Един от мажоритарните акционери на ЦСКА Ивайло Манджуков даде интервю за "Тема Спорт", в което говори открито за всички важни теми около клуба - ще има ли лиценз, как ще се развива от следващия сезон и кой ще е треньор. Манджуков посочи и колко точно са дълговете на ЦСКА.

Г-н Манджуков, как се справяте с натиска и напрежението да сте мажоритарен акционер на ЦСКА?

- Тежко е, напрежението е огромно, но успявам благодарение на хората около мен да балансирам и да взимам най-правилните решения съобразно конкретните ситуации.

През последния месец усилено се ко ментира  тема та около това дали ЦСКА ще получи  лиценз. БФС обяви, че все още се разглежда документацията на клуба. Как реално стоят нещата и ще има ли ЦСКА  лиценз в райна сметка?

- Подочувам някои неща, има сигнали, че ЦСКА по-скоро няма да получи право на участие в европейските турнири. Това е най-обективната и реалистична развръзка към днешна дата.

А за А група?

- По-скоро съм склонен да кажа, че ще получим благодарение на адекватното отношение на БФС, който се отнася изключително добронамерено към ЦСКА. Така ЦСКА ще участва в А група и през следващия сезон, което е положително. Но нека изчакаме решението на Лицензионната комисия.

Има ли суми, които изискват спешно погасяване, например до края на месеца?

Основният проблем е, че  всичко, което е трябвало да бъде погасено или разсрочено във времето, е трябвало да се направи към 31 март. Към днешна дата даже не става въпрос за финанси. ЦСКА има много задължения, които трябва да погасява по договори за разсрочване.

Какво показва одитът, който правите от близо месец в клуба?

- Одитът показва, че задълженията са в порядъка на 23 милиона лева, включително тези към НАП. Но не са сумата от 13-14 милиона лева, която доста често се представяше в публичното пространство.

Влизат ли дълговете към предишния собственик "Лира" в тази сума?

- Влизат. Но ако отпишем дълговете към "Лира", което Томов реално го е направил, задълженията са в порядъка на 20 милиона лева. Отварям много важна скоба -' до 22 май сме в процес на доизясняване на някои неща и може да има промяна в тези цифри, но тя би била съвсем минимална.

Възможно ли е да се появят скрити дългове?

- Възможно е.

А  кога  ще  приключи одитът?

- Нашата проверка със сигурност ще е готова до 22 май, когато е дискусионният форум с феновете и акционерите. И тогава ще се съобщят най-точните цифри.

Има ли кой да погаси тези дългове?

- Трябва или един човек, или няколко да се погрижат. Но към днешна дата няма сериозен инвеститор, който да е декларирал волята си и намерението си да погаси тези дългове. Аз и Милко Георгиев нямаме финансовата възможност да отговорим на марката "ЦСКА". Но с кръг от хора, които обичат ЦСКА, градим бизнес план, според който ще се опитаме евентуално да изплащаме дълговете. Това е много трудоемко и не се знае дали ще е успешно. То зависи много и от  подкре-пата на червената общност и в частност феновете. На 22 май това ще е основната тема по време на форума, който очаквам да се превърне в разгорещена искусия.

Говори се също, че може да се стигне до създаване на ново дружество "ЦСКА", което да продължи да участва в А група...

- И аз чувам такива неща и виждам, че все по-широк кръг хора повдигат тази тема и я коментират. Това по-скоро е някакъв краен вариант. Доколкото разбирам, има възможност един нов клуб да започне начисто от А група. Но има много въпросителни. Нов клуб няма да има как да играе в евро-турнирите за три сезона. А и от друга страна трябва всичко да е изключително добре издържано юридически. В момента съдбата на най-великия български футболен клуб е на кръстопът и трябва да се вземе решение. Възможните пътища са два. Единият е оздравяване на дружеството, има такъв план и ще бъде представен. Другият е да се прибегне до създаване на ново дружество. Но този вариант Б е краен. Той, от една страна, би могъл да облекчи много любимия ни клуб, но крие в себе си рискове. Като невъзможността да се участва в евротурнири-те и други... Аз стоя зад варианта "оздравяване".

