САЩ спечели убедително олимпийското злато в баскетболния турнир при жените. Американките разгромиха Франция на финала с 86:50 и оправдаха очакванията на специалистите преди мача.

Състезателките на треньора Джино Ауриема имаха тотална доминация през целия турнир, който завършиха без нито една загуба и убедителни победи над повечето си съпернички.

Огромната част от препълнените трибуни в зала "Норт Гринуич Арина" подкрепяха французойките, които обаче бяха надиграни напълно, особено през второто полувреме.

Европейките се държаха сравнително достойно през първата и втората четвърт, след които губеха само с 12 точки - 37:25.

И когато всички очакваха нещо да се промени и американките да бъдат поставени под натиск, стана точно обратното. Баскетболистките на САЩ направиха невероятна трета четвърт, като само в нея успяха да отбележат 14 точки повече от своите съпернички (26:12). Така последните 10 минути бяха само за протокола, а американките натрупаха още по-голяма преднина.

Най-резултатна за САщ бе Кандис ПАркър, която наниза 21 точки, а капитанът Сю Бърдс добави още 10.

Бронзовите медали останаха за австралийките, които по-рано през деня биха Русия с 83:74.