев-Бащата. После правим хикс в Копенхаген с Дания - 1:1 с голове на Елструп за домакините и на Аян Садъков, но в София падаме от тях с 0:2 след две попадения на Поулсен и Бриан Лаудруп. Така бързо отпадат
илюзиите ни, че ще играем на световното първенство на Апенините.

За срещата в Букурещ между Румъния и България, която завършва 1:0 с гол на Попеску, начело на отбора за един мач са Георги Василев и Димитър Пенев. След това за последните ни два мача с гърците е назначен Иван Вуцов.

В тези срещи побеждаваме елините с 4:0 във Варна с попадения на Трифон Иванов, Калин Банков, Божидар Искренов и Христо Стоичков и губим с 0:1 като гост след гол на Ноблиас.