В събота вечер Барселона излиза срещу Атлетик (Билбао) на своя стадион „Камп Ноу" в опит да спечели рекордна 27-а Купа на Краля. И в момента каталунският гранд е най-титулуваният отбор в турнира. Topsport.bg предлага на своите читатели (най-вече на феновете на Барса) нещо уникално - снимки от всичките 26 пъти, в които „блаугранас" вдига отличието. Повечето са трудни за намиране. Насладете им се!

ВСИЧКИТЕ 26 КУПИ НА КРАЛЯ, СПЕЧЕЛЕНИ ОТ БАРСЕЛОНА

1. 26 май 1910 година

Еспаньол (Мадрид) - Барселона 2:3

Барса печели първата си Купа на Краля след невероятно второ полувреме и обрат с голове на Родригес, Комамала и Лолас. Победното попадение пада в 85-ата минута.

2. 7 април 1912 година

Барселона - Сосиедад Химнастик 2:0

В този финал трофеят е извоюван с попадения на Масана и отново Родригес, който наказва и Еспаньол две години по-рано.

3. 16 и 23 март 1913 година

Барселона - Реал Сосиедад 2:1

Тук интересното е, че двата отбора изиграват мач, който завърша наравно - 2:2. Продължения няма, играе се нова среща, която е за каталунците - 2:1.

4. 2 май 1920 година

Барселона - Атлетик (Билбао) 2:0

Това е първият от многото финали за Купата на Краля между тези съперници, които ще се срещнат един срещу друг и в събота. „Блаугранас" триумфират с попадения на Мартинес и Алкантара.

5. 14 май 1922 година

Барселона - Реал Унион 5:1

Финалът се играе във Виго, а по това време Реал Унион е доста силен отбор. Но каталунците, водени от англичанина Джак Грийнуел са далеч по-добрият тим на терена и громят противника.

6. 10 май 1925 година

Аренас - Барселона 0:2

Шест години по-рано Барса губи мача за Купата от Аренас, през 1925-а си отмъщава. Самитиер открива резултата още в 9-ата минута, а Санчо подпечатва крайния успех в 34-ата.

7. 16 май 1926 година

Атлетико (Мадрид) - Барселона 2:3

Барса вдига отличието след продължения и безценен гол на Алкантара в 115-ата минута. Преди това за каталунците бележат Самитиер и Хуст. Мачът се играе във Валенсия.

8. 20 май 1928 година

Реал Сосиедад - Барселона 1:3

„Блаугранас" печели Осмата в Сантандер с голове на звездата си Самитиер, Ароча и Састре.

9. 21 юни 1942 година

Барселона - Атлетик (Билбао) 4:3

Барса чака повече от десетилетие, за да вдигне отново Купата на Краля. Съперник отново е баският Атлетик, а зрителите стават свидетели на голеада. Мартин е над всички в състава на каталунците и с хеттрика си носи трофея във витрината на клуба от „Камп Ноу".

10. 27 май 1951 година

Барселона - Реал Сосиедад 3:0

Една от най-лесните победи на отбора във финалите до момента. Купата е юбилейна, а точни за Барса са Сезар на два пъти и Гонзалво.

11. 25 май 1952 година

Барселона - Валенсия 4:2

Барселона е беда, защото Валенсия повежда бързо с 2:0. Два гола на Басора пращат мача в продължения, където точни за „синьо-червените" са Кубала и Сезар.

12. 21 юни 1953 година

Барселона - Атлетик (Билбао) 2:1

Пореден каталунски успех над гордостта на баските Атлетик. Този път изкован с попадения на Кубала и Маншон. Венансион бележи за „червено-белите".

13. 16 юни 1957 година

Барселона - Еспаньол 1:0

Първо каталунско дерби на финал за Купата на Краля. Двубоят на „Монджуик" е повече от нервен. Трудния успех на Барса носи Сампедро в 79-ата минута.

