България записа четвърта чиата победа над Холандия с 3:0 гейма в група А на Световната лига. Въпреки резултата, успехът не дойде никак лесно. Нашите нямаха особени проблеми в първия гейм и логично го спечелиха с 25:22.

Във втория обаче холандците започнаха много съсредоточено и на моменти имаха преднина от 5 точки. Играчите на Силвано Пранди се стегнаха след второто техническо прекъсване и след две серии с няколко поредни точки в тяхна полза, затвориха втората част с 25:20.

Най-трудно бе в последния гейм. Гостите отново започнаха силно и натрупаха преднина в началото. Нашите отново наваксаха - 16:16. Оттук, почти до самия край на гейма, играта вървеше точка за точка. В крайна сметка обаче, благодарение на доброто изпълнение на сервис, успяхме да затворим гейма с 32:30.

Така България отново се изравни на върха в класирането с Бразилия. Двата тима имат по 25 точки в група А. В четвъртък (20:00 часа) и петък (18:00 часа) са решителните мачове със "Селесао" във Варна.

България:Андрей Жеков, Матей Казийски, Виктор Йосифов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Цветан Соколов, Теодор Салпаров - либеро

Холандия:Яник ван Харскамп, Нийлс Клапвайк, Дик Коой, Йерун Раувердинк, Роб Бонте, Витце Койстра, Йелте Ман - либеро

БЪЛГАРИЯ - ХОЛАНДИЯ 3:0 (25:22, 25:20, 32:30)

Първи гейм

Спокойно начало на мача. Нашите имат леко предимство в точките и първото техническо прекъсване дойде при резултата 8:6 за България.

След него нещата продължават в същото русло, като Тодоро Алексиев с чудесна атака покачи на 13:10. Това пък накара селекционерът на гостите да поиска прекъсване.

Невероятен сервис на Соколов, който хвана холандците неподготвени и второто техническо прекъсване идва при 16:12 за България! Нашите си осигуриха чудесна преднина, която им дава голямо предимство за спечелване на първия гейм.

България е на 4 точки от това да затвори първия гейм! 21:17за нашите. Петер Блаже поиска второ прекъсване за Холандия.

България печели първия гейм с 25:22! Доста по-добра игра на холандците от първия гейм вчера, когато те завършиха само с 9 точки, но и това не им помогна. Сега те походиха по-предпазливо, което обаче им донесе само няколко точки повече.

Втори гейм

Нашите започнаха по-разконцентрирано втората част и изостават с 4:6. Първото техническо прекъсване дойде при 6:8 за гостите. Холандия поведе с 11:6, което накара Силвано Пранди да поиска прекъсване. Нашите допускат много неточности в подаванията си.

Второто техническо прекъсването дойде при 13:16. Българите стабилизираха играта си, но засега гостите от Ниската земя все още имат предимство.

Страхотни минути за българите след прекъсването и резултатът вече е равен - 16:16!Два страхотни сервиса на Андрей Жеков малко по-късно пък ни дадоха преднина за пръв път в гейма - 20:18.

След страхотни псоледни минути, играчите на Пранди спечелиха втория гейм дори с по-убедителна разлика, отколкото първия - 25:20. Българите подобриха значително сервиса и в крайна сметка са на гейм от четвърта победа в над Холандия в група А.

Трети гейм

Холандците отново започват по-силно и първото техническо прекъсване идва при резултат 5:8 за гостите. След почивката холандците поведоха дори с 5 точки. Нашите обаче отново, подобно на втория гейм, се вдигнаха и второто техническо прекъсване дойде само при точка изоставане - 15:16.

Третият гейм се завърза изключително много - 19:19. Нашите обаче отново показаха характер и се сдобиха с точка преднина - 20:19.

23:23! Третият гейм се развива точка за точка, подбно на последната част и във вчерашния мач. Пранди взе почивка, за да могат нашите да отдъхнат. 26:25. Нашите вземат предимство! 27:28!Нещата се обърнаха и сега Холандия има геймпойнт. Блокадата ни обаче сработва и резултатът отново е равен. 32:30! Гейм и мач за България! Прекрасен Жеков носи победата в четвъртия мач срещу Холандия!