В спорта има легендарни победи, при които цифрите и постиженията придобиват човешки измерения. На световното първенство по хокей на лед през 1969 г. СССР става шампион, но оттогава се помнят двете победи срещу "сборная", завоювани от Чехословакия. Те идват след нахлуването на съветските войски в Прага на 21 август 1968 г. За тези горещи дни и месеци ще стане дума в днешния брой на "Архивите са живи".

Да караме поред. Март 1968 година. Лудвиг Свобода става президент на Чехословакия и отваря пътя за серия от реформи, подтикнат от първия секретар на Комунистическата партия, словакът Александър Дубчек. Започва Пражката пролет. Тя се усеща дори и в София, където се прожектира филмът "Тревога над Прага", но политическата милиция го спира още на третия ден.

В столицата на Чехословакия бунтовете започват от публичните места на стадиони и концерти, където се събират млади хора. Държавата решава да тръгне по свой път и да възстанови личните права на гражданите. Но челичените лапи на Варшавския договор и на неговата глава СССР не могат да допуснат подобно нещо. На 21 и 22 август съветски танкове, както и на страните- сателити, нахлуват на чехословашка територия. Претекстът за пред света е изключително смешен. "Трябва да се реагира остро срещу контрареволюционните елементи".

Шест месеца след събитията, които дават на земното кълбо ново усещане за лична свобода, в Прага трябва да се състои световното първенство по хокей на лед. Но тъй като един от участниците е СССР, спомените от размириците са още пресни и е решено шампионатът да бъде преместен в Стокхолм.

Така в столицата на Швеция между 15 и 30 март 1969 г. се състои най-оспорваният шампионат по хокей. Измислена е нова формула. Вместо осем отбора, се състезават само шест. Идеята е да има повече мачове. Съветският треньор Анатоли Тарасов въпреки това е спокоен:"Ние сме най-силният отбор и ще бъдем още по-добри през втората фаза." "Сборная" тръгва реактивно, като побеждава САЩ със...17:2. Нападателят Борис Михайлов влиза в историята, като бележи три гола в разстояние на 45 секунди.

СССР, разбира се, гони само и единствено световната титла. Но пътят към тази ще бъде изключително труден. Треньорът на Чехословакия Ярослав Питнер заявява:"Да бием СССР за нас винаги е било цел № 1. Но никога това желание да спечелим срещу нашия вечен съперник не е било толкова голямо, колкото след събитията миналия август. Просто няма как в тези дни политиката и спортът да не са омесени. Емоцията е обзела нашия отбор много повече отколкото в предишни мачове. Ние трябва да пресечем и да разстроим съветската машина. С нашата тактика трябва да разклатим техния спортен морал."

Над 8 000 зрители в Стокхолм скандират мощно призива на чехословашкия национален тим "До то хо" и думата свобода. От своя страна играчите на ЧССР правят невероятен жест преди първия мач със "сборная". Нормално на състезателните пуловери на чехите има лъв с червена звезда. Този път е останал само царят на животните като символ, а звездата е покрита с черна лепенка. При това състезателите рискуват да имат неприятности от политически характер. Преди срещата по време на съветския химн в знак на протест чехословашките състезатели тропат със стиковете върху леда.

Този мач е най-напрегнатият в историята на хокея. Чехите се движат по терена, все едно не трябва да гонят шайбата, а да отблъскват съветските танкове. Те се пързалят и целят съветската врата от всякакви посоки. Защитникът Ян Сухи открива резултата през втората третина. През третата Йозеф Черни успява да се откъсне от опеката на съветските защитници и оформя крайното 2:0, което прилича повече на футболен резултат.

По време на двубоя в герой се превръща вратарят на Чехословакия Владимир Дзурила, който кара руснаците да бледнеят от яд и бяс. За първи път от 14 г. тяхната атака не е отбелязвала гол. 500 съветски привърженици са заглушени от виковете на цялата зала, която крещи "Дубчек, Дубчек".

За втората паметна среща между двата отбора в чешкия отбор отсъства най-добрия техен състезател Сухи, който срещу американците е контузил показалеца си. Независимо от това, чехите пак побеждават СССР. Този път в по-резултатен двубой - 4:3.

Вследствие на тези паметни победи в Прага на площад "Вацлав" се събират хиляди хора и пеят песни. Фолклорът създава паметния девиз: "На вас танковете, за нас стиковете". Еуфорията ражда отново гражданско неподчинение. Тълпата търси съветски символ. Отиват пред витрините на съветската авиокомпания "Аерофлот" и
започват да чупят стъклата.

Над половин милион души след втората победа на техния любим отбор срещу СССР излизат на улиците в цяла Чехословакия. Атакувани са съветски военни бази. В Млада Болеслав тълпата хвърля камъни върху бараките. В Усти над Лабем е изгорена военна лека кола.
Първенството в Швеция обаче продължава и навлиза в решителната си фаза. Чехословакия се разминава със световната титла след загуба с 0:1 от домакините. Четири големи хокеисти - Голонка, Черни, Хавел и Иржик не могат да изкачат върха. Фатална се оказва контузията на Ярослав Иржик, който се наранява в коляното през първата третина в мача с "Тре крунур".

Дори и великият водач на отбора Вацлав Недомански не може да обърне срещата. Ако Чехия бе взела само една точица в тази среща, щеше да е световен шампион. Ако шведите бяха отбелязали още едно попадение, те щяха да са на върха. Но този резултат устройва идеално СССР. И трите отбора са с равни точки и равна голова разлика помежду им. Единствено убедителната обща голова разлика изстрелва "сборная" на върха.

Всъщност титлата руснаците я дължат на разгромната победа над вечния си политически съперник САЩ със 17:2. За първи път на леда се появява невероятното трио Харламов, Петров, Михайлов. Най-силният техен хокеист Анатоли Фирсов става голмайстор с 14 точки (10 попадения и 4 асистенции). Зад него със същия брой точки, но с по-малко попадения, са Борис Михайлов, Улф Щернер и Ярослав Холик.
По време на церемонията на връчването на медалите чешката телевизия намалява докрай звука при химна на СССР. А когато дават знамето в едър план, изведнъж образът се губи.

Два дни по-късно от Комунистическата партия на Чехословакия правят разследване кои техници са направили умишленото нарушение. Впоследствие и бунтовете затихват. На мястото на Дубчек е назначен Густав Хусак.

Чешкият фолклор срещу руснаците обаче продължава с пълна сила. По същото време се води битка за територия между малкия остров Домански, който е в руска територия и китайския Чен Пао. Находчивите чехи веднага измислят рефрена, че има един друг остров в Европа, който за руснаците е НЕдомански.

Прави се игра с думи с името на най-култовия тогава хокеист на Чехословакия - словакът Вацлав Недомански, който става символ на шампионата и всеобщ любимец на публика и медии през онзи паметен март в Стокхолм...


Крайно класиране на СП по хокей на лед'69
1.СССР
2.Швеция
3.ЧССР
4.Канада
5.Финландия
6.САЩ

Идеалният отбор според медиите: Владимир Дзурила (ЧССР), Ленарт Сведберг (Швеция),Ян Сухи(ЧССР), Анатоли Фирсов (СССР), Улф Щернер (Швеция),Вацлав Недомански (ЧССР)