Но не съм аз човекът, който трябва еднолично да вземе това решение. Затова искам да се състои този форум, където ще се чуят повече мнения.

Посочете стратегията за оздравяването на ЦСКА, по която работите. Как може да се случи?

- В подробности ще бъде представена на 22 май. Пред "Тема Спорт" обаче ще маркирам  основните точки в концепцията. Едната е силно оптимизиране и свиване на бюджета...

В цифри?

В цифри - 4 милиона лева на сезон. В това влиза първият отбор, школата, административни разходи, но без капиталови инвестиции. Тоест реалният бюджет за оперативни разходи ще е 4 милиона лева. И още два милиона лева за погасяване на дългове. Така целият бюджет ще е 6 милиона лева.

Евентуални инвестиции в базата ще влизат отделно в бюджета. Ще търсим и много по-голяма приходна част от настоящата. Идеята на един такъв бюджет е да наложим нов модел и стандарт в ЦСКА. Всички от чистачката до изпълнителния директор да се чувстват комфортно и да знаят, че ще си получат заплатата на точната дата. По този начин ще подобрим обстановката и имиджа на клуба. А какво се е правило до момента? Вкарвани са едни пари, харчени са неприоритетно. Не може да даваш 300 000 лева за заплати и на другия ден да нямаш за лагер или гориво на автобуса. Бюджетът сега ще е структуриран професионално. И ще се знае за кое колко се харчи в най-малки детайли.

Ще има ли таван на заплатите за играчите?

- Не. Дава се определен бюджет на спортно-техническото ръководство и то вече може да прецени дали на някого ще дава 8000 лева, а на друг - 3000. Това се преценява от спортно-техническия щаб, който трябва да разпредели определена сума по свое усмотрение.

Вече споменахте, че една от точките по стратегията за развитие е свиване на бюджета до 4 милиона лева. Какви други стъпки сте предвидили?

- Много са. Една от тях е да сведем администрацията до санитарния минимум. Тя може да включва само петима души заедно с изпълнителния директор и пресаташето. Имаме като идеи много мерки, които да предприемем и реализираме, но основната цел е ЦСКА да стане печелившо дружество.

Това е марка, която може да генерира висока доходност и към това трябва да са насочени усилията на всички, които ще се ангажират със стабилизирането на ЦСКА.

А има ли яснота кои ще са кадрите, които са част от новата политика на клуба?

-Да, водили сме разговори. Става въпрос за висококвалифицирани специалисти, с авторитет и доказани професионалисти. Те ще съвместяват няколко длъжности. Така се налага в този момент.

Появи се името на Теодор Цачев, който е спряган за изпълнителен директор...

- Теодор Цачев в момента помага много усилено по изграждането на оздравителния план. С него ще водим разговори за влизането му в ЦСКА, но под каква форма -ще видим. Друго важно нещо от нашата стратегия е, че системата на управление ще е едностепенна. Тоест ще има само Управителен съвет, но не и Надзорен. А в УС ще влязат хора, които няма да взимат заплати, а ще дават пари, за да се взимат колективни решения. Ще направим УС от поне пет човека и всеки един ще заделя определена сума, за да подпомогне бюджета на клуба.

Водим преговори с определени господа, но не съм оторизиран да им спомена имената. Но да, това е идеята - в УС да влязат хора, които да застанат зад новата визия за бъдещето на ЦСКА и да помагат с парични средства. Възнамеряваме да има и по-голяма публичност и прозрачност. Приоритет в развитието през следващите 5-10 години обаче ще е и школата. За да има развитие и бъдеще, трябва да имаш солиден фундамент. Нашето желание е в ЦСКА да се налагат основно български играчи. Не казвам, че няма да има чужденци, но в дългосрочен план искаме да се разчита на родни кадри. Отделно голяма част от бюджета ще бъде пренасочена към академията. Искаме да има пансион, нормални игрища, възстановителен център, но освен това ще се инвестира и в развитието на млади специалисти. Аз твърдя още, че свиването на бюджета, тази преориентация на клуба - инвестициите да отиват приоритетно към развитието на юношеския футбол, няма да доведе до по-лоши резултати на отбора от тези в момента. Много хора ще ми опонират, но аз съм убеден в думите си. А и бюджетът ще е 4 милиона лева, а не 14 милиона лева, както досега. От тях 3 са били приходна част, а останалите 11 милиона са се търсили. И ще се види, като представим досегашния бюджет на ЦСКА - на 80% той е бил формиран с привличане на кредитни капитали и средства! Как може да функционира един клуб, когато 80% от бюджета се формира от кредитни средства. Докато 4 милиона лева е постижим бюджет, който ще подсигури сигурност на хората, които работят и се състезават в клуба. Те ще знаят, че са обезпечени и ще изпълняват нормално своите ангажименти.

