Topsport.bg продължава рубриката си „Историята на Шампионска лига: 60 битки, 60 купи", посветена на най-великия клубен футболен турнир. В 60 поредни материала ще ви запознаем с всички издания на надпреварата, най-вече с финалите. Тази седмица на фокус е кампанията през сезон 1970/71 година.

1970 година: АЯКС-ПАНАТИНАЙКОС 2:0

РАЗВИТИТЕ НА ТУРНИРА, ЛЕВСКИ ОТПАДА ДРАМАТИЧНО ОТ АВСТРИЙСКИ ГРАНД

Купата на европейските шампиони 1970/71 година е 16-о издание на турнира. 33 клубни отбора участват в него, в това число 32 национални първенци от предходния сезон и Фейенорд като носител на трофея.

Участниците играят в чист турнирен формат със срещи на разменено гостуване (изключение е финалът) за короната на европейския клубен футбол. При равенство след двете срещи се гледа правилото за гол на чужд терен. Ако и там има равенство, при втората среща се изиграват и продължения и евентуално като краен изход се достига до изпълнение на дузпи.

Дузпите са избрани за пръв път като фактор и по този начин се замества неуспешния опит с хвърлянето на монета. Също така правилото за голове на чужд терен започва да важи за всички кръгове, а не както досега - в първите два.

ЕТО И ВСИЧКИ УЧАСТНИЦИ В ТУРНИРА ПРЕЗ СЕЗОН 1970/71:

Левски-Спартак (София), Аустрия Виена, ЕПА (Ларнака) - Кипър, Борусия (Мьонхенгладбах), Спартак (Москва), Базел, Фенербахче, Карл Цайс Йена, Розенборг, Стандарт (Лиеж), Спортинг (Лисабон), Флориана - Малта, Фейенорд, УТА Арад - Румъния, Евертън, ФК Кеплавик - Исландия, ИФК Гьотеборг, Легия (Варшава), 17 Нънтори Тирана - Албания, Аякс, Атлетико (Мадрид), Аустрия (Виена), Дожа Уйпещ, Цървена Звезда, Каляри, Сент Етиен, Селтик, Кокола ПВ - Финландия, Жьонес Еш - Люксембург, Панатинайкос, Гленторан (Сверена Ирландия), Уотърфорд (Ирландия).

ЛЕВСКИ ОТНОВО В НАЙ-ПРЕСТИЖНИЯ ЕВРОПЕЙСКИ ТУРНИР:

След като през 1968 година Левски бойкотира КЕШ заради навлизането на войски на Организацията на Варшавския договор в Чехословакия, „сините" най-сетне записват игрови минути в турнира през месец септември 1970-а. Столичани имат самочувствието на български първенец, след като печелят „А" група в ожесточена схватка с ЦСКА „Септемврийско знаме". Това е прословутата кампания, в която Берое (Стара Загора) е изваден от "А" РФГ след XVIII кръг заради безредици на стадиона в Стара Загора по време на срещата му с Левски-Спартак (София). Резултатите на Берое до този момент са зачетени, а в срещите до края на сезона на противниците му са присъдени служебни победи с по 3:0.

Левски грабва златните медали само с три точки преднина пред ЦСКА, а в редиците на „сините" се подвизават феноменални състезатели като Стефан Аладжов, Бобата Жечев, Кирил Ивков, Никола Котков, Сашо Костов, Павел Панов и Георги Аспарухов. Успехите изцяло се дължат на легендарния чехословашко-австрийски треньор Рудолф Витлачил. Той кара втория си период на „Герена" (1968-1970), след като година по-рано съумява да стане шампион на Австрия с Рапид (Виена). Емблематичен с нестандартните си методи за мотивация, Витлачил смята, че Левски има всички шансове да се представи достойно в надпреварата за КЕШ през кампанията 1970/71 година.

*Руфолф Витлачил дава указания на своите възпитаници

КЪСМЕТЪТ ОБРЪЩА ГРЪБ НА ГУНДИ И КОМПАНИЯ

Въпреки фантастичния си състав, левскарите нямат никакъв късмет в престижната надпревара. Измежду всички 33 участници, точно „сините" са избрани да преминат през предварителен кръг. Техен опонент е грандът Аустрия (Виена), който изобилства от качествени състезатели като Робер Сара, Алфонс Дирнбергер и Йохан Гейер.

Първата среща в София стартира с уникален домакински натиск на българския шампион. Австрийският им съперник е поразен с гол още в 17-ата минута, когато точен е Васил Митков. След това идва ред и на Георги Аспарухов, който с двете си попадения продава класическо естество на левскарската преднина. Отпускане в края обаче позволява на Алфред Райдъл да реализира много важен гол в 73-ата минута. Точен изстрел, който в крайна сметка се оказва фатален за  родния представител в турнира.

