През 2022 година футболните фенове трябва да се насладят на най-спорния мондиал. Представете си как кацате на климатизираното летище в Доха, качвате се в климатизираното такси, което ви закарва в климатизираната хотелска стая. Но на следващата сутрин излизате и на улицата като боксова ръкавица ви блъска жегата. Навън е 55 градуса по Целзий! А влажността е 90 процента!

Започвате да се потите обилно, но на ъгъла ви очаква щастието - климатизирана фензона. Там вече е приятно, температурата е само 25 градуса. Толкова ще е и по време на мача. Седалките са климатизирани, хладината лъха от краката. Подобен климатик ще работи навсякъде по стадионите, така че и футболистите да го усещат. Може дори да си помислите, че е било добре да си вземете пуловер, а сандалите да сте заменили със солидни обувки.

Какво се случва? Мондиалът просто влиза в хладилника. Там ще попадне световното в Катар. Как точно? В момента дори синоптикът Емил Чолаков не може да направи тази прогноза. Най-малкото защото шампионатът е несравним с нищо досега.

В последните 10 години над Катар често през декември има „пухкави" облаци, така че те биха улеснили ситуацията, ако тенденцията в климата се запази и през този месец на 2022 година. А ако ги няма? Тогава катарците със сигурност трябва да измислят нещо около ледените стадиони, фензони и тренировъчни игрища. Глобално мондиалът трябва да се разиграе в хладилник насред пустинята.

В момента на 22-рия етаж на небостъргача „Ал-Бида Тауър" кипи нечовешки труд за спокойния по принцип арабския ритъм. Там е централата на катарския футболен съюз, в която обаче не търсят формула за триумф на световното. Търси се перфектната охладителна система, с която да свикнат и следващите поколения. Критиците твърдят, че всичко това е идиотизъм и мегаломания. Най-малкото заради огромната амплитуда.

Представете си как сте на стадиона при 25-27 градуса, а напускайки го ви срещат онези 55? Предстои официалното решение на най-важния въпрос - чака ли ни зимен мондиал? Той би нарушил поне за 3 години международния календар - Шампионска лига и големите европейски клубни първенства.

От март до декември температурата е поносима - около 30 градуса. „За нашата подготовка няма значение дали мондиалът ще е през лятото или през зимата - казва Насер ал Хатер, шеф на организационния комитет. - Така или иначе стадионите ще бъдат готови. Има план как ще бъдат използвани и след турнира. Охладителната технология ще бъде измислена и осъществена."

Катар ще използва силата на слънцето, за да... стане студено. През 330 дни в годината има идеални условия да се събира слънчевата енергия. Благодарение на нея ще се изградят огромни зони около стадионите, в които ще е приятно да се живее.

Технологията преобръща горещината в студенина и я вкарва в „корема на стадиона". Как звучи само! Система от вентилатори ще обгръща арените. Физиката ни казва - студеният въздух е по-тежък от топлия и така ще се задържа в чашата на стадиона. Научна фантастика? Дали?

„Абсорбаторите са известни от десетилетия и на този принцип работят климатиците - твърди инж. Тобиас Кут, наетият от катарците немски експерт. - Въпросът е да се направи така, че изкуственият студ да няма вредно влияние върху хората. - След хладните мачове феновете ще трябва да излязат на горещината. А това ще е все едно да си бил в хладилник и да влезеш в печка."

Има още един проблем - Катар се счита за враг на околната среда заради огромния добив на нефт и природен газ, от който тече водопадът на милионите долари. Ако сте с кола под наем, можете да се смеете с глас на бензиностанциите - един литър гориво ви струва 16 цента (около 30 стотинки).

Все още 7 от стадионите са само проект. Те трябва да са... в пустинята. На повечето места въобще не изглежда, че някога ще бъде строена колиба, а камо ли футболна арена. Всички те чакат завършването на желаната охладителната технология, за да започне строежът. Тя е била изпробвана само в един малък спортен комплекс с 500 души публика. „Всички изследвания казват, че технологията работи - твърди Ал Хатер. - Само трябва да я вкараме в стадионите."

Средно арените на световното ще са за 50 000 зрители. Освен това организаторите трябва да осигурят места за хиляди други, които нямат билети, но искат да са близо до центъра на събитията. Планирани са климатизирани места за по 1500 запалянковци. Освен това ще бъдат направени и други зони за публично гледане на огромни екрани - също на хладина. Някои от тях бяха готови и за световното по хандбал през януари. Но липсата не гостуващи запалянковци за шампионата провали експеримента.

Проблемите за феновете продължават с аклиматизацията. Лекарите твърдят, че да се живее спокойно на 55 градуса и 90% влажност са необходими 2 седмици аклиматизация. Проблемът е най-вече за футболистите, които са поставени под големи физически натоварвания - в хотела си на 25 градуса, навън са на 55.

А при огромната влажност човешкото тяло може да колабира. Абсолютно задължително ще е за гостите на мондиала да не пият алкохол. При това не заради мюсюлманските норми, а за собствена безопасност. Дори бирата може да има фатален ефект.

И накрая да обобщим. Тръгваме за Мондиал 2022. Отиваме в пустинята на 55 градуса. На стадиона е 25. Рискуваме да настинем заради климатика и преди мача не можем да пием бира. Звучи модерно, но не и приятно. А и не футболно, някак си.