Челси завърши наравно 1:1 като гост на ПСЖ в първи осминафинален двубой от Шампионската лига. Но какво ново научихме за Жозе Моуриньо и неговия тим след мача на „Парк Де Пренс"?

1. Тибо Куртоа е световна класа

ПСЖ отправи 14 удара по посока вратата на Челси, 7 от които бяха точно. От всички удари само един с глава на Единсон Кавани през втората част успя да влезне в мрежата зад Куртоа. Белгиецът е предпочитан избор пред Петер Чех и се отплати на своя мениджър, осъществявайки страхотни спасявания след опасни удари на Златан Ибрахимович (на три пъти), Блейз Матуиди и Единсон Кавани през първата част.

Жозе Моуриньо: „Опитвам се да разчитам ситуацията, да предвидя профила на двубоя. Реалността е, че те и двамата (с Чех) са феноменални вратари. Ако във футбола се играеше с 9 футболисти и двама вратари, ние щяхме да бъдем на Луната".

Бранислав Иванович: „Тибо Куртоа направи невероятни спасявания. В момент, в който не знаем кой от двамата ни вратари е по-добър, те и двамата се справят фантастично. Страхотно е чувството, когато знаеш, че имаш съотборник, който може да направи нещо специално.

Давид Луис: „Без вратаря им, ние щяхме да спечелим този мач. Той се представи велико".

Джон Тери: „Той е от друга класа. Ако погледнете назад през седмицата Петер Чех направи две страхотни спасявания срещу Лукаку от Евертън, което ни помогна да спечелим трите точки. Сега Тибо се върна на вратата и конкуренцията в отбора е ожесточена. Точно от това имаме нужда.

2. Кейхил усеща напрежението от Курт Зума

Гари Кейхил беше избран да партнира на Джон Тери, вместо Курт Зума. И ако това се оказа печеливш ход, когато Тери и Кейхил комбинираха при попадението на Иванович, то останаха известни съмнения при изравнителния гол на Кавани.

Фил Невил, бивш английски национал и анализатор на „Би Би Си": „Аз съм привърженик на Гари Кейхил, който за мен е най-силният защитник в английския тим. Но той не беше предпочетен да играе в последните два големи мача срещу Манчестър Сити и Ливърпул и това със сигурност е размътило съзнанието му. Имаше моменти, в които увереният Кейхил щеше да се пребори за топката. Той усеща напрежението от Курт Зума, защото формата на Джон Тери изобщо не поставя под въпрос мястото му в тима. Битката е между Кейхил и Зума, които се борят за мястото до Тери в отбраната.

Според мен Кейхил ще започне и на реванша. Курт Зума се представя добре, но той не е завършен играч. Моуриньо със сигурност ще гласува доверие на Зума (в бъдеще), но не мисля, че четвъртфинал в Шампионската лига е правилното място да хвърлиш млад централен защитник. Бил съм в ситуацията на Кейхил и знам под какво напрежение могат да те поставят младите играчи. Както се чувстваш сигурен в мястото си в тима, така в един ден се оказва, че някой младеж е на по-високо ниво от теб. Това изисква непрекъснато и ти самият да подобряваш нивото си.

3. Моуриньо предпочита да разчита на старите си войници

Въпреки, че имаше на разположение Дидие Дрогба, Лоик Реми и дошлия за 23.3 милиона паунда Хуан Куадрадо, Моуриньо предпочете да заложи на 4 от 5 състезатели, които не са напълно здрави. Вилиан, Иванович, Еден Азар и Фабрегас всички започнаха двубоя от първата минута, а Оскар се появи на терена в края на мача въпреки, че португалецът призна, че те не са тренирали в последните дни.

Моуриньо: „Понякога хората говорят за футболистите, когато те са контузени и не играят. Имаше контузени футболисти, които играха. Те не бяха тренирали, за да играят. Имах 5 играчи, които взеха участие в мача, след като не бяха тренирали от двубоя с Евертън насам. Това се чувстваше малко.

4. Иванович е играч за големите мачове

Попадението на Иванович бе първо за него в Европа след гола му на финала на Лига Европа срещу Бенфика през 2013-та. След трансфера си от Локомотив Москва през януари 2008-ма, той има изиграни 298 мача за Челси във всички турнир, като е отбелязал 29 гола.

Той вкара и победният гол в полуфиналния двубой за Купата на Лигата срещу Ливърпул, както и за победата над Астън Вила на 7-ми февруари. От началото на сезона той има 5 гола. Сезонът, в който е бил най-резултатен е 2012-2013, когато приключва с 9 попадения.

Джон Тери: „Бранислав Иванович се представя в различна класа в отбрана тази година. В атакуващ план той винаги е бил заплаха.

Моуриньо: „Хубаво е да разполагаш с двама или трима играчи, от които не се очаква да вкарат гол. Той избра правилният момент, за да го направи".

5. Матуиди можеше да е в Юнайтед

След като Давид Луис държеше здраво средата на терена, Блейз Матуиди получи повече свобода да подпомага нападателите и френският национал причини на Челси редица проблеми. През първото полувреме той отправи опасен удар с глава, който бе спасен от Куртоа, а след почивката асистира на Единсон Кавани за изравнителното попадение. Матуиди създаде 4 положения за гол в мача - повече от всеки друг на терена.

Фил Невил, който беше в щаба на Дейвид Мойс по време на престоя му в Манчестър Юнайтед: „Ние искахме да го привлечем в състава. Той имаше проблеми с контракта с ПСЖ и чухме, че може би ще стане свободен агент след края на сезона. Наистина бяхме заинтересовани от него. След това обаче той подписа нов договор с ПСЖ, а ние не останахме особено щастливи от този факт.

Оглеждахме се за някой, който да ни даде допълнителна енергия. Матуиди тича от едното поле до другото поле. С неговата енергия той движеше играта на ПСЖ срещу Челси в офанзивен план.

Миналият януари чухме, че контрактът му изтича и той иска да напусне. Мисля, че това, което той искаше е тлъст договор и си го получи.