След 28 години отборът на Академик (София) се върна в "А" група, побеждавайки на бараж Несебър с 2:1. Студентите, които са създадени на 25 декември 1947 година, имат големи традиции и в първенството на елита и в турнира за Купата на Съветската армия, както разбира се и в турнира на УЕФА. Там те са единственият български тим, победил Милан (4:3), макар че отпадат общо от двата мача след загуба в Милано с 0:2.

В днешния брой на "Архивите са живи" ще ви представим как Академик се класира на своя първи финал за КСА и пада след продължения от ЦСКА с 0:1. В тази среща пък "армейците" взимат своята първа Купа на Съветската армия и по този начин стигат до своя първи дубъл след като през същата година са и първенци на България.

По онова време  отборите от "А" група оформят участниците в надпреварата. Нечуван скандал обаче се вихри около определянето на четирите отбора, които ще се присъединят към тимовете от елита. Втородивизионните тогава Славия и Локо (Сф) завършват двете си срещи наравно - 1:1 и 0:0. В продължението на втория мач също не се излъчва победител. Накрая обаче "железничарите" печелят служебно с 3:0. Причината е доста прозаична и прекалено конфузна.

В първенството на "Б" футболна група съперникът им тогава, който се води под името Ударник, губи умишлено в столицата от своя шуменски съименник. Следва строго наказание, което включва и отстраняване на славистите от турнира.

Право да играят в осминафиналите придобиват следните отбори  от "Б" група - Локомотив (Сф), Черно море, Спартак (Плевен) и Рилски Спортист (Самоков). В осминафиналите стават интересни неща. В рамките само на седмица Ботев (Пд) и Спартак (Сф) мерят сили цели четири пъти. В Пловдив първо завършват 1:1 след продължения и на другия ден мачът между тях завършва 0:0.

Битката продължава и в столицата. И пак 1:1 след продължения. Едва в четвъртия мач Спартак (Сф) надделява изключително трудно с 2:1. При това какъв завършек. В 120-ата минута  е отсъдена дузпа в полза на спартаклии. Зад топката застава бащата на Георги Соколов - Йогата, Апостол Соколов-Поцо. Неговият шут разтърсва гредата, после се удря в гърба на пловдивския вратар Панко Георгиев и влиза в мрежата. Академик (Сф) и Локо (Пд) играят пък три срещи. Два пъти по 0:0 и след това 2:0 за студентите. Головеге отбелязват  Васил Спасов - Валяка и Димитър Самсаров.

В другите мачове ЦСКА побеждава Черно море с 4:0. Строител (Сф) бие Локо(Сф) с 3:1. Торпедо (Рс) губи от Левски (Сф) с 0:2. Останалите срещи завършват както следва - Червено знаме (Сф) - Спартак (Вн) 5:2, Миньор (Пк) - Спартак (Пл) 1:2, Рилски Спортист - Торпедо (Пл) 1:0. На четвъртфиналите всичко протича без изненади. ЦСКА бие Строител с 3:1, Левски - Червено знаме с 1:0, Академик(Сф) - Спартак (Пл) с 3:1 и Спартак (Сф) - Рилски спортист с 4:0.

Полуфиналите са много интересни. В единия ЦСКА сразява Левски с 3:0. Два гола отбелязва Мишо Янков и един Димитър Миланов-Пижо. В другия полуфинал между Академик (Сф) и Спартак (Сф) развоят е невероятно оспорван. Студентите тръгват уверено след голове на албанецът Скендер Бегея и Иван Трендафилов за 2:0. След това обаче спартаклии стигат до реми, като головете за тях отбелязват Георги Николов - Жоро и Д.Андонов - Донуша. В 85-ата минута Димитър Самсаров бележи победният гол за Академик за 3:2.

На 7 ноември на стадион "Народна армия" пред 25 000 зрители ЦСКА и Академик излизат да изиграят финала. Треньор на ЦСКА е Крум Милев, известен още като Чичето или Палаврата. А на Академик наставник е Любомир Петров - Боби. "Червените" излизат с единайсетте, с които играят и на полуфинала срещу Левски. В Академик са извършени някои промени. Защитникът Величко Младенов - Вецо е заменен от Иван Атанасов.

Мачът е равностоен. Битката е за всяка първа топка. В редовното време победител няма. Физически по-подготвен е отборът на ЦСКА, който постепенно засилва своя натиск. В Академик се прокрадват признаци на умора. Вратарят Иван Кюпев прави отлични спасявания, но в 104-ата минута след изстрел на Панайот Панайотов - Гацо изневиделица изниква Димитър Миланов-Пижо и забива победния гол за ЦСКА за 1:0.