Реваншът на митичния „Пратер" се превръща в пълно фиаско за Левски. До 50-ата минута, Аустрия повежда с категоричното 3:0 и запазва преднината си до края на битката. Въпреки своите опити, „синьото" нападение не успява да преодолее стабилния в този ден вратар Дитер Фелер и така безславно напуска турнира още в неговия зародиш.

КАМПАНИЯ 1970/1971 - МАЛКИТЕ ТИМОВЕ СЕ ОПИТВАТ ДА БЛЕСТЯТ В ОСТЪСТВИЕТО НА МИЛАН, РЕАЛ, БЕНФИКА И ЮНАЙТЕД

Анализираният сезон за КЕШ бива запомнен с липсата на голяма част от вече утвърдените грандове. От магията на турнира са лишени традиционни участници като Бенфика, Милан, Реал и Манчестър Юнайтед. От провалите им на домашната сцена се възползват тимове като Каляри, Евертън и Спортинг (Лисабон), които обаче така и не съумяват да оставят сериозна следа в най-обичаната клубна надпревара.

ШАМПИОНЪТ ФЕЙЕНОРД ОТДПАДА ОЩЕ В ПЪРВИЯ КРЪГ!

Няколко месеца, след като шокира цяла Европа с триумфа си, отборът на Фейенорд отново успява да изуми целия континент. Този път обаче с лошо постижение. "Докерите" биват детронирани още в първия кръг,  допускайки две нелепи равенства с румънците от УТА Арад (1:1, 0:0). Фатален за тях се оказва съперниковият гол на чужд терен, който е дело на Думитреску. Така ротердамци са потопени в дълбока скръб, но това обаче далеч не слага край на холандската доминация в турнира.

Началната фаза на надпреварата се оказва непреодолимо препятствие и за Спартак (Москва). Гордостта на Съветския съюз бива елиминиран от швейцарския Базел, който се промъква в следващата фаза с повече попадения на чужд терен. Селтик и Борусия Мьонхенгладбах пък респектират с разгромни успехи над скромни тимове като Кокола ПВ (Финландия) и ЕПА (Ларнака).

Уотърфорд (Ейре) пък печели същинската война със северноирландците от Гленторан с общ резултат 4:1. Двубоят идва във време, когато двете държави са в жесток конфликт. Успехът е приет с огромна радост от феновете на ирландския шампион, а  наставникът им Шеймъс Бренан е обявен за национален герой.


„ТОТАЛНИЯТ ФУТБОЛ" НА АЯКС

„Тоталният футбол" е схема на игра, която предполага придвижване в пакет на полевите играчи на един отбор, позволявайки му да напада и да се защитава с по 10 души. В по-големите периоди от даден мач футболистите се движат на не по-голямо разстояние от 5 метра, един от друг, покривайки игровите зони на съотборниците си. Така когато отборът играе във фаза защита, близостта на нападателите до защитния вал, позволява на няколко защитника да атакуват директно противниковия играч, който владее топката. В офанзивен план пък играта се движи от защитата, която позволява на нападателите постоянно да намират празни пространства и да искат топката. За да се изпълни на  футболистите им е нужна изключителна физическа подготовка, за да могат да издържат на темпото на игра, както и изключителна тактическа грамотност, тъй като често се случва нападателите да покриват зоните на защитниците, а на защитниците да подпомагат нападението. Важно е и практикуването на изкуствената засада, която предотвратява бързи противникови контраатаки, в случаите, в които играчите са се изнесли в нападение.

Цялото това описание важи за играта само на един отбор - Аякс. Няколко години след тежко загубения финал от Милан (1:4), селекцията на Ринус Михелс  отново щурмува Европа. Постепенно около суперзвездата  Кройф се събират нови играчи, попили философията на Михелс, и силата на отбора расте. На мястото на заслужилите ветерани идват младите и гладни за победи Крол и Бланкенбург, Мюрен и Стуй, Нескенс и Реп.

Получава се уникална сплав от опит и младост, обединена от идеята за т. нар. „тотален футбол". Така се ражда отборът на 12-те апостоли (обичайните 11 титуляри и първата резерва - Стуй, Сурбиер, Хулсхоф, Бланкенбург, Крол, Хаан, Нескенс, Гери Мюрен, Сварт, Кройф, Кайзер и Реп).

Аякс започва похода си с трудни мачове срещу албанския шампион 17 Нентори.Хората на Михелс стигат само до реми при визитата си в Тирана (2:2). Важните две попадения на чужд терен реализира Сурбиер, което успокоява гранда за ответния сблъсък в Холандия. Там нещата са ясни и след чисто 2:0, идва ред за съперника във втория кръг. Там с лекота е преодолян отборът на Базел. Швейцарците са разгромени още в първата среща, когато Кайзер, Ван Дайк и Хулсхоф спомагат за класическото 3:0. Реваншът започва лошо за Кройф и компания, тъй като Базел бележи в 36-ата минута чрез Одерматт от дузпа. Въпреки  миговете на притеснение, селекцията на Ринус Михелс запазва самообладание и с два гола за три минути нанасят съкрушителен удар по своя опонент.

