Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1957/58 година.

1958 ГОДИНА: РЕАЛ (МАДРИД, ИСПАНИЯ) - МИЛАН (ИТАЛИЯ) 3:2

ТРАГЕДИЯТА, СПОЛЕТЯЛА МАНЧЕСТЪР ЮНАЙТЕД

Третият сезон на КЕШ е белязан с огромна трагедия. На 6 февруари 1958 година талантливият и млад отбор на англичаните претърпява самолетна катастрофа на летище Мюнхен-Рийм. Осем от футболистите на Мат Бъзби загиват, а сред оцелелите е Боби Чарлтън. 10 години по-късно той ще триумфира в турнира.

Юнайтед пътува от Белград на връщане от четвърфиналния реванш срещу сръбския Цървена звезда. Машината не успява да набере височина при излитането, 23 човека загиват, в това число 8 играчи на „червените".

Реал (Мадрид) прави жест и предлага Манчестър Юнайтед да бъде определен за почетен шампион в турнира. Англичаните обаче отказват.

ТУРНИРЪТ С 23 НАЦИОНАЛНИ ШАМПИОНА И СЕВИЛЯ

В това издание на най-големия клубен турнир участват 23 национални шампиона и испанският носител на сребърните медали Севиля. Причината е, че победителят в предното издание Реал (Мадрид) се класира автоматично като носител на ценния трофей.

Отборите отново играят  в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение е финалът). При равенство след двете срещи, се изиграва трети мач на неутрален терен. В случай че и той завърши наравно, победителят се определя чрез хвърляне на монета. 16 отбора започват в предварителния кръг, останалите 8 стартират от осминафиналите.

БЪЛГАРСКИЯТ ЦДНА Е РАЗГРОМЕН ОТ ВАШАШ

България отново е представена от своя първенец ЦДНА (ЦСКА). Жребият изправя "армейците" срещу изключително силния унгарски тим Вашаш. В състава на "маджарите" е пълно с известни имена и на всички в ЦДНА им е ясно, че битката никак няма да е лесна.

Първият мач е в София. Пред 50 000 зрители на Националния стадион "Васил Левски" домакините започват изключително силно. Димитър Миланов е в стихията си. Още във 2-ата минута той поразява вратата на Ковалик. В 38-ата минута отново Миланов прави резултата 2:0. В края на първото и в началото на второто полувреме "червените" пропиляват две уникални възможности. В първия случай топката се отбива в горната греда и тупа на голлинията след изстрел на Панайот Панайотов.

При втората ситуация Крум Янев навързва двама бранители, центрира остро и защитник на Вашаш едва не си забива автогол. Вратарят трудно избива в корнер. В 54-ата минута Бунджак намалява на 2:1.

На реванша ЦСКА пак стартира силно. В 25-ата минута Панайот Панайотов нанася изстрел от около двайсетина метра и топката едва не къса мрежата за 0:1. Но после става страшно. Чардаш за три минути прави 2:1 за Вашаш. В началото на второто полувреме Беренди и отново Чардаш отбелязват нови две попадения и резултатът набъбва на 4:1. Стефан Божков удря греда за разлика от Бунджак и Силаги, които са перфектни в завършващата фаза на атаката и Вашаш печели с убедителното 6:1. Това е най-голямото поражение на ЦСКА в европейските клубни турнири. Десетина минути преди края Иван Колев е изнесен на носилка със счупена костица, а Панайотов е изгонен за груба игра. Така "червените" завършват двубоя с 9 души.

След това Вашаш спори с настоящия и бъдещ носител на трофея Реал (Мадрид). На полуфиналите „белите" отстъпват с 0:2, но в другата среща бият с 4:0.

ФИНАЛЪТ

Спечелилият първите две издания на турнира Реал (Мадрид) и в третото издание е същата добре познатата на всички специалисти машина, дори и с нов треньор. Начело на „кралете" вече е Луис Антонио Карниля. Голямата мощ на „белите" проличава най-вече на четвъртфиналите. Реал се изправя срещу сънародниците си от Севиля. Първият мач в Мадрид завършва с феноменалното 8:0 за настоящия европейски клубен шампион.

Реал отново стига финал, но по всичко изглежда, че в мача за купата ще срещне сериозен отпор. Защото от другата страна е летящият италиански Милан. „Червено-черните" мачкат по пътя си към Брюксел - 6:1 общ резултата срещу шотландския гранд Рейнджърс, по 5:2 срещу Борусия (Дортмунд) и Манчестър Юнайтед.

На стадион "Хейзел" първото полувреме завършва без голове. За да дойде головата вихрушка през втората част...

Първи удрят италианците. В 56-ата минута Хуан Скиафино дава аванс на Милан. Асът на Реал Алфредо ди Стефано изравнява за Реал, но Ернесто Грило в 77-ата минута отново извежда "росонерите" напред. Само две минути по-късно героят от финала с Реймс - Риал, изравнява за 2:2 и праща мача в продължения. В герой за „кралете" се превръща Франсиско Хенто, точен в 107-ата минута.

Интересното е, че Ди Стефано и Хенто са голмайсторите от предния финал за КЕШ, когато Реал побеждава Фиорентина с 2:0. „Белите" и Милан пък в момента са най-титулуваните клубове в КЕШ/Шампионска лига. Реал е рекордьор с 10 купи, „червено-черните" имат 7.