Летящ старт начело на националния отбор по волейбол записа Радостин Стойчев. Наставникът на България изведе тима до страхотна победа с 3:1 гейма (25:22, 19:25, 25:23, 25:20) над един от най-класните съперници в света Куба. Срещата се игра традиционно във Варна.

В понеделник двата тима отново ще се срещнат, но при закрити врати за феновете в двустранна и неофициална среща като подготовка за 22-ото издание на Световната лига.

Следващият уикенд родните национали приемат Германия в първия кръг на груповата фаза на комерсиалната надпревара. Видя се, че нашите национали има още върху какво да работят за сработка, но демонстрираха и перфектни разигравания, тактика и възможности.

Срещата започна прекрасно за "трикольорите". Те поведоха още в началото на първия гейм и постепенно увеличиха оборотите и разликата набъбна до 15:8. По-сериозно отпускане бе допуснато в края на първата част, когато при гейм-бол за България, допуснахме 5 точки на съперника, но при 24:22 успяхме да затворим гейма.

Вторият гейм бе обаче не се разви добре. Кубинците вдигнаха значително оборотите и заиграха по-добре. Гостите поведоха първо с 8:7, а после увеличиха преднината си до 14:9. В крайна сметка затвориха гейма при 19:25.

Третата част бе доста оспорвана, като вървеше точка за точка. Още от началото се случиха и няколко обрата в резултата - от 4:2 за България до 4:6 и 6:8 за гостите. След куп перипетии в крайна сметка "трикольорите" спечелиха с 25:23.

Четвъртият гейм като цяло бе може би най-силен за тима на Радостин Стойчев. Националите не изпуснаха инициативата нито за миг и заслужено триумфираха с 25:20 и осигуриха летящият старт за Радостин Стойчев.

България - Куба 3:1 (25:22, 19:25, 25:23, 25:20)

България: Андрей Жеков 2, Матей Казийски 7, Владимир Николов 6, Тодор Алексиев 14, Виктор Йосифов 5, Теодор Тодоров 12, Владислав Иванов - либеро (Валентин Братоев 1, Цветан Соколов 14, Константин Митев)

Треньор: Радостин Стойчев

Куба: Уилфредо Леон 17, Йоандри Диас 4, Хенри Бел 21, Османи Камехо 5, Ясер Пердомо 9, Фернандо Ернандес 3 - Кейбир Гутиерес-либеро (Дариел Албо 5, Хесус Ернандес, Роландо Сепеда 11)

Треньор: Орландо Блекууд