В блестящ стил световният шампион Веселин Топалов спечели осмата партия от двубоя за шахматната титла срещу Владимир Крамник от Русия.

Топалов игра с черните фигури, като принуди претендента да се предаде след 52-рия ход.

Крамник бе изправен пред неизбежен мат.

Двамата гросмайстори разиграха за четвърти пъти и трети пореден Славянска защита - Мерански вариант.

На 15-ия ход Топалов направи "новинка", след като игра дама на а6, вместо пешка на същата позиция, както беше в предишната партия.

След 16-ия ход Крамник имаше 78 минути за обмисляне на ходовете си, а Веско разполагаше с 95 минути.

След 19-ия ход Топалов получил възможност да спечели и изравни резултата в мача на 4:4 точки, като един от водещите руски коментатори на двубоя Сергей Шипов отбеляза това в анализа си по време на партията.

След 24-ия ход Веско имаше 80 минути за размисъл, докато минутите на руснака се стопиха на 42. След 30-ия ход Топалов имаше вече 47 минути срещу само 29 на съперника.

След първата контрола, на 40-тия ход инициативата вече бе почти изцяло на страната на черните, като с всеки следващ ход все по-категорично се очертаваше успехът на Топалов.

Според коментаторите на двубоя Топалов е стигнал логично до успеха в партията.

В дебюта Крамник е имал отлични изходни позиции да развие играта си, но той е предпочел упростяване на позицията си, което го довело до загубата.

Този път не е сработила и тактиката на Крамник за стабилна защита.

След осмата партия резултатът вече е 4:4 точки. Следващата, девета партия е в събота.