А вие самите как ще обезпечите бюджета? Откъде ще дойдат необходимите пари?

- Тук много важна е реакцията на феновете. Според нашия модел феновете трябва да са по-съпричастни към клуба. Ще им предложим да станат членове на клуба по примера от Испания, Италия и Германия. Тоест всеки желаещ ще заплаща всяка година определена такса срещу която става член и получава определени привилегии. Също така водим преговори с една банка, която да издаде дебитни карти с блендинга на ЦСКА, преговаряме и със застрахователна компания. Бизнес моделът ще е много силно ориентиран към феновете. Ще ги провокираме за по-голяма активност. Всичко това влиза като идея за формиране на приходната му част, но, разбира се, не е единственото...

Останалата част от средствата за бюджета как ще се обезпечат?

- Част от тях ще се осигури от Управителния съвет. Имаме и приходи от тв права, от продажба на билети, от трансфери на футболисти. Въпреки слабите си резултати ЦСКА продължава да е марка и да продава играчи. Ще разчитаме и на по-голяма посещаемост на мачовете. Ще се търси и разширяване на спонсорските контракти чрез ясната стратегия, която ще изложим на всеки потенциален инвеститор.

А няма ли да има един собственик, който да дава повече пари от останалите?

- Търсим такъв. Тази бизнес стратегия за развитието на клуба ще я представим не само на дискусионния форум, но и на потенциални инвеститори. Вярвам, че има такива, но те не се появяват, защото казусът "ЦСКА" е обвит в мъгла и мистериозност. Когато покажем нашата програма обаче, когато дадем ясни и точни намерения за бъдещето, тогава вече очаквам потенциалните инвеститори да погледнат по-сериозно.

Тоест вие с Милко Георгиев веднага ще прехвърлите 86-те процента акции, които държите в момента? Безвъзмездно? Стига да се появи човек...

- Абсолютно. Но някой трябва да възприеме и застане зад нашата програма.

Мислено ли е за инвеститор от чужбина?

- Планът е ориентиран и към чужденци, даже бих казал, че има заявен интерес.

Значи ЦСКА може да има чуждестранен собственик?

- Напълно е възможно и е съвсем нормално. Но към днешна дата, пак казвам, че няма сериозен инвеститор.

Докога трябва да решите въпроса с двата пътя за развитие на клуба и инвеститора?

- Най-определящо за пътя ще е, след като излезе решението на Лицензионната комисия. Зависи от това дали ЦСКА ще получи право на участие в евротурнирите, или не. Но както казах - сигналите засега са, че ЦСКА по-скоро няма да получи такъв за Европа. Все пак има някаква надежда ЛК да излезе с позитивно за нас решение. А решението кой ще е инвеститор или основните инвеститори трябва да се вземе задължително до края на месец май.

Нямаме повече време за отлагане. Аз лично искам да минем по пътя с оздравяването. Но в България засега няма човек, който да иска да погаси тези дългове. Обиколил съм ги всичките, но...

А Галин Михайлов и 'Трейс Груп" опция ли са?

- Те не проявяват сериозно инвестиционно намерение. Имах няколко телефонни разговора с г-н Галин Михайлов, но не виждам особен ентусиазъм насреща.

Какви са намеренията ви, свързани с базите на клуба?

- Ще кажа само, че от министерството на спорта са много добронамерени. Срещаме добро отношение и мисля, че нещата ще се получат.

И да обобщим - намерението ви като собственици на ЦСКА е клубът на всяка цена да остане в А група?

- Да. Аз и Милко Георгиев обсъждаме единствено варианти, при които ЦСКА ще остане в А група.