В навечерието на вековния „син" юбилей, Topsport.bg ще Ви припомни най-значимите постижения в дългата история на Левски. Като всеки велик клуб и столичани имат върхове и падения, след които обаче винаги са съумявали да се изправят още по-силни. Впрочем, послание, което важи с особена сила и днес.

Седмото десетилетие в историята на Левски  (между 1974 и 1984 година) е белязано със значими успехи в евротурнриите. Именно в тогава е отстранен великия Аякс, а немският Щутгарт в две поредни години е изхвърлян от „сините" и се превръща в нещо като „абонат" на столичния тим.

След средата на 1970-те, Левски достига  два пъти до четвъртфинали в европейските клубни турнири. През 1976 година в турнира за Купата на УЕФА Левски отстранява последователно Ескишехирспор след две победи, Дуисбург с победа 2:1 в София. На осминафиналите отборът среща Аякс, като първият мач „сините" губят с 2:1 в Амстердам, но отстраняват холандците след 2:1 в София и 5:3 при изпълнение на дузпи. Три месеца по-късно, на четвъртфиналите Левски побеждава Барселона с 5:4 с великия Йохан Кройф в състава, но отпада от турнира след загуба с 4:0 в Испания.

С рекордните победи 12:2 и 7:1, Левски отстранява Рейпас Лахти в турнира за Купата на националните купи.Следва отстраняване през Боавища след загуба в Португалия с 3:1 и победа с 2:0 в София. На четвъртфиналите Левски побеждава Атлетико (Мардид) с 2:1 в София, но отпада от турнира след загуба, като гост с 2:0.

1980-те години не започват добре за Левски, въпреки отстраняването в на Динамо Киев през 1980 за Купата на УЕФА.Във вътрешното първенство „сините" завършват на трето място през 1980 и втори през 1981, 1982 и 1983.

Все пак през средата и в края на десетилетието Левски с Наско Сираков и Ники Илиев в състава си, постига поредица успехи, като първата титла е взета през 1984г.Отстраняват на германския Щутгарт в Европейските турнири две години поред 1983 и 1984

В турнира за Купата на България (наследник на Купата на съветската армия) отборът печели купата през 1982 (все още като неофициален турнир) и 1984 след победи съответно с 4:0 над ЦСКА и над Ботев (Пд) с 1:0. След тези успехи, през 1984 година, Левски успява да спечели безпрецедентен требъл, спечелвайки освен първенството и купата на Съветската армия, но и новосъздадената Купа на НРБ в един сезон.