В събота Стойчо Младенов ще се опита да вгорчи офици­алния дебют в „А" група на Антони Здравков като старши треньор на Левски. И двамата специалисти отлично знаят стойността на вечното дер­би. Играли са в него като фут­болисти, подсказвали са на старшиите в ролята на по­мощници. Наясно са колко дълго трае радостта от успеха и колко горчи загубата от веч­ния съперник.

Стойчо и Антони са се сблъ­сквали на терена. Като дуелът е бил жесток, защото Младенов е бил нападател, а Здрав­ков защитник. За първи път те се срещат очи в очи в Мач №1 на България в „А" група през сезон 1985 - на 31 август. Стойчо Младенов открива резултата в 12-ата минута на "Армията". Но Левски успява да стигне до успеха с попадения на Пламен Цветков и Михаил Вълчев.

В ма­ча от втория полусезон на „Ге­рена" обаче се радва Стойчо. Той се развихря още в начало­то и вкарва две попадения през първото полувреме, едно добавя Любослав Пенев. На по­чивката армейците водят с 3:1 и през втората част Здравков влиза на мястото на Калин Банков. Повече те не се срещат като играчи във веч­ното дерби в „А" група.

Като футболист Стойчо Младенов е взел участие в 10 мача срещу сините в първенството, но е вкусвал успеха само в два от тях. По-големи­те му триумфи срещу вечния съперник идват, ко­гато той сяда на скамейката, вече в треньо­рски анцуг. През сезон 1996/97 е по­мощник на "Армията" на спечелилия две тит­ли със сините Георги Василев. Като асистент на Гочето, Младенов има ед­но равенство и една по­беда над сините. И в края на сезона печели златен медал.

През 2002/03 Младенов вече е старши. Точно през този сезон той зави­наги си заслужава обичта на сектор Г и като треньор. В първото си дерби под негово ръководство армейците разби­ват Левски с 3:0 през есента. А пролетта под­печатват титлата си с 1:1 на "Герена". След мача Стойчо изрича и фраза­та - "Станах шампион на говеждия стадион".

В ка­риерата си на старши треньор на ЦСКА той има положителен баланс срещу вечния съперник - 3 успеха, 2 равенства и две загуби при голова разлика 7-4. Любопитно­то е, че всичките побе­ди на Младенов са запи­сани през есента. След тази от 2002 година идва ред на тази през 2007-а. То­гава армейците печелят с гол на Фелипе Машадо.

А ми­налия октомври специалистът отново триумфира - 1:0 за червените с гол на Серж Нюанджи. В събота той ще ис­ка за четвърти път да поста­ви сините на колене. Досега есенните му треньорски мисии във вечното дерби са на 100 % успешни - 3 от 3.

Антони Здравков не позна­ва от пейката поражението във вечното дерби. Той идва в Левски като асистент на Велислав Вуцов и остава такъв на Емил Велев през целия сезон 2008/09. В него сините стигат до равенство през есента, а през пролетта печелят с 2:0. С тази победа те заличават изоставането си от армейците и в крайна сметка ликуват със златните медали. Това се оказа и пос­ледната титла на Левски.

В следващото първенство Здравков първо бе назначен за главен скаут. Но след уволнението на Ратко Достанич спортният директор Георги Иванов реши да стане и треньор. За целта той направи Сухия старши, защото притежаваше необходимия лиценз. Така на практика Анто­ни се водеше наставник, но всъщност тактиката и състава определяше Гонзо. И той не го криеше, въпреки че на задължителните пресконференции се явяваше Здравков. С този тандем начело през пролетта сините не за­губиха срещу ЦСКА - 0:0.

Сега на Стойчо и Антони им предстои поредното вечно дерби. За Младенов то ще бъде юбилейно - под № 20, а за Здравков - седмо.