България записа отличен старт на квалификациите за място на Евро 2016! „Трикольорите" надвиха с 2:1 като гост Азербайджан, като по този начин поне за няколко часа ще бъдат лидер в своята Група „Н". Момчетата на Любо Пенев откриха резултата преди почивката с гол на Мицански, но в началото на второто полувреме домакините изравниха след гол от 30-35 метра и груба грешка на Владо Стоянов. Победата за България изкова резервата Венци Христов, който бе точен с глава в заключителните секунди на мача. .

Двубоят в Баку започна на много високи обороти и головите положения не закъсняха. Първата опасност бе пред домакините от Азербайджан, които се възползваха от груба грешка при изнасянето на топката от страна на Владимир Гаджев. Халфът на Левски буквално подари коженото кълбо на свой съперник, който с впечатляващ пробив стигна до полето, където се засуети и не успя да отправи точен удар. В 12-ата минута нова грешка в нашата отбрана, този път дело на Апостол Попов, след която Алиев отправи удар с глава. И този път обаче домакините бяха неточни за радост на Владо Стоянов.

В 14-ата минута България отговори с отлична комбинация, която завърши с гол. Дяков и Жоро Илиев комбинираха добре, след което бившият халф на Черно море изведе в коридор Илиян Мицански. Нападателят на Карлсруе, останал очи в очи с Агаев, успя технично да прокара топката покрай него - 0:1.

В средата на първата част Манолев, който започна двубоя на много високо ниво, отправи удар от около 25 метра. Този път обаче Агаев нямаше затруднения да улови. В 33-ата минута Апостол Попов за малко да забърка неприятности пред българската врата, допускайки груба грешка, но за радост домакините не се възползваха от положението. До края на първата част нови опасности пред двете врати нямаше и полувремето приключи при минимален аванс за нашите - 0:1.

Напълно очаквано още на почивката селекционерът на домакините Берти Фогс се реши на смяна, като пусна в игра Абдулаев за сметка на Джавадов. В 54-ата минута, сякаш от нищото, домакините успяха да изравнят. Назаров стреля от над 30 метра, Владо Стоянов се забави твърде много с реакцията си и позволи на топката да се оплете в мрежата зад него - 1:1. Изключително нелеп гол!

След изравняването, Любослав Пенев на свой ред реагира и пусна в игра Гълъбинов за сметка на Мицански. Буквално с първото си докосване до топката нападателят на Ливорно можеше да вкара гол! Той бе изведен отлично от Гаджев, но от 2 метра фронтално срещу вратата стреля в тялото на Агаев. Грандиозен пропуск на Гълъбинов!

За жалост в последните 20-25 минутки на срещата темпото на игра беше много ниско. Домакините привидно бяха доволни от очертаващото се равенство, а от своя страна момчетата на Любо Пенев така и не намираха път към вратата на Агаев. И когато двубоят вървеше към хикс, нашите успяха да вкарат нов гол. Неделев центрира от корнер, Апостол Попов се размина с топката, но с нея игра Венцислав Христов, който с глава вкара за 1:2. До края нашите удържаха аванса си и започнаха квалификациите с победа!

АЗЕРБАЙДЖАН - БЪЛГАРИЯ 1:2 (СЪСТАВИ И КОМЕНТАР)