При комунизма вървеше израз „изпаднал германец“ за символ на пропадане. Германецът отдавна не е изпаднал, а властва в ЕС. И?

„Изпаднал българин“? Не - изпаднал от „А“ група. Защото отидеш ли си от родния футболен елит, затъваш до ушите. Особено напоследък. Навремето имаше традиционни отбори, които току влизаха в „А“ група, слизаха в „Б”, държаха си живи мечтите с десетилетия. Но вече е времето на еднодневките.

Което доказва, че имаме десетина клуба за елита, не повече. А при нови драми с лицензи нищо чудно т.нар. „майстори” скоро да станат 8. Влиза „Пирин“ (Гоце Делчев) за първи път в историята при големите и се оказва, че няма терен. Дава държавата четвърт милион, набързо се стяга клубът за лиценз. И след 2 г. изпада. Наскоро завърши трети в Югозападната „В“ група. Може догодина да влезе във втора дивизия, но всичко друго е чудо за един ден. Лаконична справка за битието на пропадналите, пардон - изпадналите в миналите 3 сезона. От 2012-а: „Видима-Раковски“ сега приключи 12-и във „В“ групите, които са 4, „Калиакра“ - 3-ти, „Светкавица“ - 9-и. От 2013-а: „Етър“ и „Миньор“ завършиха 2-ри в същата аматьорска лига, „Ботев“ (Враца) изпадна от „Б“ група. От 2014-а: „Любимец“ фалира и отиде в хасковската „А“ областна група (четвърто ниво на родния футбол). „Черноморец“ (Бургас) изпадна от втора дивизия. За Гоце Делчев - ясно, директно кацна при аматьорите поради липса на професионален лиценз. „Нефтохимик“ фалира, а новият „Нефтохимик“ тръгна от бургаската „Б“ областна група (пето ниво, а по-надолу няма). Сега обаче „шейховете” се обединиха с ФК „Бургас” и ще играят в „Б” група административно. Само „Монтана“ е изключение. Прости се с елита през 2013-а, но 2 години по-късно отново се връща. Значи там традиция за работа има, клубът не е еднодневка. За „А” група наистина има до 10 клуба, защото останалите вече се въртят, не се повтарят. Като се добавят и малко по-рано „Академик” (Сф), „Спортист” (Своге), „Локомотив” (Мездра), „Вихрен”, „Беласица”, „Сливен”... Уважение към имената им, традициите, историята, но нямат вече „подплата”. Потънат ли, не изплуват, поне скоро. Сега „Хасково” и „Марек” изпаднаха, не получиха лиценз и - при аматьорите. И кога ли ще изплуват... Ей така се изпада у нас. И нали знаете кога Севлиево, Каварна, Любимец или Гоце Делчев ще влязат пак в „А“ група.

Когато цъфнат налъмите, но вие все пак ги поливайте, както Радой Ралин навремето правел, за да дойде по-бързо комунизмът. Липсата на футболна инфраструктура, редовно финансиране и планомерна работа превърна в еднодневки дори клубове с традиции като „Етър“, „Ботев“ (Вр), „Миньор“ и „Черноморец“. В ХХІ век футболът вече е преди всичко икономическо понятие. И трябва първо да си построиш къщичката, пък после да слагаш покрив. Докато изпадащите напоследък са точно покриви без стени. Пънат се малките, влизат, бързо изпадат, губят лиценз или фалират и изчистват дълговете, отиват при аматьорите.

Живи и здрави, скоро ще дойде ред за „А” група на „Созопол” или „Верея”, „Ботев” (Гълъбово) или „Пирин” (Разлог), сега - горди членове на „Б” група. Бие на очи при някои от еднодневките, че нерядко се замесват в странни резултати. След няколко месеца мачове в „А” група играещите при букмейкърите ги опознават и клубчетата губят смисъла на съществуването си в елита. Идва ред на следващото дирижирано чудо. Майсторите на странни резултати понякога бият големи, дори на чужд терен, но по-често падат здраво, включително с тенис резултати. Става дори без конспирация с дърпане на конците от азиатски букмейкъри. Играят момчетата за заплати по 800 лева, които не получават и... що да не сложат на загуба с над 4-5 гола, та да си изкарат заплатите? България всекиминутно е свидетел на далеч по-едри корупционни схеми и кражби за милиони на всички нива. И с прочистена от констатацията съвест момчетата действат, докато ги има на картата и в тиражите. Да, прекалено често влизат и излизат в „А” група различни отбори, които явно нямат мускули за там.

И въпросът е защо...