Отборът на България загуби с 3:1 гейма от състава на Русия в първи полуфинален двубой от олимпийския волейболен турнир в Лондон. "Сборная" спечели мача след 25:21, 25:15, 23:25 и 25:23 в отделните части и ще играе финал в неделя, докато българските волейболисти ще се борят за бронзов медал.

След равностоен първи гейм, в който родните волейболисти водеха и при двете технически паузи, "Сборная" показа класа в края на частта и с мощни атаки от начален удар обърна резултата и взе гейма с 25:21.

Напрежението, с което руснаците започнаха се изпари и те покачиха още повече силата на началния си удар, което тотално разби посрещането ни във втората част, а това доведе до катастрофален резултат от 25:15 във втория гейм.

Въпреки тежкия удар, България не се предаде и макар да беше изключително затрудена от своя много класен противник, намери сили за ново вдъхновение, поведе с три точки при първото прекъсване, а до второто успя да задържи тази преднина. Русия не се даде никак лесно, но родните волейболисти показаха изключително здрави нерви, а в края два отлични сервиса на капитана Владо Николов ни позволиха да върнем един гейм след 25:23 в наша полза!

В страхотна игра на нерви и класа, българските лъвове опитаха всичко в четвъртата част, но макар да тръгнаха с преднина от три точки на първата пауза, Русия демонстрира мощ и отново спечели надиграването от начален удар. В края на гейма България имаше своята отлична възможност да дръпне с две точки, но "Сборная" се справи, а малко след това затвори мача с 25:23 и 3:1 гейма в своя полза, класирайки се на финал.

Първият сет започна равностойно, а благодарение на пределната си концентрация родните волейболисти дори стояха малко по-стабилно на полето и след успешни атаки на Алексиев, Соколов и грешко от сервис на руснаците, първата пауза дойде при 8:5 в полза на България. Момчетата на Найден Найденов останаха точни и съсредоточени и до втората техническа пауза, като Скримов, Алексиев и Соколов добавиха нови точки, а блокада на Ники Никилов и Цецо Соколов направи резултата 16:13 в наша полза при второто прекъсване. Тук обаче Русия покачи оборотите, притисна посрещането ни от начален удар и стигна до 16:17, което принуди българският щаб да вземе прекъсване. Това не помогна и Тетюхин записа нов ас, преди най-после да вземем 18-та точка. Русия ни обърна при 20:19, а до края на сета не изпусна преднината си и дори я увеличи на 4 точки, за да затвори мача с 25:21 след неефективно посрещане и трудно построени атаки в нашата половина.

Далеч по-спокойна, "Сборная" започна по-агресивно втората част, рискът при начален удар се покачи, а българското посрещане трудно отговаряше на предизвикателството, което позволи на Русия да дръпне с 5:2, преди Найденов да поиска прекъсване. Нов мощен сервис разколеба защитата ни, а след продължително разиграване се стигна до 6:2, когато в игра се появи Владимир Николов. И това не помогна за 7:2 след нов мощен сервис, а трудните минути продължиха и на първата пауза преднина на Русия бе цели шест точки след пореден бомбен изстрел от начален удар, на който Тодор Алексиев нямаше отговор. Тошко бе пробит още два пъти, като макар и някак да организирахме атаки, и при двата опита Алексиев сгреши и резултата набъбна до ужасното 11:2, преди Найденов да вземе ново прекъсване. В игра се появи Вальо Братоев, но разстрела на Волков от начален удар не спираше, преди най-накрая да го превъртим чрез блокада на Ники Николов за 3:11. Нашите национали се събудиха, а след силна серия на Скримов от сервис резултата стана 8:14, което доведе до прекъсване за Алекно. То не помогна напълно и България записа нови две точки, преди топка на линия след атака на Русия да спре серията ни при 10:15, а малко след това преднината от 6 точки бе възстановена преди втората пауза. Въпреки опитите ни да се закачим за гейма, най-мощното оръжие на руснаците - сервиса, този път в ръцете на Тетюхин отново ни измъчваше, атаката през центъра се изгуби, а това улесни блока на "Сборная" срещу Владо Николов и компания, което позволи на руснаците да дръпнат с осем точки за 22:14, за което отново спомогна началния удар на Волков. България нямаше отговор нито срещу блока на Русия, нито срещу атаките на Хтей и компания за разгромото 25:15 във втория сет.

