Макар и минимална, победата на Хамбургер в Ловеч с 1:0 почти сигурно гарантира на немския тим класиране в следващия кръг. Не само заради името и класата им, с която взеха ценния успех на ходом, а и заради традицията и съдбата. А те повеляват, че опонентът на българите е безпощаден. Винаги, когато са взимали победа с 1:0 в първия мач като гост, германците са успявали да отстранят съперника си. Затова Литекс трябва да разчита освен на своите сили, и на малко късмет, с който да наруши неприятната за тях статистика. Само на два пъти в кратката си евроистория ловчанлии са губели минимално в дадена среща. В тях имат един краен успех и едно отпадане. Първият път

съдбата е
благосклонна

към тях и макар че губят от Интер в Братислава, на реванша в Ловеч постигат класическа победа. Два гола бележи Зоран Янкович, а още един добавя Марин Петров. Все пак българите треперят доста, защото първото попадение пада едва в 43-ата минута.

Година след успешния си сезон, в който изиграват осем мача, българите срещат гръцкия гранд Панатинайкос. Това става през сезон 2002/03 в първия редовен кръг от турнира за купата на УЕФА. В квалификационното стъпало ловчанлии отстраняват литовския Атлантас. Ситуацията срещу "детелините" от Атина е сходна с тази в момента. И тогава първата среща е в Ловеч. Развоят е идентичен. В 72-ата минута Небойша Йеленкович си вкарва автогол и поднася успеха на гърците, които с чистата победа се чувстват почти сигурни участници в следващия кръг. Да, но не така мислят "оранжевите". На реванша в Атина аржентинецът Кладуио Граф вкарва гол за 1:0 в третата минута на продължението и праща срещата до продължение. В добавеното време обаче ветеранът Кшищоф Важиха реализира на два пъти и класира гърците напред. "Оранжевите" са на крачка от

истински
подвиг,

но единствено липсата на опит провали българския тим да преодолее класния си противник.

В четвъртък играчите на Литекс ще имат нов опит да надскочат себе си и да удържат нужното им 1:0, за да стигнат поне до продълженията. А нататък всичко може да се случи. Този път обаче срещу тях не е Панатинайкос, а Хамбургер, който разполага с изключително класни футболисти. Немският тим е свикнал да оцелява в подобни изпитания. Шест пъти в историята си германците са побеждавали с 1:0 и

всеки път са
продължавали

напред. Два от случаите са идентични с настоящия, победа с 1:0 в първия мач като гост. Статистиката показва, че и двата пъти на реванша Хамбургер няма никакви проблеми със съперника си. Футболистите на полския Висла (Краков) са истински късметлии, че си тръгват едва с 4 попадения, защото Гент получават 7. Дори, когато е бил домакини в първата среща, Хамбургер е взимал и победа навън, макар че равенството е било достатъчно за тях да продължат напред. Печален е и опитът на родните отбори на "ХСХ Арина". Там два пъти гостува ЦСКА и "червените" записват две загуби (0:4 и 0:2).

Литекс има шанс да стане първият български отбор, победил Хамбургер на собствения му стадион. Само по този начин българите ще повторят успеха си от 2005 година и ще играят в групите на УЕФА. Затова обаче ще трябва да се изправят срещу традицията и съдбата.

• ХАМБУРГЕР СЛЕД ПОБЕДА 1:0 В ПЪРВАТА СРЕЩА