Олимпийският волейболен шампион Русия стартира с чиста победа участието си на световното първенство в Полша! Волейболистите на "Сборная" надиграха категорично Канада с 3:0 (25:21, 25:19, 25:21) в първи мач от предварителна Група "С", в която е и България, игран този следобед пред около 4500 зрители в зала "Ерго Арена" в Гданск.

Над всички в руския тим бе звездата Дмитрий Мусерский със страхотните 18 точки (5 аса!!!, 1 блок и 86% ефективност в атака), а Николай Павлов добави 12 точки (2 аса и 48% ефективност в атака) за победата. За канадците Гавин Шмит се отчете с 11 точки.

Руснаците, олимпийски шампиони от Лондон, европейски златни медалисти и 3-кратни победители в турнира за Световната лига, все още нямат титла от световното първенство.

В другата среща от нашата група Китай постигна изключително драматична победа над Египет с 3:1 (25:20, 25:20, 23:25 и 33:31). Роля за това изигра и токовият удар в залата в Гданск.

Първите два гейма в този двубой не предвещаваха драматичната му развръзка. В тях волейболистите от най-многолюдната страна в света диктуваха събитията и поддържаха преднина, която им позволи да поведат с 2:0 след две почти идентични части с еднакъв резултат.

Но тогава дойде токовият удар в залата в Гданск. Той прекъсна двубоя за повече от половин час, което даде време за допълнителни наставления в състава на Египет и за пренастройване на тактиката.

И това изглеждаше, че няма да им помогне, след като китайците поведоха с 19:13 в третата част. Но необясним срив в играта им позволи на африканците не само да наваксат изоставането, а в крайна сметка да запишат частта на своята сметка след невероятни финални минути и резултат 25:23.

Драматичната развръзка обаче беше оставена за финал. В четвъртия гейм на няколко пъти египтяните имаха шанса да доведат нещата до тайбрек, но китайците с пословична упоритост и силна игра в защита се справиха и победиха в мача след 33:31.

Така те взеха пълни три точки от този двубой и се изравниха с лидерите България и Русия, които също взеха победи в първите си двубои, съответно над Мексико и Канада.

Вчера се изиграха и първите срещи в група "В". В тях Бразилия постигна очаквана победа над Германия с 3:0 (25:21, 25:19, 25:17), Република Корея - Тунис - 3:1 (24:26, 26:24, 25:21, 25:18), а Финландия направи пълен обрат срещу Куба от 0:2 и спечели с  3:2 (18:25, 21:25, 27:25, 25:23, 15:12).