Българската тенисистка Сесил Каратанчева вече е само на победа от основната схема на "Ролан Гарос".

След като вчера спечели българското дерби с Елица Костова в три сета, днес втората ни ракета премина през американката Мария Санчес (№187) отново след три части за крайното 6:3, 6:7(5), 6:1.

Така в решителния трети кръг Сесил очаква Тамира Пашек (№195), която се справи с Жули Коан. Пашек и Сесил са се срещали само веднъж досега - през 2011 г. австрийката печели с 6:1, 6:3 на турнира в Щутгарт.

Иначе Каратанчева можеше далеч по-лесно да си реши двубоя срещу Санчес, но пропусна мачбол във втория сет. До този срив в играта ѝ сервисът бе най-силното оръжие на българката, която бе вкарала над 80% от първите си начални удари и бе спечелила около 70% от точките на тях. Същевременно Каратанчева притискаше Санчес на ретур и мачът изглеждаше безпроблемен.

Първият сет вървеше равностойно до 3-3, след което Сесил проби и затвърди, а в деветия гейм отново взе подаването на Санчес, повеждайки в сетовете след 46 минути игра.

Втората част започна с ранен пробив, който Каратанчева удържаше до осмия гейм, а при 5-3 българката пропусна мачбол, след което брейкът бе отразен от 187-та в света. Последваха още два гейма за Санчес, която поведе с 6-5 и на свой ред сервираше за сета, но Сесил показа железни нерви.

Тайбрекът също беше драматичен. Американката стигна до 5-4 преди двата си начални удара, но при 6-4 Сесил взе точката, отразявайки първия сетбол, но след това се предаде на свой сервис и резултатът бе изравнен.

За радост всичко премина по ноти в решителната част и Каратанчева вече мисли за последното си препятствие преди основната схема. С два затвърдени пробива българката поведе с 5-1, след което стигна до 0-40 на ретур и нови три мачбола, слагайки точка на спора от втория си опит след два часа и 18 минути на корта.