В третия гейм на полето се завърнаха Соколов и Алексиев, които започнаха малко по-спокойно, което позволи на третата част да тръгне равностойно. България обаче изобщо не успяваше да затрудни противника от сервис, като дори грешеше по-често. Единствен Тодор Скримов изглеждаше изцяло играчът от предишните мачове и с мощен сервис проби посрещането на Русия за 7:6 в наша полза, а първата пауза дойди при 8:7 след атака на Алексиев. България намали грешките и дори поведе с 11:9, а хубава блокада на Ники Николов направи резултата 13:10 за нас. На два пъти Георги Братоев на беше прецизен при построяването на атаките и Русия намали за 12:13, преди Соколов все пак да възстанови преднината от две точки. Изравняването все пак стана факт при 14:14, Скримов заби за 15:14, но поредна грешка на Соколов от грешка доведе до ново равенство, а след това атака от зона 6 на Алексиев също не беше успешна, което позволи на Русия да излезе напред при второто прекъсване. Атака на Скримов, силен сервис от неговата страна и блок на Алексиев ни изкараха напред в резултата - 17:16. Атака в аут, оспорвана от Русия доведе до 18:16, а при подобна ситуацията с обратен знак съдиите отново отсъдиха в наша полза за 19:17 секунди по-късно. При 20:18 получихме шанс за контра, но Алексиев не успя да реализира и вместо 3 точки, преднината ни стана само 1 точка, а малко след това Соколов не намери ръцете на руския блок и изпрати топката в аут - 20:20, след което Найденов взе прекъсване. Цецо отново сгреши, този път хванат на блок за 21:20 за Русия, преди Братоев да потърси Алексиев, който успя да изравни. На сервис вместо него се появи Вальо Братоев, но това не даде резултатът, тъй като посрещачът намери мрежата. При 22:22 Найденов отново опита всичко, пусна Добромир Димитров, който прехвърли топката в полето, но руснаците органазираха атака и поведоха с 23:22, преди да сбъркат на свой ред от начален удар за 23:23. Пореден опит да затрудним противника от начален удар - на полето се появи Владо Николов, той изпълни добър сервис, а руснаците пратиха атаката си в аут и България поведе с 24:23. Капитанът изпълни още по-добър сервис, нацели линията и за огромна радост на хилядите българи по трибуните прати мача в четвърти сет след победа с 25:23!

Той започна равностойно, но благодарение на две грешки от атака на Русия и хубава блокада, България дръпна с две точки за 6:4. Хубава атака на Соколов и контра отново на Цецо след лошо посрещане на руснаците доведе до 8:5 в наша полза при второто техническо прекъсване. Русия изглеждаше решена да не оставя мача да влезе в тайбрек и отново започна да атакува мощно от начален удар, което доведе до преднина от 11:10, а след наша атака през центъра и две разменени грешки от сервис се стигна до равенство 12:12. Йосифов отново заби топката в мрежата, а след дълго разиграване Алексиев успя да пробута топката на земята, но съдиите отсъдиха докосване на мрежета и резултата стана 14:12 за Русия. Соколов отново бе хванат на блок за 15:12, преди Тетюхин да сгреши от сервис, а след това атака на Русия излезе в аут, но първата пауза все пак дойде при 16:14 след чиста атака през центъра. Разликата от две точки се запази до 18:16, Соколов намали, а веднага след това на сервис вместо него отново влезе Николов, който затрудни руснаците, стигна се до разменени атаки, но хитро обръщане на топката с една ръка от Братоев доведе до равенство 18:18. За съжаление Владо сгреши втория си начален удар, а в следващото разиграване носена топка в полето на Русия доведе до ново равенство и прекъсване за "Сборная". Скримов изпълни добър начален удар, а оставен на единичен блок Михайлов стреля в аут. Ситуацията можеше да се повтори, но Йосифов призна, че е закачил топката, отишла далеч в аут за 20:20. Соколов направи 21:20 за България, но Михайлов изравни. Тетюхин изпълни много мощен начален удар, затрудни посрещането и Братоев, но Алесиев успя да пусне хитро за 22:21. При този резултат получихме шанс за контра, но Соколов бе хванат на блок и Русия изравни в много ключов момент, а веднага след това Найденов поиска прекъсване, за да успокои страстите. След него неприятно упражение се повтори, Соколов отново нацели блокада, а след това Волков реализира ас за 24:22. Първият мачбол не бе реализиран след блокаут на Соколов, а на сервис застана Алексиев, като при първия опит руснаците не реализираха точкова атака, но секунди след това взеха своето и спечелиха четвъртия гейм, мача, а с това си осигуриха и класиране на финала на Олимпийските игри.

Така мечтата за финал на Олимпиадата за България бе прекършена, но "българските лъвове" все пак остават в битката за медал от Летните олимпийски игри в Лондон. Те ще изчакат втория полуфинал между отборите на Бразилия и Италия, за да научат съперника си в битката за бронза в неделя.