Шампионската лига се завърна с гръм и трясък. След скучноватите първи осминафинали, където привидно фаворитите записаха добри резултати, реваншите предложиха коренно различни емоции. За това, че сензации са възможни и никой от топ отборите няма гарантирано място в следващата фаза, без да си го е заслужел, се загатна още във вторник вечер. Тогава актуалният първенец Реал бе победен с 4:3 насред Мадрид от Шалке и макар да продължи напред, Кралският клуб получи сериозна доза освирквания от собствените си фенове. В резултат на това голямата звезда на тима Кристиано Роналдо реагира емоционално и каза, че ще мълчи до края на сезона.

Чудото не се случи във вторник вечерта, но 24 часа по-късно бе факт. Друг от големите фаворити - Челси, бе елиминиран от френския първенец ПСЖ. Това само по себе си не е сензация, но начинът, по който се случи, бе впечатляващ. Гостите трябваше да извървят дълъг и трънлив път, след като играха близо час (+ продълженията) с човек по-малко. Червеният картон на Златан Ибрахимович през първото полувреме и добрият резултат от първия мач вещаеха сигурно класиране напред за Челси. И Жозе Моуриньо явно мислеше по същия начин.

Португалецът реши и в този случай да заложи на сигурната тактика - отзад за 0:0, напред - каквото стане. В интерес на истината трябва да признаем, че Специалния бе на няколко минутки от това да вдигне победоносно ръце и да види тима си напред. Да, ама този път номерът му не мина. Автобусът се счупи.

Ироничното в случая е, че Челси изпи чаша от отровата, с която е умъртвявал не един и два съперника. ПСЖ стигна до равенство с голове на централни защитници, дошли след центрирания от корнер! А колко пъти в напечени ситуации именно статичните положения са спасявали лондончани?! А колко пъти именно централни защитници са били най-добрите нападатели на Моуриньовия Челси?! Да си припомним и първия мач в Париж (1:1), когато голът на Иванович дойде след комбинация между Тери и Кейхил. И този път героите бяха защитници, но не тези на Челси.

Чест прави на Моуриньо, че призна по-добрата игра на ПСЖ и отдаде заслуженото на съперника. Че ПСЖ не е никак по-лош отбор от Челси бе ясно отдавна, но не е лесно да играеш с човек по-малко в продължение на 90 минути, при това на стадион като „Стамфорд Бридж", и в края на мача да си излязъл победител! Да си надхитрил Моуриньо в неговия хол, по неговия любим начин! Респект за парижани!

Ще бъде интересно да видим и реакцията на Роман Абрамович, който до преди няколко дни даваше индикации, че иска на всяка цена да задържи Моуриньо с нов дългосрочен договор. Провалите в ФА Къп и най-вече в Шампионската лига обаче май ще забавят подписването на новия контракт. Титлата в Англия (евентуално), била и в комплект с триумф за Купата на Лигата, едва ли ще задоволят очакванията на руския олигарх.

Друг любопитен щрих след драмата на „Стамфорд Бридж" - Англия е на път да остане без отбор в четвъртфиналите на Шампионската лига! Другата седмица своите реванши ще изиграят Манчестър Сити и Арсенал, но и двата отбора допуснаха домакински загуби и трябва да правят чудеса от храброст, за да продължат напред. „Гражданите" трябва да бият Барса на „Камп Ноу", което на този етап изглежда като глава от научна фантастика, а „топчиите" да сторят същото в Монако, но с голяма разлика.

Като прибавим и фактът, че Англия е само с един представител в Лига Европа (Евертън, осминафинали), то изглежда така, че съвсем скоро английските клубове официално ще се концентрират само върху Висшата лига.