Българският национален отбор по футбол спечели с класическото 3:0 срещу аутсайдера в нашата група "G" в евроквалификациите Люксембург пред около 10 хиляди души на националния стадион "Васил Левски".

Две попадения на сметката си записа Димитър Бербатов, като по този начин увеличи актива си в "А" тима на 37 попадения, настигайки по този показател легендата ни и доскорошен свой селекционер Христо Стоичков.

"Лъвовете" имаха териториално предимство в срещата още от самите начални минути, но трудно достигаха до чисти голови позиции пред вратаря на гостите.

Обратно на очакванията тимът от Херцогството първи имаше шанс да открие, но неточен удар от фаул лиши Реми от попадение. В нашия актив пък на два пъти пред Димитър Бербатов се откриха добри шансове, но в единия случай не успя да насочи кълбото в мрежата с глава, а в другия изпусна сам срещу стража на Люксембург.

Все пак капитанът се реваншира с двата си бързи гола в 27-ата и 28-ата минута. Той успя да открие в 27-ата минута, след като засече центриране от фаул на Стилиян Петров, след което с жестове посвети попадението на новородения син на съотборника си Валери Божинов. Минута по-късно бе изведен от Ивелин Попов сам срещу Жубер и го прехвърли технично за 2:0

След двете попадения насетне дори и играта в защита на съперника тотално се срина и пред нападателите ни започнаха да се откриват куп възможности.

В тези минути пролича и доброто взаимодействие на младока Ивелин Попов с Бербатов, като още на два пъти звездата на Тотнъм и "А" тима ни успя да обстрелва вратата на Люксембург.

И в двата случая обаче той не успя да намери рамките на вратата. Полувремето завърши с блестящо подаване на Бербо към Мартин Петров, който също побърза да се включи след отличилите се с пропуски, изпускайки непосредствено пред голлинията.

През втората част българите заиграха още по-освободено и бързо достигнаха до класическа преднина. Хофман повали Бербо в наказателното поле, след като нападателят ни бе изведен на стрелкова позиция от Мартин Петров.

Съдията моментално посочи бялата точка и вдигна жълт картон на защитника. Мартин бе точен от единайсетметровия удар и покачи на 3:0.

Явно успокоени от сериозната преднина избраниците на Димитър Пенев значително намалиха оборотите. В игра се появиха Чавдар Янков, Христо Йовов и Мартин Кушев. Именно халфът на Хановер можеше да увеличи аванса ни, но от границата на пеналта стреля право в ръцете на Жубер.

В 77-ата минута се стигна и до сериозна неприятност - при игра за топката Бербатов се сблъска с двама защитници и получи аркада, при която напусна терена с риск за сериозна контузия. Докато Бербо получаваше медицинска помощ и Станислав Ангелов опита удар, но вратарят на Люксембург успя да избие.

Бербатов се завърна в игра в последните минути, в които за първи път изпуснахме в опасна близост до Петков играч на гостите - Колет излезе сам срещу стража ни, но не успя да улучи вратата. Отговорът не закъсня - отново Чавдар Янков в стил "Марадона" преодоля всички по пътя си, тръгвайки от центъра, но при решаващия удар Жубер успя да избие изстрела.

Броени минути по-късно капитанът ни изведе в коридор Мартин Кушев, нападателят преодоля Жубер и насочи топката към мрежата, но от голлинията защитник на Люксембург изчисти в ъглов удар.

До края нови попадения не паднаха и по този начин България спечели евроквалификацията от своята група "G" с убедителното 3:0. Така събрахме актив от 18 точки. По-късно обаче Холандия спечели с 1:0 като гост на Албания с гол в продължението и това намали до минимум шансовете ни за класиране.

състави:

България: 1. Петков, 3. Тунчев, 4. Томашич, 14. Занев, 6. Ст. Ангелов, 20. Ив. Попов (74 - 11. Кушев), 2. Кишишев, 19. Ст. Петров (60 - 8. Янков), 7. В. Димитров, 17. М. Петров (68 - 18. Йовов), 9. Бербатов

Люксембург: 1. Жубер, 2. Бигард, 3. Кинцигер, 4. Хофман, 5. Пайфер (46 - 11. Колет), 7. Щрасер, 6. Петерс, 8. Бетмер (82 - 9. Да Мота), 16. Реми, 17. Мюч, 18. Хус (46 - 13. Паял)