Отборът на Ботев (Пловдив) сложи край на 16-годишно чакане. Днес възпитаниците на Станимир Стоилов победиха напълно заслужено Левски с 2:0, като това бе и най-малкото, с което гостите от София  можеха да се отърват. „Канарите" изиграха чудесен мач, с което зарадваха и многобройната си публика на стадион „Христо Ботев".

Точни за успеха на домакините бяха Бобен Грънчаров и Иван Цветков, докато от Левски се „отчетоха" с червен картон  на Станислав Ангелов в 59-ата минута.

Дербито бе белязано и със сериозно напрежение по трибуните, като дори срещата бе прекратена за няколко минути, след като двете агитки за малко не стигнаха и до бой.

Срещата стартира с уникалната атмосфера на стадион „Христо Ботев". Феновете на двете агитки създадоха неповторимо  посрещане на своите любимци, подобно за мач от аржентинското футболно първенство. На трибуните присъстваха около 16 хиляди души, което е нещо доста рядко срещано за мач от родната „А" група.

Първите минути от двубоя бяха белязани  със сериозни единоборства. Първото реално положение бе пред вратата на Левски, след като Тодор Неделев опита късмета си от фаул, но изстрелът му срещна противниковата стена. В ответната атака гостите от София също имаха своя шанс, но Мюлдер стреля високо в аут.

В 19-ата отборът на Ботев (Пловдив) бе много близо до гол. Неделев намери с чудесен извеждащ пас Вандер Виера, който не се забави и за минута, стреляйки много опасно. Топката обаче попадна в обятията на Пламен Илиев. Две минути по-късно Страхотна тупалка на Роман Прохазка профуча покрай дясната греда на Адам Стаховяк.

Домакините от Пловдив отново пропиляха чудесно положение в 25-ата минута, когато отлично центриране намери Бобан Гранчаров, който като по чудо не наказа „синия" тим.

Прошка от македонеца обаче нямаше в 27-ата минута, когато той скочи най-високо при един ъглов удар и с глава направи безпомощен Пламен Илиев за 1:0.

Попадението доведе до сблъсъци между двете агитки, което накара рефера Станислав Тодоров да прекрати срещата за няколко минути. Агитката на Левски счупи предпазната ограда и само намесата на полицията спира „сините" фенове от атака на сектора с привърженици на Ботев. „Канарите" пък обстрелваха софийските си гости със сигнални ракети.

До края на полувремето Ботев можеше да поведе и с 2:0, но хубав рейд на Тодор Неделев завърши със слаб удар в ръцете на Пламен Илиев.

Началото на втората част донесе и една промяна в редиците на Левски. Видимо изнервеният Нуно Пинто бе заменен от французина Ромейн Ели. Две минути след подновяването на играта „канарчетата" имаха нов шанс за попадение. „Жълто-черните" организираха бърза контраатака, която изведе Неделев и Виера сами срещу двама бранители на Левски. Младият Неделев обаче се полакуми и реши да стреля, пращайки топката над гредата на Илиев.

Малко по-късно малшансът за пловдивчани продължи, след като Борис Галчев удари греда при изпълнение на един пряк свободен удар. Неприятностите за Левски продължиха в 59-ата минута, когато столичани останаха и с човек по-малко. Станислав Ангелов получи втори жълт картон и заслужено остави своите съотборници с човек по-малко.

63-ата минута логично донесе и втори гол за домакините от Ботев. Пловдивчани решиха почти всичко в днешната среща, след като Иван Цветков вкарва за 2:0. Бившият нападател на Левски бе намерен по чудесен начин от Неделев и с мощен изстрел под гредата удвои преднината на своите.

От тук нататък темпото на игра спадна рязко. Играчите на Ботев се дръпнаха назад в своята половина и спокойно очакваха края на срещата. Останали с човек по-малко,  гостите от Левски така и не съумяха да създадат нещо по-интересно пред Стаховяк, с което безславно приключи и визитата им в Пловидв.

Така след ценния си успех днес, тимът на Ботев (Пд) събра актив от 32-точки толкова, колкото има и ловешкият Литекс. Загубата на Левски пък ще бъде чудесна новина за шампионите от Лудогорец, които при успех над Берое утре. Ще увеличат аванса си на върха  на четири точки.