Отборът на Арсенал се върна на победния път. Преди броени минути, момчетата на Арсен Венгер разбиха гостуващия Нюкасъл с 4:1, демонстрирайки атакуващ и приятен за окото футбол. По този начин, „топчиите" донякъде измиха срама за загубата от Стоук Сити в предишния кръг.

Над всички днес бяха Санти Касорла и Оливие Жиру, които блеснаха с по две чудесни попадения. По-голяма част от асистенциите бяха дело на изигралия нов силен мач-Алексис Санчес. Почетният гол за „свраките" бе реализиран от малдия испански талант Айозе Перес.

Арсенал остава на шеста позиция, но вече има точков актив  от 26 точки толкова, колкото има и петият Саутхямптън. Нюкасъл пъкне с място по-надолу и три пункта по-малко.

Атмосферата в отбора на Арсенал не бе никак добре. „Топчиите" бяха допуснали три загуби в последните си пет двубоя, което бе изнервило феновете до краен предел. Много от тях дори пожелаха оставката и на Арсен Венгер, въпреки убедителния успех срещу Галатасарай в Шампионската лига. Притиснат от контузиите на редица основни играчи, мениджърът предприемаше сериозен риск, преквалифицирайки Матьо Дебюши като централен бранител. Добри новини за него бе завръщането сред титулярите на играчи като Шчесни, Дебюши и Дани Уелбек.

Седмица след знаменитата победа над Челси, „свраките" търсеха поне точка и от Арсенал. Алан Пардю бе направи четири промени в своя тим, а най-големият проблем бе на вратарския пост, където като титуляр започна младият Аник.

„Артилеристите" бързо напипаха своя ритъм и притиснаха своя опонент. Гредата спаси Нюкасъл още в 7-ата минута, когато капитанът Мертезакер стреля с глава. Изстрелът му бе доста труден, тъй като бе отправен по усет и с гръб към мрежата.

Така се стигна до 14-ата минута, когато Арсенал заслужено поведе в резултата. Гостите допуснаха грешка при изнасянето на топката. Жиру поде бърза атака, пускайки към включващия се по крилото Алексис. Чилиецът напредна и центрира акуратно. В наказателното поле вече бе гореспоменатият Жиру, който след перфектен удар с глава направи 1:0!

Алексис впечатли с уникален извеждащ пас в 31-ата минута. Чилиецът копна топката, която намери Дани Уелбек. Английският национал опита моментален удар, който премина покрай дясната греда на Алнуик. Напрежението веднага се прехвърли от другата страна на терена, където голът висеше „на косъм". Гуфран стреля с глава след едно центриране, ала Шчесни прояви невероятен рефлекс, отразявайки головата възможност. Папис Сисе също нямаше късмет при добавката, след като стреля право в тялото на поляка.

Втората част започна по-мечтания начин за домакините, които в 52-ата минута вече водеха с 2:0. Алексис Санчес отново блесна с чудесна асистенция. Латиното пусна хитър извеждащ пас към навлизащия на скорост Санти Касорла. Рожденикът днес имаше много малък удар за стрелба, но това не му попречи да прати топката в мрежата на излезлия да го пресича Джак Аник.

Лудите минути на „Емирейтс" продължиха и с третия гол за Арсенал. Шест минути след гола на Касорла, Оливие Жиру наниза своето второ попадение. Ектор Бейерин комбинира чудесно със съотборник и отправи прострелен пас във вратарското поле на Нюкасъл. Голаджия като Оливие веднага се възползва от чудесната ситуация и с левия крак елегантно покачи до 3:0!

Ентусиазмът на „топчиите" леко се охлади в 63-ата минута. Нюкасъл се върна в мача, бележейки за 1:3. Отбраната на Арсенал проспа едно центриране в собственото си наказателно поле. Младият Айозе Перес бе оставен абсолютно непокрит и с глава простреля Войчех Шчесни.

Последният интересен миг в двубоя бе дузпата за Арсенал в 87-ата. Пол Дъмет събори Дани Уелбек и Лий Мейсън посочи „бялата точка". С отговорната задача се нагърби Санти Касорла, който в стил „Паненка" оформи крайното 4:1.

В следващия кръг, Венгер и компания имат трудна визита на намиращия се в криза-Ливърпул. Нюкасъл приема борещия се за спасението си Съндърланд.

АРСЕНАЛ-НЮКАСЪЛ 4:1

1:0 Жиру (15'), 2:0 Касорла (54'), 3:0 Жиру (58'), 3:1 Айозе Перес (63'), 4:1 Касорла-дузпа (88')

СТАДИОН: „Емирейтс"

СЪДИЯ: Лий Мейсън

АРСЕНАЛ: Шчесни, Белерин, Дебюши, Пертезакер, Гибс, Окслейд-Чембърлейн, Касорла, Фламини, Санчес, Жиру, Уелбек (резерви: Мартинес, Подолски, Саного, Кембъл, Коклен, Аяи, Майтланд-Нилс)

НЮКАСЪЛ: Алнуик, Янмаат, Колочини, Уилямсън, Дъмет, Тиоте, Колбак, Айозе, Гуфран, Амеоби, Сисе (резерви: Уудман, Анита, Хайдара, Кабела, Вукчич, Ривиер, Армстронг)