Съставът на Милан постигна първа победа в тазгодишното издание на ШЛ, след като преди броени минути, „росонерите" постигнаха драматичен успех при визитата си на руския шампион Зенит (Санкт Петербург) с 2:3.

Битката от тази предварителна група „С"предложи много емоции, след като гостите от Милано поведоха набързо с 0:2, но бойката игра на руснаците доведе срещата до 2:2. Всичко в тази среща бе решено в 78-ата минута, когато нелеп автогол на Хюбочан оформи крайното 2:3.

Отборът на Зенит бе крайно мотивиран за успех над именития си съперник. Феновете на питерци бяха препълнили стадион „Петровски" до краен предел, надявайки се, че звездите им Хълк и Аксел Витцел ще успеят да поведат руския тим към успех срещу намиращия се в криза италиански гранд.

В името на успеха, за тази среща бе реабилитиран и Александър Кержаков, който подкрепи Игор Денисов в искането му за справедливи заплати между руснаци и чужденци.

Гостите от Милан заложиха на доста млада нападателна двойка в лицето на Стефан Ел Шаарави и Боян Къркич, които бяха активно подпомагани от Кевин- Принс Боатенг.

Срещата в доста студения Санкт Петербург  започна по идеален начин за „росонерите", които откриха резултата още в 13-ата минута.

Урби Емануелсон изпълни пряк свободен удар, топката се отклони фатално от Роман Широков и Малафеев бе безпомощен 0:1.

Добрите неща за „росонерите" не спряха дотук, след като три минути по-късно, младата звезда на Милан Стефан Ел Шаарави направи за смях защитата на Зенит и със самостоятелен рейд матира домакините с феноменален гол.

Инкасираните два гола  амбицираха допълнително руския шампион, който започна да играе далеч по-добре, атакувайки непрестанно вратата на гостите от Милано. Така дойдоха и първите сериозни опасности пред Кристиан Абиати, като в 36-ата минута, италианският страж спаси два последователни удара на Хълк и Широков.

Малко по-късно, Лука Антонини бе близо до отбелязването  на автогол, но страхотният рефлекс на Абиати предотврати неприятната ситуация.

Последва много мощна тупалка на Хълк, но  стражът на Милан отново отчая руснаците с феноменално спасяване след този толкова тежък пряк свободен удар.

Все пак, голямото желание на Зенит бе възнаградено в самия край на първата част, когато отличен пас на Роман Широков изведе Хълк на удобна стрелкова позиция, от която многомилионната покупка не сгреши, намалявайки до 1:2

Втората част продължи със силната домакинска игра. Стадион „Петровски" изригна в 48-ата минута, когато резултатът бе изравнен. Точен за питерци бе грешникът от първия гол Роман Широков, който се възползва от едно неразчетено излизане на Абиати при корнер и с глава изравни, с което задълбочи и интригата в тази ранна среща от ШЛ.

Нов гол можеше да падне в 55-ата минута, но Кевин-Принс Боатенг се отличи с уникален пропуск, стреляйки в аут след перфектно центриране на Лука Антонини. Отговорът на Зенит бе далечен удар покрай дясната странична греда на Аксел Витцел.

В 71-ата минута, хубав изтрел с глава на Джампаоло Пацини мина покрай вратата на Малафеев, но не я порази за трети път.

Това обаче се случи в седем минути по-късно, когато вузпитаниците на Масимилиано Алегри отново поведоха в тази битка след автогол на чешкия национал Томаш Хюбчман.

Рикардо Монтоливо получи топката на десния фланг, след което веднага центрира към наказателното поле на Зенит. Там беше Джампаоло Пацини, който притесни максимално пазещия го Хюбочан, който за негово нещастие заби топката в собствената си врата за 2:3

Попадението попари играчите на Лучано Спалети, които направиха истински подвиг, връщайки два гола на именития си съперник, а сега отново изоставаха в резултата. Разбира се питерци не се предадоха и атакуваха до самия край на срещата.

Този път късметът не бе на страната на руския шампион и въпреки добрите възможности пред Анюков , резултатът остана непроменен.

Така преди изиграването на другата среща в тази група, отборът на Милан поведе в калсирането с актив от 4 точки. Мултимилионната селекция на Зенит пък е последна с 0 точки, нещо което рязко контрастира с амбициите на този клуб.

ЗЕНИТ-МИЛАН 2:3

0:1 Емануелсон (13'), 0:2 Ел Шаарави (16'), 1:2 Хълк (45+1), 2:2 Широков (48'), 2:3 Хюбочан (78'-автогол)

СТАДИОН: Петровски"

СЪДИЯ: Феликс Брих (Германия)

ЗЕНИТ: Малафеев, Анюков, Хюбочан, Ломбаерц(88-Бухаров), Кришито, Фейзулин(76'-Кануников), Вицел, Широков, Бистров, Кержаков, Хълк

МИЛАН: Абиати, Абате, Бонера, Сапата, Антонини, Де Йонг, Монтоливо, Емануелсон(64'-Ночерино), Боатенг(81'-Йепес),Ел Шаарави, Къркич(52'-Пацини)