Волейболистите на България преминаха и през Италия с 3:0 гейма (20, 27, 19)  за 77 минути в последна среща от груповата фаза на финалите на Световната лига в Москва.

Така след като прегази световния и олимпийски шампион Бразилия и финалиста в Лигата от 2005 г. Сърбия и Черна гора, националният ни отбор преодоля убедително и европейския първенец. Националите завършиха първи в групата с три победи и геймово съотношение 9-0.

Утре българите ще играят на полуфинал от 18 часа, като ще разберат съперника си по-късно в петък. Вариантите са домакините от Русия или Франция.

В първия гейм националите ни дръпнаха на „адзурите" и първото техническо прекъсване дойде при 8:2 точки. Треньорът Мартин Стоев даде почивка на капитана Пламен Константинов и Евгени Иванов и на техните места започнаха като титуляри Костадин Стойков и Красимир Гайдарски. По-късно в този гейм в игра се появиха още Смилен Мляков и Тодор Алексиев. Наставникът на съперника Джанпаоло Монтали също направи експеримент, като пусна 33-годишния Самуеле Папи като либеро. С Италия сме в една група и на Световното първенство в Япония през ноември.

Българите продължиха методично да налагат волята си и при втората пауза водеха с 16:10. Разликата стигна до 7 точки за нашите (19:12), след което италианците се опитаха да се върнат в гейма и стигнаха до 20:18. Тогава Стоев взе почивка и след нея Владо Николов и компания бяха почти безпогрешни до крайното 25:20.

Втората част започна отново с наш превес и се стигна до 8:6. Тимът от Апенините изравни при 11:11, но при втората пауза водехме с 16:13. След това съперникът поведе с 23:21 и имаше три геймбола - всичките неутрализирани от българите. Матей Казийски изведе нашите напред при 27:26 след мощна атака. След негов сервис бе затворена частта при 29:27.

В третия гейм Стоев пусна всичките си налични волейболисти без Константинов. Българите поведоха от самото начало и поддържаха разлика от три до седем точки, за да затворят сета при 25:19.

"Искахме да приключим срещата по най-бързия начин, за да може да запазим силите си за оставащите два мача. Знаехме за кадровите проблеми в щаба на Италия и това ни позволи да използваме по-широк състав. По този начин и по-опитните играчи в наши тим ще се съхранят физически", българският селекционер след третата поредна чиста победа на финалите.

Капитанът Пламен Константинов пък, който получи почивка срещу Италия, заяви, че отново концентрацията ни до последно е била на високо ниво и това ни е донесло успех.

"Още в началото показахме, че сме по-добрият отбор. Бяхме спокойни и владеехме положението. Италианците пък бяха под напрежение", каза той след успеха.