Само преди половин година Владимир Зографски беше една от малкото надежди за добро представяне на зимните олимпийски игри в Сочи. Днес кариерата му в един традиционно загърбен в България спорт е пред провал.

В момент, когато всички асове в ски скоковете тренират активно за зимния и се готвят за първите участия в лятната Гран при, българинът е на кръстопът. Той трябва да избере дали да продължи проблемното си сътрудничество с Българската федерация по ски (БФСки), да избере да се състезава за друга държава или да прекрати да се занимава със спорт. За състезател само на 21 години, който само преди три години беше световен шампион за младежи, изборът в толкова ранен етап от кариерата изглежда нелогичен. Но напълно реален.

Зографски вече пропусна първото състезание за сезона - Континенталната купа в Кран (Словения) на 5-6 юли. Той няма да участва и в първото Гран при във Висла на 24-26 юли. Изобщо не е ясно дали ще участва в някакво състезание от Гран при тази година, тъй като пропусна най-важната част от подготовката.

"Повечето състезатели тренират от април - първо физическа подготовка, след това тестват екипировка по време на скокове. Цялата процедура трае няколко месеца. Ние вече сме изостанали от тях поне с три месеца. Докато конкурентите ни имат вече натрупани около 300 тренировъчни скока, ние имаме 40", коментира за "Дневник" бащата и личен треньор на Владимир Емил Зографски.

Всъщност от олимпиадата насам статутът на двамата е много неясен. Договорите им изтекоха през април, а едва наскоро Владимир получи ново предложение от федерацията. Баща му, който беше със статут на старши треньор, няма никаква оферта. Според проектодоговора Владимир Зографски ще получава по 350 лева заплата и това според Емил Зографски е единственото му право. "Всичко останало са задължения. Такъв договор едва ли е имало и в 70-те години", коментира треньорът.

"Въобще не е ясно кой ще му бъде треньор, аз какъв ще бъда. Преди имахме правото да докарваме спонсори, сега и това право ни се отнема. Излиза, че Влади няма правото на лични спонсори, защото според този договор парите трябва да влизат във федерацията. Ако ни обвинят в нещо, нямаме правото дори да се защитим", добави Зографски-старши.

До този сезон Владимир е бил спонсориран от букмейкърската компания bet-at-home, която лично е уредил. Сега по думите им от фирмата не искат да се ангажират. Те не искали да влизат в отношения с федерацията, а държат на личен договор, каквато е световната практика, според треньора.

Двамата са своеобразен трън в очите на федерацията, която от години инвестира мащабно в алпийските ски и сноуборда. Както е известно в България няма действаща шанца и двамата трябва да тренират в чужбина. Емил Зографски заяви, че от декември са им преведени само 1500 евро за подготовка в рамките на 10-12 дни. От април насам те имат три дни тренировки във Вилах и три дни в Планица.

Миналия сезон двамата са успели да се вместят в средствата, които Международната федерация по ски (FIS) отпуска като компенсация за пътуванията между състезанията. Владимир този сезон още ще е подкрепян финансово от FIS, но ще трябва да защитава точките си за следващите две години.

"Дневник" изпрати въпроси до Българската федерация по ски за коментар по твърденията на Зографски, но от там отказаха да отговорят.

След слабия олимпийски сезон Владимир беше критикуван и дори се появиха суми, че е бил финансиран едва ли не в последната година с 1 милион евро, а не ги е оправдал с резултати. Според Емил Зографски става въпрос за не повече от 400 хиляди лева и то за целия олимпийски цикъл. В сумата от 1 милион евро, ако е вярна, попадат и заплатите по консултанта Йоахим Винтерлих (дълго време със заплата около 3000 евро), отказалият се вече скачач Богомил Павлов и за Деян Фунтаров.

"Предолимпийския сезон изкарахме с около 75-80 хиляди евро, от които 57 хиляди евро бяха разходите по квартири, вакси и екипировка. Винтерлих, който се водеше консултант, само се обаждаше по телефона да пита какво сме тренирали и идваше от време на време по състезания", коментира Зографски, който не е получавал заплата от декември. Той има да получава 1300 евро, с които е купувал екипировка.

Благодарение на добрите си контакти със словенците е уредил да тренират съвместно, но идеята се провалила заради изискването на БФСки да се подпише официален договор. Докато траеше тази размяна на документация първият лагер на шанца за Словения започна и приключи. Накрая от словенската федерация са отказали.

"Реално това с договора нямаше как да стане, защото в Словения едва ли ще се приеме официално да съдейства на техен конкурент. Всичко беше въпрос на лични контакти. Най-малкото - когато отидем с друг отбор за скокове има гаранция, че шанцата ще работи. А когато си сам такава няма", добави той. Двамата с Владимир непрекъснато следят къде има отбори, за да могат да се прикачат към тях на шанцата.

В момента е възможно да се постигне подобно сътрудничество с чешката федерация, но отново всичко зависи от БФСки. 

"Трябва да признаем, че сме на кръстопът. Влади в момента просто не може да практикува професията си, а именно да е състезател по ски скок. Този сезон вероятно ще е провален, но ако ситуацията на се промени, ще трябва да търсим друг вариант", каза Емил Зографски.

Единият от вариантите е Владимир Зографски  да се състезава за друга държава: "Има и такава възможност, макар и крайна. Но с всеки изминал ден става все по-реална".