На Министерството на младежта и спорта по време на кабинета „Орешарски" му провървя. Ако някой си е мислил, че действията на ресорния министър и най-вече неговите начинания и изказвания ще останат незабелязани, явно не е познавал проф. Мариана Георгиева. Всъщност, преди да я назначат, никой в спорта не я познаваше, но това не може да се твърди след едногодишния й мандат.

Георгиева е една от най-ярките фигури на отиващия си кабинет и ще остави дълбока диря в историята на спортните управленци. Тя така и не успя да избяга от високонаучния си изказ, както сама призна. Дали с него обогати състезатели и деятели, не е ясно, но със сигурност успя да ги озадачи.

Професорът по синтаксис влезе в министерството с гръм и трясък и започна твърде обещаващо за човек, който идва от друга сфера. Още в началните дни на поста тя обяви пред „Преса", че ще отвори „черната кутия" на българския спорт. Какво излезе оттам? „Страхотни далавери в антидопинговия център", според министърката. Именно заради тези й подозрения тя сезира прокуратурата. И до днес обаче оттам не са обявили какви са прегрешенията на предходните управляващи. Редица ремонти, извършени без обществени поръчки, обяви Георгиева на няколко пъти пред медиите. За последствия от тези тежки нарушения на закона обаче също не се чу. Няма нито осъдени, нито наказани.

Вариантите са два - или приказката „гарван гарвану око не вади" е валидна в случая, или има недоказани обвинения. Факт е, че антидопинговият център все още не е лицензиран и реализация от вложените над 8 млн. лева в неговото изграждане няма. Държавата ни продължава да харчи пари за проби в лаборатории извън пределите на България. А уволнената шефка на нашия център - доктор Виолета Заркова, се готви да съди министърката.

Отстранената директорка не е единствения кадър, който размахът на проф. Георгиева помете. От влизането й в министерството до днес текучеството на чиновници е внушително. Само търговско дружество „Академика 2011" смени поне три пъти своя шеф за иначе краткия мандат на кабинета „Орешарски". Твърде вероятно причината да не може да се намери подходящ ръководител да е скрита в огромното желание на министъра да ремонтира Зимния дворец, чийто стопанин е именно държавната фирма. Времето не стигна да бъде започнат този мащабен проект, за който правителството отпусна 35 млн. лв., с които беше увеличен капиталът на „Академика 2011". Така средствата ще харчи някой следващ кабинет, а истината е, че те са достатъчни да бъдат построени поне още два или три зимни двореца, изключително необходими на закъсалите ни ледени спортове.

Все пак, както всяко правителство, и това успя да завърши няколко инфраструктурни начинания. Две спортни училища в Пловдив и в Плевен добиха значително по-приемлив вид в сравнение с руините, от които бяха обхванати далеч преди появата на Георгиева. За тях държавата отпусна 3,6 млн. лв. Министърът може да се похвали и с донякъде успешното реализиране на амбициозния проект да се изградят спортни площадки и басейни или да се ремонтират вече съществуващите в малките населени места. Или иначе казано, в градове и села със сериозно присъствие на електорат на ДПС. От заделените 20 млн. лева предвидено беше 46% да отидат именно в места, където кметовете са издигнати от ДПС, а по-малко - над 20%, трябваше да бъдат инвестирани в общини на БСП и на ГЕРБ. Ведомството успя да пусне обществени поръчки в 12 транша, като ведомството беше особено активно през юни, когато тръгнаха процедури за около 5 млн. лева. Както проф. Георгиева се изрази, и децата от малките населени места имат право да спортуват, но в интерес на истината част от избраните селата нямат дори асфалтирани улици.

Може би най-сериозната реформа, която Георгиева извърши, й спечели най-много врагове. Директното финансиране на клубовете от държавата се очакваше с големи надежди, но разочарова мнозина. Оказа се, че има спортове, които са загубили почти половината от субсидията си в сравнение с предходната година. Особено потърпевши бяха отборите в леката атлетика. Останалите, които запазиха същия размер на финансиране пък недоволстваха от сериозната бумащина, в която са затънали, кандидатствайки с проекти в министерството.


За 12 месеца министърът обиколи земното кълбо

За едногодишния си мандат министър Мариана Георгиева измина около 42 000 км по въздух, малко повече от обиколката на Екватора (40 075 км). През първите 6 месеца професорът постави своеобразен рекорд в сравнение с предходните си колеги, като навъртя 29 000 км. Тя посети седем дестинации, най-отдалечената от тях беше Йоханесбург. В най-големия южноафрикански град Георгиева беше на световна конференция по проблемите в спорта с употреба на допинг.

Както би се изразила Георгиева във втората половина от управлението си тя се „дозира" в пътуванията. От официалните съобщения, които разпространи пресцентърът на ведомството, си личи, че министърката е летяла по работа само до Сочи, Париж и Лондон. Така е изминала около 13 000 км.


Култовите изказвания

Принципът на ветрилото и на концентричните кръгове

  • „Принципът на ветрилото е дебалансиран принцип на резултативната политика." Така проф. Мариана Георгиева обясни, че работи в повереното й министерство.
  • „Акумулирах веднага самостоятелно и го споделих с екипа си. Генерал Владимир Стойчев е емблема, история, памет на олимпизма. Аз бих добавила и традиция, и история, и философия. Дошли сме на коне на тази земя", с тези думи министърът обясни, защо федерацията по конен спорт е сред приоритетните за финансиране 21 спорта.
  • На една от редовните пресконференции Георгиева разясни и маниера си на работа: „По метода на концентрични кръгове ще наслагвам и наставям."
  • Безспорно най-запомнящата се среща с медиите е при отчитането на работата през първите 6 месеца. Тогава Георгиева изнесе монолог, продължил почти 2 часа, и накрая обясни: „Отчет, колеги, отчет. Не мисля, че може да бъде инкорпориран във въпросно-отговорното единство като единица на пресконференцията - категориална и основна, работна и работеща единица."

Младежтта остана в сянката на спорта

Ресорът „младеж", който беше върнат в министерството на спорта при кабинета „Орешарски", така и не можа да заработи с пълна сила. Зам.-министър Мая Георгиева не успя да излезе от дълбоката сянка на своята шефка проф. Георгиева, както между другото стана и с другия заместник - Йордан Йовчев.

Една година след като този ресор беше вкаран във ведомството, Министерският съвет закри Националния център за европейски младежки програми и инициативи, администриран от Министерството на образованието, и го препрати в спорта от 1 юли 2014 г.

Разкраченото положение, в което младежката политика беше поставена, логично има негативен резултат. Според депутати от ГЕРБ страната ни е на път да загуби над 22 млн. евро по програмата „Еразъм +".