Мъжкият национален отбор по волейбол спечели бронзовите медали на Световното първенство в Япония.

В малкия финал момчетата на треньора Мартин Стоев се разправиха с тима на Сърбия и Черна гора, побеждавайки с 3:1 гейма (22:25, 25:23, 25:23, 25:23). Мачът продължи час и 36 минути.

За тима ни това бе девета победа на турнира.

Навършващият днес 35 години Мартин Стоев започна със: Евгени Иванов, Жеков, Йорданов, Казийски, либерото Салпаров, Гайдарски и Константинов.

Българите влязоха отлично в мача, като първото техническо прекъсване в гейма дойде при отлична преднина от четири точки. При второто авансът на българите бе от две точки. След 17:17 точки последва отпускане в българските редици, което позволи на съперника да дръпне до 20:17 точки. Отборът на Сърбия и Черна гора не позволи нов обрат до края на гейма и взе частта с 25:22 точки за 25 минути игра.

Казийски

Втората част започна шеметно за българския тим, който набързо поведе с 4:0 точки. Първото техническо прекъсване дойде при 8:6 точки, а второто при 16:13 точки. Възловият момент в гейма дойде при 20:20 точки. Отлични прояви на Евгени Иванов и Пламен Константинов донесоха отново две точки преднина за българите за 22:20, а краят на гейма дойде при 25:23 точки, след 23 минути игра.

Третата част тръгна точка за точка, като първото техническо прекъсване дойде при 8:7 за сърбите, а второто при 16:15 точки в наша полза. В края на частта при 23:23 точки, отличен български блок и перфектно отиграване на Казийски донесоха успеха за българския тим в третия гейм.

Сърбите опитаха да се върнат в мача, като тръгнаха по-добре в четвъртата част. Въпреки това българите не изпуснаха съперника и първото техническо прекъсване дойде при точка преднина за българите. Второто при две точки аванс за нашите. Геймът се разви идентично с предния, като последното равенство бе при 23:23 точки. Казийски и Гайдарски сложиха по блестящ начин точка на гейма и мача.

Феноменалният български тим си извоюва бронзовите медали.

Тимът ни повтори успеха от 1986 година, когато в Париж българският национален отбор по волейбол спечели бронзовите медали. Това е общо пети медал за нас от световни първенства. Спечелили сме едни сребърен (1970 г.) и четири бронзови отличия, все при мъжете.

Най-резултатен за българите бе Матей Казийски с 20 точки. Нов отличен мач изигра и капитана на Левски Сиконко Боян Йорданов, който направи 14 точки. Евгени Иванов добави 12 точки.

триуф

За съперника с 22 точки се отличи Иван Милкович, 18 добави Вучевич.

Националите бяха наградени с бронзовите медали на церемония след финалната среща. Матей Казийски получи приз за първото си място на сервис и чек за 50 000 долара. 22-годишният национал бе и Топ 3 за Най-полезен играч на 16-ото Световно първенство. Тази награда отиде при бразилеца Жиба.