Голямото изпитание идва на четвъртфинал, където чакат шотландците от Селтик. Хората на Джок Сатайн до този момент са изключително успешни в турнира, разгромявайки с впечатляващи резултати тимовете на Кокола ПВ и Уотърфорд. „Детелините" обаче  също падат в капана на „тоталния футбол" и  получават три безответни шамара от Кройф, Хулсхоф и Кайзер. Преднината на Аякс се оказва достатъчно комфортна и за реванша, където въпреки поражението 1:0 , амстердамци подпечатват визите си за полуфинал.

Последна преграда пред мечтания финал се явява Атлетико (Мадрид). По това време „рохикобланкос" притежават митичен състав, който доминира над големите грандове Барса и Реал (Мадрид). Луис Арагонес и Хавиер Ирурета се оказват неразгадаем пъзел за холандците и логично печелят на своя „Висенте Калдерон" с 1:0.

Силите на мадридчани обаче стигат до тук, тъй като Аякс отново е безкомпромисен в Амстердам. Нова класика с 3:0 и поредна паметна вече за всички обичащи „червено-белия" клуб. Финалът вече е факт, а надеждите за триумф стават още по-големи с оглед предстоящия съперник...

СЕНЗАЦИЯТА ПАНАТИНАЙКОС

Изненадите в турнира продължават и с уникалното представяне на гръцкия Панатинайкос. „Детелините" шокират дори и себе си, стигайки до финал в най-престижния клубен турнир. Постижение, което бива засенчено единствено от Европейската титла на националния им отбор през 2004-а година.

В основната на всичко това е унгарското величие Ференц Пушкаш. Вече като старши-треньор, емблематичният нападател превръща  отбора си в изключителна сплав от мъжкари с шампионски манталитет, които елиминират последователно Жьонес Еш, Слован (Братислава), Евертън и Цървена звезда.

Целият този грандиозен успех се дължи на играчи като капитана Мимис Домазос, Антимос Капсис, Аристидис Камарас, Костас Елефтеракис, Тотис Филакурис и опитните вратари Такис Икомомопулус и Василис Константину.


Любопитен факт е, че по това време гръцкото първенство все още е с аматьорски статут, но това не му пречи да излъчи финалист за КЕШ.

ГОЛЕМИЯТ ФИНАЛ:

За пореден път арена на грандиозното събитие е митичният стадион „Уембли". Въпреки изненадващия финал, спортното съоръжение е изпълнено почти до краен предел -83,179 зрители. Съдбата на финала пък бива поверена на английския рефер - Джак Тейлър.

Като цяло, срещата не може да се отличи с нищо съществено, тъй като Аякс доминира тотално над своя гръцки съперник.  Ван Дийк открива в 5-ата минута на финалния мач, а 3 минути преди края техничният халф Ари Хаан бележи от малък ъгъл, след фанстатичен пас на Кройф. Така на "Уембли" е поставено началото на една фантастична трилогия.

„Дванайсетте апостоли" заслужено се възкачват на европейския трон, давайки началото на едно дълго царуване, белязано от прекрасен футбол и изключителна тактическа дисциплина.

Голмайстор на турнира става звездата на ПАО-Антони Антониадис с цели 10 попадения. За сравнение, вторите в подреждането Луис Арагонес, Зоран Филипович и Стеван Остойч са с по 6.

За Панатинайкос пък остава утехата, че играе на финала за Междуконтиненталната титла (заради отказа на Аякс), но губи след драматични две срещи от Насионал Монтевидео (Уругвай).

СТАТИСТИКА

АЯКС - ПАНАТИНАЙКОС 2:0

1:0 Ван Дийк (5), 2:0 Хаан (87)

АЯКС:
Стуи, Неескенс, Васович (к), Хулсхоф, Сурбиер, Рийндерс (46 - Бланкенбург), Сварт (46 - Хаан), Мюрен, Ван Дийк, Кройф, Кайзер.

Старши-треньор: Ринус Михелс

ПАНАТИНАЙКОС:
Економопулос, Томарас, Сурпис, Камарас, Влахос, Елефтеракис, Домазос (к), Капсис, Грамос, Антониоадис, Филакоурис.

Старши-треньор: Ференц Пушкаш

Съдия:
Джак Тейлър (Англия)

ПЪТЯТ НА АЯКС ДО ТИТЛТА:

ПЪРВИ КРЪГ:
Аякс - ФК Тирана 2:2, 2:0

ВТОРИ КРЪГ:
Аякс - Базел 3:0, 2:1

ЧЕТВЪРТФИНАЛ:
Аякс - Селтик 3:0, 0:1

ПОЛУФИНАЛ:
Аякс - Атлетико (М)  0:1, 3:0

ФИНАЛ:
Аякс - Панатинайкос 2:0