- Г-н Топалов, мачът за световната титла с Ананд трябва да започне след дни в София. Това предимство ли е за вас, или предпочитахте да играете в Турция или Сингапур?

- Това е предимство и недостатък. Приятно е да играеш на родна земя, пред родна публика. Лошото е, че всички очакват само победа и психологическият натиск върху мен е по-голям от обичайното.

- Трудно ли е да се справяте с напрежението при мачове в България? Как бе по време на двубоя с Гата Камски?

- Вече имам опит, играл съм в България с Карпов, Каспаров, Камски, Ананд и 5 турнира "М-Тел Мастърс" и съм претръпнал.

- С какво е по-различен Ананд като съперник от Камски и кои грешки от този мач бихте искали да избегнете, ако има такива, разбира се?

- С Камски проблемът бе, че го бях подценил малко и очаквах лесна победа.

Това ми изигра лоша шега. С Ананд това няма да се повтори.

- Имате положителен баланс с точка аванс срещу сегашния световен шампион. Това фактор ли е в подобни мачове?

- Не. Това е статистика. Всички си спомняме, че Спаски водеше на Фишер с 3:0 в срещите преди мача, но загуби важния мач в Рейкявик.

- Във финала съперници са българин и индиец. Това признак ли е за проблеми в руския шахмат? А може би вече не са на вашето равнище?

- Куриозното е, че от 1927 г. за първи път няма рускоговорещ участник в мача за титлата. Това показва, че страните от бившия СССР губят позиции.

- Как се подготвяхте за двубоя с Ананд, кои ще ви помагат? Всичко нормално ли премина?

- Подготовката мина нормално - в Майорка, на Канарските острови и в Сандански. В щаба ми са Иван Чепаринов, Ервин Л'Ами и Ян Смеетс от Холандия, Иржи Дуфек от Чехия.

- Спечелихте за първи път големия турнир в Линарес. Това дава ли ви по-голямо самочувствие?

- Естествено е много приятно. За мен по-важна беше победата през 2005 г., когато надиграх Каспаров, но глупавата система на тайбрека ме лиши от първото място.

- С какво според вас България спечели домакинството? Има ли други фактори освен гарантирания от министър-председателя награден фонд и държавната подкрепа?

- Отличната репутация на България като организатор си каза думата.

- Преди време отказахте да участвате в Билбао на финала в "Големият шлем" заради намаления награден фонд. Отразява ли се световната криза на шахмата?

- Естествено, наградният фонд на такова събитие трябва да бъде подобаващ. Колкото е по-голям, толкова по-престижен е турнирът и спортът.

- Този сезон "М-Тел Мастърс" няма да се състои. България губи ли от това, след като турнирът е част от "Големият шлем"?

- Не, защото такъв мач се провежда веднъж на 100 години, а и беше трудно да се организират два големи форума за месец. Убеден съм, че дотодина ще се видим на "М-Тел Мастърс".

- Може ли да се живее добре само с парите от шаха в сравнение с приходите в други спортове?

- Зависи от потребностите. Ако някой има нужда от яхта или самолет, парите няма да му стигнат.

- Споделихте преди време, че в Испания сте учили ваш познат да пее "Моя страна, моя България". Очаквате ли покрай мача за световната титла вниманието към вас да се засили още повече? По принцип чувствате ли се звезда тук?

- Звездната болест ми е чужда. А "Моя страна..." ми е любима и ще я чуете и на откриването на мача на 21 април.

- Вашият мениджър Силвио Данаилов е кандидат за председател на Европейския шахматен съюз. Какво може да промени?

- Ще привлече спонсори и ще въведе бизнес модел в европейската федерация, какъвто в момента липсва.

- През септември ще има битка и за президентския пост на ФИДЕ. Няколко федерации вече подкрепиха Илюмжинов или Карпов. Вие имате ли предпочитания? Самият Карпов заяви, че има нужда от нови хора, и намекна, че най-добрите в света като вас трябва да получават повече пари...

- В тази битка много е важно кого ще подкрепи руската федерация, иначе и двамата имат сериозни позиции в световния шах.