Нямаше как спортно събитие от калибъра на олимпиадата да мине без всемогъщия шеф на световния футбол Сеп Блатер. 76-годишният швейцарец е член на Международния олимпийски комитет от 1999 г. и носител на олимпийски орден. Друг е въпросът, че е трудно да му се припишат кой знае какви заслуги за олимпийския футбол - по регламент на ФИФА само трима играчи над 23 г. в отбор могат да участват в игрите. Така турнирът остава далеч от класата на мондиала, въпреки че в Лондон блестеше звезда като Неймар, а в Пекин грееше Меси.

Година след като си осигури президентски мандат във ФИФА до 2015 г., чичко Сеп се наслаждава на относително спокойствие, особено в лятната пауза. Каленият в какви ли не битки функционер сякаш не се опари и от медийните фойерверки, гръмнали след намеците му, че Германия съмнително взела домакинството на световното през 2006 г. И в разгара на лятото се радва на олимпийско спокойствие, с което посрещна въпросите на “Труд” в Лондон.

- Наслаждавахте ли се на олимпийските игри, хер Блатер?

- Много! Футболът на олимпиадата бе посрещнат навсякъде много сърдечно. Да не забравяме, че домакин е Англия, родината на тази игра. Хората са компетентни, интересуват се и се вълнуват от това, което се случва по стадионите. Гледахме атрактивни мачове с игра на много високо ниво. Особено при жените прогресът е огромен и те събраха аудитория от над два милиона зрители. Затова мога да кажа, че олимпиадата беше успешна, дори много успешна.

- Най-добрите футболисти обаче не участват в игрите. Може ли това да се промени?

-Един от проблемите е, че националните федерации не полагат необходимите усилия и не осъществяват контактите с клубовете така както трябва, за да освободят играчите. Според мен самите футболисти биха участвали на олимпиада. Всеки би прегърнал духа на игрите, ако иска. На миналата олимпиада Лионел Меси настоя пред “Барселона” и клубът го пусна в Пекин и спечели златен медал. Той е шампион и пример.

- Могат ли игрите да бъдат сравнявани със световно първенство по футбол? Или смятате, че мондиалът е най-голямото спортно събитие?

- Двете състезания не могат да бъдат сравнявани. Олимпиадата продължава 16 дни, а световното - един месец. Като публика и особено като цифри от телевизионните предавания световното първенство на ФИФА е и остава номер едно от спортните събития.

- Българският национален отбор пропусна последните три световни първенства, а за следващото в Бразилия се случи в трудна квалификационна група с Италия, Чехия и Дания. Как оценявате шансовете на България да стигне до финалите на Мондиал 2016?

- Българският футбол разполага с големи таланти и отдавна добре изградена структура. В такава квалификационна група с топотбори с изравнени възможности е възможно всичко. Желая на България късмет по пътя към Бразилия!

- Много добри бивши футболисти, които вие добре познавате, избраха треньорския занаят - Диего Марадона в Аржентина, Христо Стоичков и Красимир Балъков в България например. Как може един успял играч да успее и като треньор?

- Футболист и треньор - това са две различни професии със своите специфични особености. Един треньор има нужда от повече психология, докато един футболист - от повече инстинкт.

- Други бивши спортисти като президентът на Българския футболен съюз Борислав Михайлов и на олимпийския ни комитет Стефка Костадинова станаха ръководители. Дали е по-лесно да практикуваш спорт или да го управляваш?

- Футболното семейство и спортът като цяло предлагат различни възможности. За хората с активна кариера на спортисти са отворени всички врати. В България Стефка Костадинова и Борислав Михайлов работят добре.

- Вече дълги години сте в управлението на футбола. Колко дълго ще останете на президентския престол във ФИФА и какво ще правите, след като слезете от него?

- Не мисля, че сега е моментът за този въпрос. Започнах в световната централа още през 1975 г. като технически директор. Оттогава се радвам на всеки ден във ФИФА и на всяко ново предизвикателство.

- При вашето управление се осъществиха различни реформи като въвеждането и отмяната на Златния и Сребърния гол. Ще има ли скоро нови промени в регламента?

- Пуснал съм в ход много програми - административни и чисто технически, които да помагат за развитието и напредъка на футбола. Сред тях е програмата “Гол”, организирането на световни първенства за юноши и младежи до 17 и 20 години, женският футбол и футболът в зала. В момента се осъществява реформа за пълна прозрачност във футбола и нулева толерантност към това, което пречи на играта.

- Колко скъп може и трябва да бъде един футболист и резонно ли е да се плащат суми като 94-те милиона евро от “Реал” (Мадрид) за Кристиано Роналдо?

- Трансферните суми и заплатите се определят от пазара. Когато купувачът плаща цената, която иска продавачът, значи се стига до споразумение. И се очаква, че и двете страни са доволни... Съвременният футбол генерира огромни финансови средства, той е икономическа машина.

- Как футболът може да бъде избавен от нелегалните залози, манипулациите и съмненията за нагласени резултати?

- Това е много тежък проблем. Ние можем да го решим само с помощта на властите в различните държави и полицията. И с една нова програма за феърплей, върху която се работи в момента. Както ви казах - футболът е и икономически механизъм. А щом някъде се въртят големи пари, комарджиите не стоят далеч... ФИФА винаги е насърчавала честната игра. Наградихме специално италианския играч Симоне Фарина за куража да откаже да участва в уреждане на мачове срещу 200 000 евро и да ни помогне да открием кой стои зад тази афера. Ако имаше повече футболисти като него, нямаше да ни се налага да работим толкова активно с Интерпол.

- Колко силна е организацията, която управлявате?

- Съдете сами - три милиона души в света играят футбол професионално, а над един милиард гледат. Играта обединява хората в държави, раздирани от кризи и войни. Футболът е социално-културен феномен, който играе все по-голяма роля в обществения живот. Играта възпитава дисциплина, уважение и феърплей. Бихме искали тези три елемента да ги пренесем във всекидневния живот на хората, в семействата, в политиката, в обществото.

- И накрая - какво бихте казали на футболните фенове в България?

- Желая много късмет и удоволствие - от футбола и от живота.