Нигерийският футболист на ЦСКА Удоджи ще  получи повиквателна за младежкия национален отбор. Това е добър повод "Топспорт" да разкаже на своите читатели една интересна история за първите стъпки на африканския талант в България.

Преди три лета роденият на 16 юли 1986 година Годзие Шикозе Удоджи (личен паспорт А 1481357) идва в страната ни с детско-юношеската формация на нигерийския футболен клуб Голдън грас рот (Лагос). Тимът пристига по покана на българския агент Петьо Костадинов за участие в първото издание на летния турнир "Алиот клуб" в Албена. Това е първият нигерийски отбор, който е допуснат до България за последните 30 години.

Костадинов обаче има съмнение, че нигерийците може да останат за постоянно у нас.
След получен сигнал от техен сънародник в Цюрих футболният мениджър изпраща докладна до Гранична полиция за съществуването на тази възможност.

"Направих среща с ръководството на Гранична полиция, с която се уговорихме, че нося отговорност за пребиваването на нигерийците по време на турнира, както и че ще имам изискване още на границата на летището да покажат своето плащане", разкрива Костадинов.

След пристигането в България групата нигерийци е отделена, за да покаже платежоспособност за турнира. Освен това набитото око на агента забелязва, че африканците имат дата за връщане точно след един месец. Това поражда съмнения, че целта на гостите не е само да се пуснат в турнира в Албена. Водач на делегацията е Ебеле Нвоби - записан като спортно-технически директор. Оказва се обаче, че той е мошеник, имащ за задача да прокарва футболни трафиканти в Европа.

"Бяха настанени в хотел в Кранево, а аз стиковах действията си с представител на Гранична полиция във Варна. След турнира поради показания нисък бюджет от тяхна страна им уредих евтин хотел в София, възможност за тренировка, както и храна до тяхното заминаване, включително и контролни срещи. Двама изпратих на тестове в Добрич, но сред тях не беше Удоджи. Когато трябваше да тръгнат за София, те отказаха да пътуват и решиха да останат в Кранево. Веднага сигнализирах Гранична полиция във Варна. Тя ги локализира. Тогава нигерийците поискаха убежище в България и от цялата група от 21 човека около 18 човека останаха тук. В Нигерия се върнаха считаните за мен абсолютни трафиканти", добавя Костадинов.

На турнира в Албена нигерийците демонстрират много добър футбол. Двама от тях изпъкват с техника, дрибъл и бързина. Единият е Удоджи. Преди един от мачовете младокът си играе близо две-три минути на 21. Топката не пада от краката му, а зрителите ахват.

Той и сънародниците му идват от Варна в бежанския център в столичния квартал "Овча купел". Тренират на стари остатъци от игрище, разположено до бежанския лагер. Удоджи е повече от упорит. Остава да гони коженото кълбо до късни часове. Не му се ходи по заведения и дискотеки. Аверите му го бъзикат, че е задръстен, но Удоджи не им обръща внимание. Иска само едно - да играе футбол. Анцугът му винаги е изкалян, а веднъж го къса, падайки на терена. Младото момче мечтае да се наложи в България, а някога и в Западна Европа. Макар и да е бил само на 8 години, той помни световното в Щатите, където неговата Нигерия ни разбива с 3:0 в първия мач, а после отпада от Италия с 1:2 на осминафинала. Амунике, Амокачи и Йекини са идолите му.  

През зимата с Петьо Костадинов се свързва добре познатият във футболните ни среди д-р Юджи, който от години живее в България и се представя за мениджър.
Докторът прихваща нигерийците с надеждата да ги уреди в български клубове.
"Помогнах на някои да отидат в Добруджа, но след като се държаха изключително невъзпитано, се отказах да се занимавам с тях. С оставането на групата беше ангажирано и вниманието на Българския футболен съюз, защото от Гранична полиция бяха притеснени. Но аз имах своята защита, тъй като преди пристигането на нигерийците в България, бях изпратил сигнал до властите, че е възможно те да поискат убежище. Помогнах им с каквото можах и престоят им със статут на бежанци беше удължен, защото сред тях имаше момчета с много добри футболни качества. Част от нигерийците днес са в Спортист (Своге). Удоджи бе на проби в няколко софийски тима, а после премина във Вихрен. Имаше едно момче, което бе по-добро от него. Много талантлив, но несериозен, мина тестове в Левски", казва още Костадинов.

От групата нигерийци първи пробива в професионалния футбол вратарят Юсуф. Той отива във Вихрен (Сандански), а скоро води там и нашия главен герой Удоджи. Това се случва през лятото на 2004-а. Само година след пристигането в България. Настоящият футболист на ЦСКА иска да вземе тогава със себе си своя братовчед Простер Океке. Но в крайна сметка Океке облича екипа на третодивизионния Малеш (Микрево). Още с първите си тренировки при "гладиаторите" от Сандански Удоджи показва качества на гладиатор.

Оттам насетне историята е известна. Първо гони топката в "Б" група, а после и в елита. Миналото лято нигериецът получи български паспорт с името Митко Георгиев. През зимата премина в ЦСКА, където също доказа, че е железен боец, готов да носи "армейската" фланелка. Съвсем скоро ще видим Митко и с друг екип - този на България.

"В крайна сметка, ако от 18 чужденци единият се окаже национален състезател, сигурно си струват убитите нервни клетки от притеснения", завършва Костадинов.