Александър Станков се завръща в Китай, където преди три години постигна най-големия успех в треньорската си кариера. През 2011 година българският специалист изведе Далиен Аербин до първото място и промоция в Суперлигата. Мениджърски интереси обаче не му позволиха да остане начело на тима и в елита. Преди седмица 50-годишният специалист подписа договор с Хунан Билоу, шести в последното първенство, за 1 плюс 1 години. Това е четвъртото му излизане зад граница след Алки (1999-00) и Криля Советов (2005). Александър Станков даде интервю пред „Тема спорт“.

Г-н Станков, как се стигна до завръщането ви в Китай?

- Хората бяха доста настоятелни. Имаше вариант още през лятото, преди да поема Черно море. Сега ситуацията е различна.

Спомняте ли си 22 октомври 2011-а? Тогава вашият Далиен бие именно Хунан с 6:2 у дома и така си подпечатва визите за елита. Дали още тогава не са ви набелязали?

- Хм, припомниха ми го този мач, когато подписвахме. Помайтапихме се малко. Резултатът обаче лъже, доколкото помня, на почивката бе 2:2.

Девет от 16-те отбора в китайския елит са водени от чужденци, във втория ешелон сте дотук шестима. а Хунан за трети път в историята си се обръща към специалист отвън. В местния футбол се наливат много пари, но като че ли резултатите не идват толкова бързо, колкото в икономиката?

- Вижте, максимата, че "това, което не се купува с пари, се купува с много пари", важи в пълна степен тук. Само погледнете какви имена водят отборите в Суперлигата (тук са Свен-Йоран Ериксон, бразилецът Кука, Серхио Батиста, Ари Хаан, а Марчело Липи сдаде поста на Фабио Канаваро -6.p.). А това, че аз съм в „Б“ групата, не ме прави по-малко горд, че съм сред такава компания.

Чухте ли се с Ясен Петров (треньор на Шъджудзян -б.р.)? Сигурно много неща са се променили за 3 години.

- Чухме се 1-2 пъти, още докато вървеше първенството, имам някаква представа. За него беше много напрегнато, до последната минута буквално не се знаеше как ще свърши сезонът. Радвам се, че той постигна успех. И аз оставих някаква следа преди време, той я утвърди, дано отворим вратата за още български треньори в Китай, защото местните искат да развиват футбола и наливат доста пари.

Колко думи знаете на китайски?

- Аз имам претенции, че знам много езици, но китайският не ми е най-силният. Мога да водя елементарен разговор, но на терена е друго. Наясно съм как да процедираме. В щаба ми ще е Жикица Тасевски, с когото бяхме във Варна и Пловдив по-рано.

Как ще се борите с носталгията? На Ясен Петров най-много му липсваше семейството...

- Така е. Всеки си плаща цената, едното е за сметка на другото. Съпругата ми си има работа и остава тук. Така беше и преди, когато бях в Далиен.

Кога пътувате за Китай?

- На 2 януари. Първенството започва на 14 март. Преди това имаме два лагера. Първият ще е в Южен Китай, където ходят всички отбори заради по-добрите климатични условия. В отбора ви има двама сърби и един колумбиец.

Остават ли? Преди взехте Кирил Котев в Далиен...

- Единият сърбин си тръгва, другият (централният защитник Стеван Батес - б.а.) остава. Колумбиецът Луис Кабесас навремето го взех в Далиен, а сега е в Хунан с договор за още две години. Той е голмайсторът на отбора. За третия чужденец още е рано, ще видим дали ще е българин.

Доволен ли сте от условията за работа в Хунан?

- Има 6-7 затревени терена и още един изкуствен. Към базата има и хотелска част, но аз ще живея на друго място. Играят на два стадиона - един за 40 000 и един за 18 000 зрители. Не е зле, нали?

Да ви върна към родната действителност. Бяхте начело на младежките национали преди години, играхте на осминафинал за европейско първенство. Мъжкият тим в момента е без треньор, цикълът пак изглежда провален. Проблемът в селекционера ли е или в поколението?

- Проблемът не е в треньора, нещата са много комплексни. Както Наско Сираков каза, предстоят да се направят важни кардинални реформи, защото няма резултати, няма млади играчи. Вижте как се работи в държави, които са развиващи се във футбола - Исландия, острови разни. А при нас обикновено се гони треньорът.