Германия разби българската мечта за злато на Европейските игри в Баку. След 35 години волейболният ни отбор отново се класира на финал в голям турнир, но силите ни стигнаха само за почетна загуба с 1:3 от немците.

Основна причина за поражението са познати - лошото посрещане и несработеността на отбора ни. Сред най-слабите на полето пък отново бе Тодор Алексиев .

Нашите играха безобразно в първите две част, „възкръснаха" в третия гейм, но логично загубиха четвъртия от по-хитрия и опитен състав на Германия.

Първите два гейма протекоха по идентичен начин. Немците набираха преднина от 4-5 точки още в самото начало, която впоследствие се оказваше невъзможна за наваксване.

Много лошо, особено в първата част се представи Тодор Алексиев, който в един момент, при 10:7 сбърка елементарна топка, която му бе свирена за „носена".

Изобщо Алексиев бе най-честата мишена за немския сервис, като Витал Хайнен явно бе предупредил играчите си за слабостите, които Тошко има с посрещането.

В крайна сметка, след 11 непредизвикани грешки от наша страна, немците взеха гейма без проблеми с 25:16.

Тенденцията продължи и във втората част. При първата техническа пауза Бундестимът водеше само с 2 точки, но след две наши грешки резултатът с,лед това стана 6:10, а после и 11:16. Логично и този гейм бе затворен от съперника ни без особени проблеми.

В третия обаче играчите на Хайнен явно се поотпуснаха и „лъвовете" използваха това. Чудесно в мача се включи и играчът на Левски Чернокожев, който направи серия отлични атаки и блокове.

Този път ние имахме лек аванс в началото, който впоследствие бе заличен след няколко неубедителни отигравания на един от най-слабите в отбора ни - Тошко Алексиев.

Геймът вървеше сравнително равностойно и такъв остана до самия си край. След две страхотни блокади поведохме с 22:21. След като и двата отбора изпуснаха по няколко сет-пойнта, нашите все пак успяха да затворят частта с 31:29.

В началото на четвъртия гейм българите използваха позитивната си нагласа от спечеления трети, но тя премина бързо.

При първата техническа пауза водехме с 1 точка, но при второто вече губехме с цели 4, след няколко лоши атаки на Алексиев.

Авансът на Германия се запази и до самия край, а несработеността и неопитността на отбора ни си проличаха особено ясно именно в тази решителна част.

В крайна сметка обаче можем да бъдем доволни и от сребърните медали в Баку, още повече, че те бяха спечелени с експериментален състав.

БЪЛГАРИЯ - ГЕРМАНИЯ 1:3 (16:25; 18:25; 31:29; 21:25)

БЪЛГАРИЯ: Георги Братоев, Жани Желязков, Тодор Скримов, Валентин Братоев, Николай Николов, Светослав Гоцев - Мартин Божилов-либеро

ГЕРМАНИЯ: Лукаш Кампа, Йохен Шьоопс, Кристиян Фром, Денис Калиберда, Маркус Бьоме, Михаел Андрей - Фердинанд Тиле-либеро