Арсенал  постепенно започва да се съвзема след кошмарната загуба от Монако в Шампионската лига. Момчетата на Арсен Венгер показаха другото си лице и днес победиха с 2:0 намиращия се в игрова криза тим на Евертън. Точни за успеха на „артилеристите" бяха Оливие Жиру и Томаш Росицки, като по-този начин столичани отново си върнаха третото място във временното класиране. Добър двубой за своя тим направи и колумбийският вратар Давид Оспина, който на няколко пъти спаси домакините от сигурни попадения.

Евертън пък продължава да лъкатуши по долните позиции на таблицата, като „карамелите" се намират на само 6 точки от зоната на изпадащите.

Първата част за домакините започна доста трудно. „Топчиите" явно все още страдаха от френския кошмар „Монако" и трудно достигаха до реални голови положения пред Тим Хауърд. За радост на Арсен Венгер, опонентите им от Евертън също не предлагаха нещо кой знае какво, разчитайки на нещо специално от страна на Лукаку, Миралас или Рос Баркли.

Домакините сложиха край на своите мъки в 35-ата минута, когато резултатът  бе открит в тяхна полза. Оливие Жиру, който скъса нервите на „топчиите" с пропуските си в Шампионската лига, този път се разписа, при това с доста ефектно попадение. Габриел Паулища не успя да отиграе с глава едно центриране от корнер, което попадна в краката на Жиру, който без подготовка прати коженото кълбо в далечния ъгъл на „карамелите".

Второто полувреме на срещата, до голяма степен, принадлежеше на Евертън. Момчетата на Роберто Мартинес създадоха няколко отлични положения за гол. Тук обаче с уникалния си рефлекс блесна стражът на домакините Давид Оспина, който се намеси фундаментално при удари на Аарън Ленън и Рос Баркли.

Арсенал можеше спокойно да доиграе оставащите минути на дербито, ако сериозен пропуск в 80-ата минута не бе направил Месут Йозил. Немският национал излезе на стрелкова позиция, но с решителен шпагат блесна младият бранител Гарбът.

Всичко обаче приключи в 88-ата минута, когато „карамелите"  бяха подчинени с втори гол. Томаш Росицки получи топката на дъгата, след което моментално отправи доста слаб и безопасен изстрел. За негова радост, коженото кълбо  срещна крака на Фил Джагиелка и подлъга фатално Тим Хауърд за крайното 2:0.

В следващия междинен кръг от Висшата лига, Арсенал има трудно гостуване на градския съперник Куинс Парк Рейнджърс, докато Евертън ще гостува на Стоук Сити.

АРСЕНАЛ-ЕВЕРТЪН 2:0

1:0 Жиру (35'), 2:0 Росицки (88')

СТАДИОН: „Емирейтс"

СЪДИЯ: Андре Маринър

АРСЕНАЛ: Давид Оспина, Белерин, Паулища, Косчелни, Гибс, Коклен, Окслейд-Чембърлейн, Касорла, Йозил, Санчес, Жиру (резерви: Шчесни, Мертезакер, Росицки, Уолкът, Монреал, Чеймбърс, Уелбек)

ЕВЕРТЪН: Хауърд, Колмън, Стоунс, Ягиелка, Гарбът, Бешич, Бари, Миралас, МакКарти, Баркли, Лукаку (резерви: Жоел, Гибсън, Коне, Нейсмит, Ленън, Алкараз)