Отборът на Литекс ще зимува като есенен първенец на България.  Преди броени минути, селекцията на Златомир Загорчич взе много ценен успех при визитата си на Локомотив (Пд), разбивайки „смърфовете" с 5:2. Двубоят бе пълно олицетворение на родното футболно първенство. Изключително лош терен, много попадения, нерви и  четири  червени картона, които се случиха пред сравнително малко публика на един полуразрушен стадион.

В герой за Литекс се превърна колумбиецът Уилмар Джордан, който наниза хеттрик в мрежата на Данчо Господинов. Другите голове бяха дело на Момчил Цветанов и юношата Георги Минчев. Почетните попадения за домакините пък вкараха Крис Гади и Александър Тунчев.

Двата отбора завършиха с по девет човека, след като Станислав Тодоров изгони Йордан Тодоров и Марков от Локо, както Златинов и Гълъбов от Литекс.

Дербито между Локомотив и Литекс бе от голямо значение и за двата отбора. При успех днес, гостите от Ловеч щяха да зимуват като есенен първенец, независимо от резултата между Лудогорец и Локомотив  (София). „Смърфовете" пък се бореха отчаяно за три точки, тъй като това щеше да ги бетонира на третата позиция във временното класиране. Такова  постижение не се бе случвало на плводвивчани от вече далечната 2004-та година.

Двубоят се играеше на безумно лошия терен на стадион „Локомотив". Игрището бе разорано, като вместо тревно покритие, стадионът предлагаше една кална баня . Играчите бяха окаляни до уши, а топката бе много трудна за отиграване, поради неравностите на терена.

Срещата започна със спорна ситуация. Джордан успя да порази вратата на домакините още в третата минута, след като се извиси най-високо при едно центриране. Реферът Станислав Тодоров обаче отсъди фаул в атака на колумбиеца.

Таранът продължи да тормози отбраната на домакините, като в 9-ата минута не успя да засече отличен пас от негов съотборник. Отговорът на Локо бе подобаващ, като Мартин Камбуров отправи тежък изстрел от пряк свободен, който профуча на сантиметри от вратата на Александров.

Любопитен факт бе, че отборът на Литекс излезе с един пълен дебютант в лицето на Пламен Гълабов. Младокът дори бе взел номер "5" от Николай Бодуров, който е отстранен временно от клуба поради неспазване на вътрешния правилник.

Така се стигна до 24-ата минута, в която гостите от Ловеч заслужено  успяха да поведат.  Момчил Цветанов показа уникален поглед върху играта, пускайки извеждащ пас зад отбраната към Джордан. Останал сам срещу Господинов, тъмнокожият таран не сгреши и разстреля пловдивския страж за 0:1.

Отличните минути за ловчанлии продължиха с пълна сила, като само 120 секунди по-късно, момчетата на Златомир Загорчич поведоха с 0:2. Това се случи не и без помощта на отбраната в „черно-бяло". Йордан Господинов и Диего не се разбраха за изчистването на една топка, от което се възползва Момчил Цветанов, който на празна врата реализира за 0:2. Чико изрази бурно своята, радост целувайки една от телевизионните камери на стадиона.

Все пак, отборът на Локомотив успя да се върне в мача, бележейки попадение малко преди края на полувремето. Мартин Камбуров се справи с наглед една невъзможна ситуация на корнера. Освободи се от двама играчи в "оранжево" и центрира в наказателното поле на Локомотив. Топката бе засечена от връхлитащия Крис Гади, който изпревари младия бранител Гълабов и с майсторски ъгъл опъна мрежата зад Александров.

Насъбрали енергия от оптимистичния край на полувремето, домакините от Локомотив достигнаха до 2:2, само минута след подновяването на играта. Здравко Лазаров центрира от свободен удар, Славчев отклони лошо с глава и топката попадна в свободния Тунчев, който разстреля вратаря, останал очи в очи с него.

Радостта в „черно-бяло" обаче бързо бе помрачена, след като Йордан Тодоров си изкара по безумен начин втори жълт картон, като остави своите колеги с човек по-малко до края на срещата.

Поредната промяна в резултата бе факт в 56-ата минута, когато Литекс отново поведе, а голмайсторът бе добре познат-Уилмар Джордан. Петър Златинов  асистира по отличен начин на колумбиеца, извеждайки го в коридор. Латиното с едно движение се освободи и ниско покрай Господинов отново извежда гостите напред в резултата.

Численото равенство бе възстановено след само две минути игра. Александър Цветков получава втори жълт картон и бе отстранен. Той задържа противник за фланелката и видя жълтия цвят за втори път. За отбелязване е, че  реферът Станислав Тодоров  демонстрира еднакъв критерий, както при ситуацията с Данчо Тодорво, така и с тази.

Литекс сякаш подсигури трите точки в мача, след като в 77-ата минута, резултатът стана 2:4. Асен Георгиев събори в наказателното поле Румен Руменов и реферът Станислав Тодоров не се поколеба да покаже дузпата. Зад топката застана Джордан, който хладнокръвно реализира за 2:4,с което оформи и своя хеттрик.

Видимо изнервени от очертаващата се загуба, локомотивци си изкараха и още един червен картон. Костадин Марков наплю съперник и видя червения картон от Тодоров.

Останали пак с човек повече, гостите от Ловеч стигнаха и до пети гол, който бе дело на юношата Георги Минчев. До края, нови попадения нямаше, но Пламен Гълъбов си изкара втори жълт картон, с което срещата завърши с общо четирима изгонени футболисти.