14. 21 юни 1959 година

Барселона - Гранада 4:1

Барса мачка съперника на... стадиона на Реал „Сантяго Бернабеу". Точни за разгрома са Мартинес, Кошич на два пъти и Техада.

15. 23 юни 1963 година

Барселона - Реал Сарагоса 3:1

Юбилейната Петнадесета е в ръцете на каталунците, след като те бързо повеждат с два гола на Переда и Кошич още до 18-ата минута. Третото попадение е дело на Салдуа.

16. 11 юли 1968 година

Реал (Мадрид) - Барселона 0:1

Велика победа за Барса пред 100 000 на „Сантяго Бернабеу"! Интересното е, че мачът е наречен „Финалът на бутилките", защото феновете на Реал не спират да обстрелват играчите на каталунския гранд с шишета. Барселона усеща и гнева на съдията, но и той не може да помогне достатъчно на Реал. Малка група привърженици на Барса ликуват в дома на врага.

17. 4 юли 1971 година

Валенсия - Барселона 3:4

Още едно голово шоу завършва с триумф на Барса. В редовното време срещата приключва при 2:2. Валдес бележи в 101-ата минута, а при 3:3 точен за каталунците е Алфонседа.

18. 19 април 1978 година

Барселона - Лас Палмас 3:1

Тук големият герой за „блаугранас" е сегашният директор в клуба Чарли Рексач. Легендата е точен в 9-ата и 27-ата минути, а Асенси вкарва още едно попадение. Мачът отново се играе на „Сантяго Бернабеу" в Мадрид.

19. 18 юни 1981 година

Барселона - Спортинг Хихон 3:1

Барса отново ликува в омразния си Мадрид, но този път на „Висенте Калдерон". Съперникът е „лесна плячка" и капитанът Олмо вдига Купата на Краля.

20. 4 юни 1983 година

Барселона - Реал (Мадрид) 2:1

Колко сладка юбилейна 20-ата Купа за Барса! Двубоят е в Сарагоса, а Барселона е воден на терена от легендарния аржентинец Диего Марадона. Той обаче не се разписва. Победата идва по инфарктен начин в 90-ата минута, герой е Маркос Алонсо.

21. 30 март 1988 година

Барселона - Реал Сосиедад 1:0

Тимът на Сосиедад е един от любимите съперници на Барса, когато става въпрос за финал в турнира за Купата на Краля. Но този път успехът идва много трудно. Алесанко бележи гола на победата, а в състава на Реал са бъдещите играчи на Барселона Бакеро и Чики Бегиристайн, част от „Дрийм тима" на Йохан Кройф.

22. 5 април 1990 година

Барселона - Реал (Мадрид) 2:0

Младият Гилермо Амор и Хулио Салинас не оставят никакъв шанс на мадридчани в Класикото, което се играе във Валенсия.

23. 28 юни 1997 година

Барселона - Бетис 3:2

На терена за Барса е настоящият треньор на отбора Луис Еврике. Именно той вкарва първия гол, а останалите са дело на Пици и Фиго. Барса отново триумфира в Мадрид.

24. 23 април 1998 година

Барселона - Майорка 1:1

Каталунците печелят битката след изпълнение на дузпи. Герой за водения от Луис ван Гаал тим на Барса е вратарят Рууд Хесп, който спасява решаващия удар на съперника.

25. 13 май 2009 година

Барселона - Атлетик (Билбао) 4:1

След нов дълъг период без Купата на Краля, Барса отново е на върха. Това е най-успешният сезон на каталунците, които печелят 6 трофея от 6 възможни с Пеп Гуардиола начело. Голмайсторите срещу Билбао са Яя Туре, Лионел Меси, Боян Къркич и Шави.

26. 25 май 2012 година

Атлетик (Билбао) - Барселона 0:3

Последната за момента Купа на Краля за Барса отново е спечелена срещу съперника, който ще се изправи на пътя на „блаугранас" и тази събота. И пак по категоричен начин. Педро, Меси и пак Педро разплакват баските с головете си в 3-ата, 20-ата и 25-ата минути.