Победителят в състезанието за Гран при на Австралия в Мелбърн най-често печели и световната титла в края на сезона, показва статистиката във Формула 1 от последните десет години. Коя е най-доминиращата нация в кервана, кои са дебютантите в Мелбърн, както и още доста любопитни подробности ви представяме няколко дни преди първия старт за годината:

* 23-годишният пилот на Макларън Люис Хамилтън все още има шанс да стане най-младият шампион. Фернандо Алонсо спечели първата си титла на 24-годишна възраст с Рено.

* Алонсо е спечелил 19 състезания, което е повече от всеки друг активен пилот във Формула 1. След испанеца се подреждат Кими Райконен (Ферари) с 15 и Дейвид Култард (Ред Бул) с 13.

* Победителят от Мелбърн е ставал шампион седем пъти през последните десет сезона, а Ферари е най-честият първенец на тази писта.

* Последният австралиец с първо място е Алън Джоунс (Уилямс) през 1981-а година, когато става и краен победител за сезона. До момента няма австралийски пилот с победа на собствена земя, като шанс има само Марк Уебър (Ред Бул).

* Бразилецът Нелсън Пикет (Рено) и французинът Себастиен Бурде ще отбележат дебютите си на състезанието в Мелбърн. Само 56 пилоти за 58 години са завършили дебютното си състезание сред първите осем. Последният е германецът Себастиан Фетел (БМВ Заубер) с осмо място на миналогодишната надпревара в САЩ.

* Бурде е първият французин, който ще започне сезона, след Оливие Панис през 2004-а година. На първият старт за сезона няма да има северноамериканец за първи път от 2004-а година.

* Петимата германци доминират сред пилотите пред британците с четирима представители и тримата бразилци. Общо погледнато, пилотите от тези три народности са повече от половината от