България има шампион и от игрите на Британската общност, които се провеждат в Глазгоу и бяха открити лично от кралица Елизабет ІІ, пише в. "24 часа".

19-годишната Мария Киткарска, която е родена в София, триумфира в отборното състезание по художествена гимнастика. В индивидуалния многобой тя остана на 8-о място.

От 16 години тя живее в Монреал. Майката на Мария е преподавател в едно от престижните училища в Квебек.

Киткарска тренира от ранна възраст художествена гимнастика, като върхът в кариерата бе преди няколко години, когато спечели титлата в многобоя на канадското първенство и няколко титли на отделните уреди.

Канадците спечелиха титлата в състав от българка, украинка и унгарка, като единствено Патриша Беззубенко е родена там.

Беззубенко обра 5 златни медала по време на състезанията.

Вчера Методи Игоров пък изпусна на косъм медала в бързата стрелба с пистолет, като остана на 4-о място в Глазгоу.

Игоров също е българин, като е един от най-известните състезатели в този спорт в Канада.

Той работи като шеф на всички затвори в провинция Квебек, като през годините има 4 титли от игрите на Британската общност.

По принцип Игоров на няколко пъти се опитва да се подготви за олимпиада, но в крайна сметка служебните ангажименти не му позволяват.

Българинът обаче е категоричен, че, когато се пенсионира, ако още се занимана със стрелба, ще се опита да отиде на квалификация.

И Игоров като Киткарска живее в Монреал.

За игрите пък Малта нае за консултант олимпийския ни шампион по вдигане на тежести Севдалин Маринов.