Анди Мъри показа, колко огромна е разликата между завършената игра на големия шампион и суровия талант и мина категорично през Ник Кирьос със 7:5 6:3 4:6 6:1. Постоянството, дисциплината и в пъти по-голямата тенис интелигентност на шотландеца доминираха над моментните проблясъци от ракетата на 20-годишния младок, който в момента е на изпитателен срок след скандалния инцидент със Стан Вавринка в Монреал.

Мъри не успяваше да се възползва добре от сериозните тактически пробойни в играта на Кирьос в първия сет и дори изостана с ранен пробив за 1:2, който веднага върна. Все пак, битката продължи почти до тайбрек, а при 6-5 в негова полза, световният №3 се добра до 15:40 и материализира втория сетпойнт.

Австралиецът очевидно има мощта и ударите да се бори с тенис елита, но странните му решения и нетърпението в разигравания нулират шансовете му срещу опитен съперник като Анди. При 2:4 и 30:30 във втората част, Кирьос трябваше да изиграе не особено трудно воле, с което да си осигури брейкпойнт, но вместо това избра безумен удар между краката, който не попадна в корта.

Кирьос пропиля твърде много възможности, за което говори фактът, че реализира едва три от общо 14 брейкпойнта в мача. След като все пак успя да грабне третия сет, Ник бързо предаде първите два гейма в четвъртия и по този начин обезсърчи немалкото си почитатели по трибуните, които сравнително мълчаливо изгледаха как Мъри затваря мача с 6:1.

"Той е непредвидим и разполага с всички удари в арсенала си, така че беше наистина труден мач", призна след победата Анди Мъри. Шотландецът очаква Адриан Манарино във втори кръг.

Петият поставен в основната схема Стан Вавринка започна с победа участието си на US Open. Швейцарецът се наложи със 7:5 6:4 7:6(6) над Алберт Рамос за два часа и 14 минути игра. Стан пласира 53 уинъра и проби на пет пъти от 12 възможности.

Двукратният победител от турнири от Големия шлем достигна полуфиналите в Ню Йорк през 2013-а, а миналата година - до четвъртфиналите. Той вече е с баланс от 16-2 през този сезон в надпреварите от Шлема, след като игра поне четвъртфинал на предишните три мейджъра.

Французинът Николас Маю победи със 7:5 7:6(6) 7:5 представителя на домакините Сам Куери, докато неговия сънародник Адриан Манарино отстрани Константин Кравчук след 7:6(6) 6:4 6:1. 31-ият поставен Гийермо Гарсия навакса изоставане от 1:2 сета и в крайна сметка се наложи със 7:6(4) 4:6 4:6 6:3 6:1 над Янко Типсаревич. Бърнард Томич пък спечели с 5:7 7:6(4) 6:4 6:3 срещу Дамир Джумур и ще играе с Лейтън Хюит.

Стийв Дарси ще е следващият съперник на Роджър Федерер, след като ветеранът Маркос Багдатис се отказа при 6:7(2) 6:3 6:2 3:1 в полза на белгиеца. Сънародникът на Дарси, Рубенс Бемелманс, също се поздрави с успех, надделявайки над Жил Мюлер с 6:4 1:6 6:4 6:4.

Денис Истомин загуби маратонски тайбрек в първия сет, но след това обърна Бенямин Бекер - 6:7(9) 6:4 6:4 6:1, докато Раджийв Рам преодоля в три сета представителя на домакините Райън Харисън със 7:6(3) 6:4 6:1.