България остана четвърта на волейболния турнир в Лондон. „Лъвовете" загубиха малкия финал от Италия с 1:3 (19:25, 25:23, 22:25, 21:25) . Въпреки поражението, нашият тим заслужава бурни овации за представянето си на Олимпиадата.

След поредица от скандали, почти никой не вярваше в доброто представяне на тима. Момчетата на Найден Найденов играха на много високо ниво във всичките си мачове. Победа над спечелилият Световната Лига състав на Полша, абсолютното смазване на Германия... Тези мачове ще бъдат дълго време в съзнанието на феновете, които изживяха всички тези вълнуващи моменти.

Бъдещето на националния ни тим изглежда повече от обещаващо, предвид младата възраст на почти всички състезатели. В откритие за тима се превърна представилият се отлично Тодор Скримов. Цветан Соколов, Георги Братоев, Виктор Йосифов, Теди Салпаров... пък показаха, че са едни от най-добите волейболисти в света. Опитният Владимир Николов пък  изигра на много високо ниво последния си голям форум е скипа на националния отбор.

На фона на българското представяне на Олимпиадата, подвигът на волейболният ни тим изглежда един от най-големите ни, въпреки че не спечелихме медал.

Иначе днешната  среща започна по-добре за италианците. „Адзурите" поведоха с 3:1, а преди първото техническо прекъсване преднината им бе 8:4. Противниците ни показаха силния си сервис, който в предишния мач, завършил 3:0 за нас, не им се получаваше. От своя страна „лъвовете"допуснаха най-много грешки при посрещането, а блокадата не ни спореше в голяма част от гейма. Така италианците взеха първата част с 25:19

България поведе с 2:0 във втория гейм, но след две грешки на Тодор Алексеиев, италианците излязоха напред с  3:2. Нашият тим стоеше много по-добре на игрището и след промяна на изпълнението на сервисите и по-голяма прецизност при блокадите, играта ни потръгна. Нашите поведоха с 13:9 след отлична комбинация между Йосифов и Братоев. Италианците успяха да отбележат 4 поредни точки и изравниха. Нашите обаче излязоха отново напред за 16:14.

Противниците ни обаче наваксаха и изравниха отново при 18:18. След отлична комбинация между Теди Салпаров и Владо Николов, българите поведоха с 19:18, но италинците бързо изравниха след грешка на защитата ни. Скримов не успя да посрещне една топка на адзурите, което им даде точка преднина за 22:21. Тошко Алексиев обаче бързо възстанови равенството. След отлична блокада лъвовете поведоха с 24:23. В крайна сметка нашите взеха гейма с 25:23.

В третият гейм, лъвовете поведоха с 5:1, но след силна игра на италианците резултата стана 7:7. Владо Николов направи отлична блокада и поведохме с 10:8. След наша преднина при 15:14, италианците обърнаха за 15:18.  Цветан Соколов се появи в игра, но не му тръгна добре играта. Той сгреши и резултатът стана 19:16. Диагоналът влезе в разправа с противников играч, от което нямаше никаква полза. Възпитаниците на Беруто  поведоха с 23:19, но нашите наваксаха до 23:21. В крайна сметка обаче адзурите затвориха гейма при 25:22.

В началото на четвъртия гейм, резултатът се развиваше точка за точка. Адзурите се откъснаха при 13:9. Нашите наваксаха за 13:12. След две грешки на италианците в атака, резултатаът стана 16:16. Адзурите продължиха да водят и така резултатът стана 22:19. Савани би много силен сервис и отбеляза точка. Неговите съотборници добавиха още две и така спечелиха бронза.

Състави:

България: Георги Братоев, Цветан Соколов, Тодор Скримов, Тодор Алексиев, Николай Николов, Виктор Йосифов - Теодор Салпаров-либеро.

Резерви: Добромир Димитров, Владимир Николов, , Валентин Братоев, Николай Пенчев, Теодор Тодоров.

Италия: Драган Травица, Михал Ласко, Кристиан Савани, Иван Зайцев, Луиджи Мастранджело, Емануеле Бирарели - Андреа Бари-либеро

Резерви: Данте Бонифанте, Симоне Пароди, Самуеле Папи Алесандро Фей, Андреа Джови-либеро